Zabawy tematyczne dla dzieci
Zabawy tematyczne dla dzieci wpływają na rozwój społeczno-moralny dziecka sześcioletniego. Typowym wiekiem zabaw jest okres przedszkolny. Zabawa dostarcza wielu przeżyć i jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Stanowi dominującą formę aktywności. Zabawy tematyczne przyczyniają się do kształtowania uczuć, uczą bycia odpowiedzialnym za swoje czyny oraz pokonywania nieśmiałości. Jedynie taka zabawa będzie wychowująca, która umożliwi dziecku wzrastanie w społeczeństwie
1. Rodzaje zabaw dla dzieci
Najczęściej występujące zabawy to:
- zabawy manipulacyjne,
- zabawy konstrukcyjne,
- zabawy dydaktyczne,
- zabawy ruchowe,
- zabawy tematyczne.
Zabawy tematyczne to taki rodzaj działalności, w której dzieci odtwarzają na swój sposób rzeczywistość otaczającego świata, naśladują dorosłych, ich życie i stosunki społeczne.
Treści zabaw tematycznych zależą od wiedzy dziecka o świecie i w dużej mierze poziom ich jest uzależniony od rozwoju poznawczego. Można podzielić je w następujące kategorie:
- zabawy dotyczące spraw rodzinnych,
- zabawy w prace domowe i czynności gospodarcze,
- zabawy na temat pracy zawodowej dorosłych,
- zabawy naśladujące instytucje kulturalne i użyteczność publiczną,
- zabawy związane z życiem zwierząt,
- zabawy czerpiące z treści filmu i literatury.
Zabawy dla dzieci są sposobem na to, jak mądrze wychować dziecko, ponieważ rozwijają i wzbogacają dziecko, które w pewnych sytuacjach przyjmuje na siebie rolę człowieka dorosłego, wyraża swoje emocjonalne nastawienie do spraw objętych treścią zabawy. Biorąc udział w zabawie dziecko zbliża się do motywów i celów pracy człowieka dorosłego, przenosi je na siebie i chce być w pewien sposób za nie odpowiedzialne. Takie zabawy edukacyjne dla dzieci są sygnałem, manifestacją obaw, lęków, które mogą wpłynąć na ich zachowanie. Zabawa ma także rolę terapeutyczną.
2. Zabawy plastyczne dla dzieci
Działalność plastyczna dziecka stwarza szerokie pole do realizacji jego możliwości i pobudza do obrazowego wyrażania swoich odczuć. Daje mu tym radość i zadowolenie, wzmacnia poczucie własnej wartości. Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspokaja je, daje uczucie odprężenia oraz zaspokaja typową dla tego wieku potrzebę działania. Dzieci podczas pracy twórczej rozwijają swoje umiejętności manualne, doskonalą koordynację ruchowo-wzrokową, kształtują umiejętności wyrażania środkami plastycznymi. Podczas zabaw plastycznych dobrze jest stosować różnorodne metody i techniki plastyczne, co spowoduje, że zajęcia będą ciekawe i atrakcyjne, np.: rysunek, malowanie, modelowanie.
Każde dziecko lubi rysować i malować. Kolorowanki poza wspaniałą zabawą ćwiczą także w dziecku koordynację ruchowo-wzrokową. Malowanki i kolorowanki uczą dziecko rozpoznawać kolory, odpowiednio je dobierać, a także wyrabiać sobie refleks. Dziecko malując i kolorując rozwija się intelektualnie, staje się bardziej kreatywne i pomysłowe.
3. Zabawy taneczne dla dzieci
Rytmika polega na ćwiczeniach ciała wykonywanych na różne „polecenia” muzyczne, przeżywanie, a następnie wyrażanie ruchem i gestem ciała treści emocjonalnych zawartych w muzyce. W czasie warsztatów tanecznych dokonuje się przetwarzanie odbioru wrażeń słuchowych na ruch i gest ciała. Poprzez taniec dzieci relaksują się, zapominają o swoich troskach, odkrywają swoje zdolności twórcze i wrażliwości na piękno. Wiele ćwiczeń zmusza do uważnego śledzenie kolegów i liczenie się z ich możliwościami, a tym samym uświadamia korzyści płynące z indywidualnej pomocy poszczególnych dzieciom dla zespołowych wyników.
Zabawy tematyczne są dla dzieci pierwszą szkołą wychowania społeczno-moralnego, to zabawy w „coś”, na jakiś temat: w dom, w sklep, w szkołę, w lekarza i fryzjera. W zabawie tematycznej maluch często naśladuję to co się dzieje dokoła. Istotną rolę odgrywa wyobraźnia. Dziecko angażuje się, uczy się wytrwałości, cierpliwości i chęci niesienia pomocy innym. Malowanki, zabawy taneczne i plastyczne są doskonałym uzupełnieniem każdej zabawy tematycznej.