Po tacie czy mamie? Wiemy, po kim dziecko dziedziczy inteligencję
Teza mówiąca o tym, że inteligencję dziedziczy się po matce, funkcjonowała w środowisku naukowym od dawna. Już w latach 80. XX wieku wniosek taki wysunęli badacze z Wielkiej Brytanii, a następnie potwierdzili go naukowcy ze Szwecji i z Niemiec. Profesorowie z Uniwersytetu w Cambridge jako pierwsi wskazywali, iż geny matki w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju ośrodków myślowych w mózgu dziecka.
1. IQ jest dziedziczne?
Ostatnie badania Roberta Lehrke ujawniły, że geny warunkujące inteligencję znajdują się w chromosomie X. Analizie poddano też geny zaangażowane w uszkodzenia mózgu. Zagadnienie to zainteresowało naukowców z Uniwersytetu Ulm w Niemczech. Okazało się, że większość patologii, które związane były z możliwościami poznawczymi, znajdowało się we wspomnianym chromosomie X.
Ciekawe wyniki w tym zakresie przedstawili także profesorowie z Glasgow. Przeanalizowali oni wyniki badań, jakim poddano ponad 12 tysięcy osób w wieku od 14 do 22 lat. Pod uwagę naukowcy braki wiele czynników, w tym kolor skóry, status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie. Jak się jednak okazało, najlepszym wskaźnikiem inteligencji było IQ matki.
2. Miłość matki a inteligencja
Nie należy zapominać, że inteligencja jest dziedziczona w zakresie 40-60 proc. Wpływ na zdolność pojmowania i rozumienia mają również cechy osobowościowe, społeczne, środowiskowe, ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest fakt, czy dziecko ma zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i nauki.
Niezwykle istotna jest również więź uczuciowa, jaka łączy matkę i jej pociechę. Nad tym zagadnieniem również przez wiele lat pochylali się badacze z całego świata.
Na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu w Waszyngtonie, które trwały blisko 7 lat, dowiedziono, że miłość pomiędzy matką a dzieckiem stymuluje tę część mózgu, która odpowiada za pamięć i zdolność uczenia się. U dzieci, których potrzeby emocjonalne zapewniane były na najwyższym poziomie, hipokamp (część mózgu) był o 10 proc. większy niż u najmłodszych badanych, których mamy były oziębłe i nieodstępne.
Matka ponadto odgrywa znaczącą rolę w początkowym okresie życia dziecka. Na rozwój układu nerwowego, który tworzy się w okresie prenatalnym, wpływ ma wiele czynników. Zła dieta, picie alkoholu, przewlekły stres – wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój inteligencji dziecka w późniejszym okresie jego życia.
Silna więź, jaka łączyć może matkę i dziecko, daje małemu człowiekowi niezbędne poczucie bezpieczeństwa, co sprawia, że z większa radością i ochotą poznaje ono świat. Jest przy tym bardziej odważne, radosne i empatyczne.
3. Wpływ ojców na rozwój inteligencji dziecka
W świetle powyższych tez naukowych można by sądzić, że ojciec nie ma żadnego wpływu na rozwój inteligencji dziecka.
Nic bardziej mylnego! Już sama jego obecność i stosunek do swojej pociechy przyczynić się mogą do tego, że mały człowiek będzie czuł się dobrze w rodzinnym domu. A tylko w ten sposób stworzone mu zostaną dobre warunki do nauki i prawidłowego rozwoju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl