Inteligencję dziedziczymy po matce

Teza mówiąca o tym, że inteligencję dziedziczy się po matce, funkcjonowała w środowisku naukowym od dawna.

Już w latach 80. XX wieku wniosek taki wysunęli badacze z Wielkiej Brytanii, a następnie potwierdzili go naukowcy ze Szwecji i z Niemiec.

Polecane wideo:

Profesorowie z Uniwersytetu w Cambridge jako pierwsi wskazywali, iż geny matki w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju ośrodków myślowych w mózgu dziecka.

Ostatnie badania Roberta Lehrke ujawniły, że geny warunkujące inteligencję znajdują się w chromosomie X. Analizie poddano też geny zaangażowane w uszkodzenia mózgu. Zagadnienie to zainteresowało naukowców z Uniwersytetu Ulm w Niemczech. Okazało się, że większość patologii, które związane były z możliwościami poznawczymi, znajdowało się we wspomnianym chromosomie X.

Ciekawe wyniki w tym zakresie przedstawili także profesorowie z Glasgow. Przeanalizowali oni wyniki badań, jakim poddano ponad 12 tysięcy osób w wieku od 14 do 22 lat. Pod uwagę naukowcy braki wiele czynników, w tym kolor skóry, status społeczno-ekonomiczny, wykształcenie. Jak się jednak okazało, najlepszym wskaźnikiem inteligencji było IQ matki.

Miłość matki a inteligencja

Nie należy zapominać, że inteligencja jest dziedziczona w zakresie 40-60 proc. Wpływ na zdolność pojmowania i rozumienia mają również cechy osobowościowe, społeczne, środowiskowe, ekonomiczne. Nie bez znaczenia jest fakt, czy dziecko ma zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i nauki.

Niezwykle istotna jest również więź uczuciowa, jaka łączy matkę i jej pociechę. Nad tym zagadnieniem również przez wiele lat pochylali się badacze z całego świata.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu w Waszyngtonie, które trwały blisko 7 lat, dowiedziono, że miłość pomiędzy matką a dzieckiem stymuluje tę część mózgu, która odpowiada za pamięć i zdolność uczenia się. U dzieci, których potrzeby emocjonalne zapewniane były na najwyższym poziomie, hipokamp (część mózgu) był o 10 proc. większy niż u najmłodszych badanych, których mamy były oziębłe i nieodstępne.

Matka ponadto odgrywa znaczącą rolę w początkowym okresie życia dziecka. Na rozwój układu nerwowego, który tworzy się w okresie prenatalnym, wpływ ma wiele czynników. Zła dieta, picie alkoholu, przewlekły stres – wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na rozwój inteligencji dziecka w późniejszym okresie jego życia.

Silna więź, jaka łączyć może matkę i dziecko, daje małemu człowiekowi niezbędne poczucie bezpieczeństwa, co sprawia, że z większa radością i ochotą poznaje ono świat. Jest przy tym bardziej odważne, radosne i empatyczne.

Wpływ ojców na rozwój inteligencji dziecka

W świetle powyższych tez naukowych można by sądzić, że ojciec nie ma żadnego wpływu na rozwój inteligencji dziecka. Nic bardziej mylnego! Już sama jego obecność i stosunek do swojej pociechy przyczynić się mogą do tego, że mały człowiek będzie czuł się dobrze w rodzinnym domu. A tylko w ten sposób stworzone mu zostaną dobre warunki do nauki i prawidłowego rozwoju.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój intelektualny malucha
Rozwój intelektualny malucha

Dwulatek z prezentem

Dwulatek z prezentem

Kupując prezent dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek. Dwulatek jest pełen energii i ciekawości świata, dlatego rodzice powinni zapewnić mu takie formy aktywności, które będą dla niego atrakcyjne.

Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych czynności i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rozwój zdolności u malucha

Rodzice mogą i powinno wspierać rozwój zdolności u swoich dzieci. To gwarantuje im start w przyszłość z pasją i różnymi umiejętnościami.

Rozwój intelektualny malucha

Malowanie farbami

Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć. Już niemowlę reaguje na barwy.

Rozwój intelektualny malucha

Jak wesprzeć rozwój dziecka?

Jak wesprzeć rozwój dziecka?

Każdy rodzic może wspomóc rozwój intelektualny swojego dziecka za pomocą odpowiednio dobranych gier i zabaw.

Rozwój intelektualny malucha

Wybieramy szkołę językową dla dziecka

Wybieramy szkołę językową dla dziecka

najlepszą decyzję dla swojego malucha. Nie jest bowiem sztuką zapisać pociechę do najdroższej lub najbardziej rozreklamowanej szkoły, ale wybrać (...) taką, która da mu najlepsze perspektywy do rozwoju i doskonalenia...

Rozwój intelektualny malucha

Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę

Piosenki po angielsku dla dzieci - nauka przez zabawę Odtwórz wideo

rodziców? Małe dziecko poznaje świat z energią, która dla nas dorosłych jest już w pewnym momencie obca. Rozwój dziecka to odkrywanie świata każdym zmysłem (...) , dla małego odkrywcy świat to duża tajemnica, dlatego wszystko, co nowe...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka czytania dla niemowląt

Nauka czytania dla niemowląt

, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką (...) Nauka czytania dla niemowląt - kiedy można ją rozpocząć?...

Rozwój intelektualny malucha

Nauka literek dla dzieci

, w którym dziecko przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch sięga po książeczki i bajeczki, chętnie powtarza różne słowa (...) tajemnicy. Najlepiej zacząć od imienia dziecka. Kiedy maluch...

Rozwój intelektualny malucha

Ćwiczenia grafomotoryczne

dłoni u dzieci? Cele ćwiczeń grafomotorycznych Zanim maluch zacznie wywijać długopisem po kartce i pisać elaboraty czy wypracowania, musi opanować (...) i nauczyciele w oddziałach przedszkolnych, którzy wpływają na motywację malucha...