Trwa ładowanie...

Bunt dwulatka - zachowanie, jak sobie z nim radzić

Bunt dwulatka to nie tyle bunt, co naturalny etap rozwoju dziecka. Około 18 miesiąca życia dziecko zaczyna się złościć, krzyczy, tupie nogami, najczęściej i najgłośniej wypowiada słówko „nie”. Co się stało z małym aniołkiem?

Zobacz film: "Psycholog o 2-letnich "gwiazdach Instragrama": "Narcyzm przenoszony na dzieci""

Dziecko właśnie odkryło, że nie jest przedłużeniem mamy lub taty, i chce coraz więcej rzeczy robić samodzielnie (słynne „ja sam!” rozbrzmiewa wówczas w każdym domu). Dziecko chce samo się ubierać, jeść, a pomoc ze strony dorosłego może być odbierana nieprzychylnie. Nie jest to jednak klasyczny bunt, lecz potrzeba zaznaczenia swojej niedawno odkrytej odrębności.

spis treści

1. Bunt dwulatka - zachowanie

Rodzice, którzy mają dwuletnią pociechę, wiedzą jak trudno jest z nią czasami wytrzymać. Maluch chce wszystko robić samodzielnie. Na ofertę pomocy ze strony rodziców dziecko reaguje krzykiem. Jest to naturalny rozwój dziecka i rodzice muszą po prostu przez niego przejść.

W wieku 2 lat dziecko zdaje sobie sprawę, że może decydować, zaczyna rozumieć, że jego „tak” lub „nie” mają wpływ na rzeczywistość. Wychowanie 2-latka nie jest proste, ale rodzice powinni zachować spokój. Muszą sobie uświadomić, że zaznaczając swoją indywidualność, dziecko nie jest ani złośliwe, ani niegrzeczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Bunt dwulatka - jak sobie z nim radzić?

Właściwe podejście do potrzeb dziecka to najlepszy sposób na wspieranie rozwoju malucha bez spięć i nerwowych sytuacji. Jak pomóc dziecku w odkrywaniu jego odrębności?

  • Zrozum malucha

Dwulatek chce robić coraz więcej rzeczy sam, bez pomocy rodzica. Na początku jest niezdarny i wykonywanie prostych (z punktu widzenia rodzica) czynności zajmuje mu dużo czasu, ale należy się wówczas uzbroić w cierpliwość - po kilku próbach maluch zacznie sobie całkiem nieźle radzić. Pozwalając dziecku na samodzielność, rodzice zyskują podwójnie - nie tylko unikają histerii ze strony malucha, ale i wspomagają jego rozwój.

Emocje dwulatka
Emocje dwulatka

Sfera emocjonalna półtorarocznego malucha jest jeszcze niedojrzała, a „nie” bywa jego ulubionym słowem.

zobacz galerię

Dwulatek potrafi się skupić na interesujących go czynnościach. Jeżeli rodzic zechce przerwać mu zabawę, dziecko będzie się denerwować. Jest to naturalne i łatwe do przewidzenia. Jeżeli planujesz wyjście z domu, nie zajmuj dziecka tuż przed tym.

  • Uprzedzaj go o planach

Dwuletnie dziecko zaczyna odkrywać przyjemność podejmowania decyzji, dlatego uprzedź go o waszych planach. Pomoże mu to oswoić się z nimi, dlatego informuj dziecko, że zaraz zjecie śniadanie, pójdziecie do fryzjera. Jeżeli dziecko powie, że nie chce, zapytaj go o powód niechęci. Być może uda ci się rozwiać jego obawy.

Bunt dwulatka może być nieumyślnie powodowany pewnymi zachowaniami rodziców
Bunt dwulatka może być nieumyślnie powodowany pewnymi zachowaniami rodziców (123RF)
  • Nie nadużywaj słowa „nie”

Dziecko słyszy przeważnie drugą część wypowiedzenia. Gdy ty powiesz „nie dotykaj”, ono usłyszy „... dotykaj”. W komunikowaniu z dzieckiem dużą rolę odgrywają jasne i proste komunikaty, które maluch bez problemu zrozumie.

  • Proste wybory

Ubierając dziecko zapytaj je, czy woli bluzeczkę z kaczuszką czy ze słoniem. Dziecko będzie miało prosty wybór. Jeżeli karzesz mu wybierać pomiędzy kilkoma bluzeczkami, nie będzie się potrafił zdecydować. Jeśli upiera się przy założeniu zabrudzonej bluzki, zaproponuj, aby najpierw pomógł ci przy jej upraniu.

Następny artykuł: Miesiąc narodzin a charakter dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.