"Niegrzeczne zachowanie"

Jak nie nauczyć dziecka złych nawyków? Często rodzice nieświadomie „programują” swoje dzieci na małe potworki – sprawdź jak uniknąć takich sytuacji. Ta wiedza może Ci się bardzo przydać. Istnieją takie sytuacje w wychowywaniu małego ucznia, kiedy ewidentnie działamy mu na szkodę. Niby intencje mamy dobre, ale skutki naszego działania są niezbyt zadowalające. Programujemy swoje dzieci na ludzi, którzy nie potrafią dać sobie rady z problemami codziennego życia. Dzieci rozpoczynające edukację szkolną są szybkie, non stop czymś pochłonięte. Są spragnione nowych kontaktów i znajomości. Często nie doprowadzają swoich działań do końca. I szukają nieustająco przyjaźni wśród grup rówieśników, zmieniając obiekt swoich zainteresowań w błyskawicznym tempie.

Polecane wideo:

Mówienie prawdy

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest udawanie przed dziećmi, że to, co robią jest świetne. Nie chcąc dziecku robić przykrości okłamujemy je. Tymczasem trzeba dziecku powiedzieć prawdę na temat jego prac. Trzeba małemu uczniowi przekazać wiedzę na temat funkcjonowania świata. I wytłumaczyć mu, że w pewnym wieku robi się niektóre czynności nieudolnie, a kiedy się podrośnie wychodzą one znakomicie.

Mały urwis

Jak nie nauczyć dziecka złych nawyków? Często rodzice nieświadomie „programują” swoje dzieci na małe potworki – sprawdź jak uniknąć takich sytuacji.

Rodzice początkujących uczniów niejednokrotnie popełniają błąd polegający na tym, że wyręczają swoje dzieci w ich obowiązkach szkolnych, po to, by dzieci wykonały pewne prace w sposób perfekcyjny. To jest uczenie dziecka bezradności, wskazywanie mu, że nie jest w stanie dać sobie samo rady ze swoimi problemami.

Wyolbrzymianie problemów

Rodzice interpretują też drobne niepowodzenia dziecka w zakresie swoich obowiązków jako niesamowitą tragedię. W ten sposób uczą własne dzieci pesymistycznego podejścia do życia. Popełniając takie błędy rodzice tworzą z nich osoby, które nie potrafią zmierzyć się z własnymi problemami, nie potrafią stanąć z nimi oko w oko. Kształtują u swoich dzieci także złe nawyki myślenia.

Porażki, z którymi ich latorośl ma do czynienia nie traktują jako chwilową porażkę, tylko jako globalną katastrofę życiową. Takie pesymistyczne podejście do niepowodzeń życiowych to pierwszy krok do depresji. Innym istotnym problemem, z którymi mamy do czynienia w przypadku uczniów rozpoczynających edukację jest odbieranie im możliwości uczenia się walki z bezradnością. I prawda jest taka, że dziecko, które ma się tego nauczyć, winno poznać smak porażki. Musi być inspirowane do walki z przeciwnościami losu, a nie wyręczane przez nadopiekuńczych rodziców.

Rodzice, którzy chronią swoje dzieci przed niepowodzeniami osłabiają jego poczucie wartości. I jeśli stawiamy na łatwe sukcesy dzieci kształtujemy z nich ludzi, którzy gorzko przeżywają każdą, nawet najmniejszą porażkę. Uczymy je złych nawyków i programujemy je na pesymistów, którzy nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w trudach codziennego życia i są bardzo podatni na depresję.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Bibliografia

  • Faber A., Mazlish E., Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2001, ISBN 83-7278-023-4.
  • IIg F. L., Ames L. B., Rozwój psychiczny dziecka. Od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1994, ISBN 83-85416-18-8.
  • Seligman M (red.), W małym ciele duży zuch. Skuteczny program zapobiegania depresji u dzieci, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2010, ISBN 978-83-246-1954-2.

Wspomaganie w rozwoju

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wspomaganie w rozwoju
Wspomaganie w rozwoju

Czterodniowy tydzień w szkole poprawia wyniki w nauce

Czterodniowy tydzień w szkole poprawia wyniki w nauce

Weekend trwający 3 dni i krótszy tydzień nauki? To marzenie wielu uczniów, które wcale nie należy do sfery fantazji. Takie rozwiązanie wprowadziło wiele szkół w Stanach Zjednoczonych. Jak wydłużenie weekendów wpływa na wyniki w nauce? Długie weekendy...

Wspomaganie w rozwoju

Jak zachęcić ucznia do nauki?

Jak zachęcić ucznia do nauki?

wyobraźnię dziecka, a oprócz tego wspólne spędzanie czasu i wymiana przemyśleń są bardzo ważne dla rozwoju malucha.

Wspomaganie w rozwoju

Chłopiec idzie do szkoły

Chłopiec idzie do szkoły

do rozwoju małych chłopców? Jaka aktywność? Bardzo cenna jest dla takich dzieci możliwość poznawania świata poprzez osobiste doświadczenie. Chłopiec

Wspomaganie w rozwoju

Zajęcia dla ucznia

Zajęcia dla ucznia

, obowiązek odrabiania lekcji to zadania, które wcale nie są łatwe do realizacji. Jak zachęcić małego ucznia do rozwoju? Czym go zainspirować? Zajęcia

Wspomaganie w rozwoju

Moralność dzieci w wieku szkolnym

, niż wpojone dotychczas dziecku zasady i normy społeczne. Rozwój moralny Specyficzną cechą dzieci wchodzących w wiek szkolny (...) zachowań i relacji z innym człowiekiem. Hurlock E. B., Rozwój dziecka. Państwowe...

Wspomaganie w rozwoju

Ile waży tornister ucznia?

Ile waży tornister ucznia?

Ciężkie jest życie ucznia! I to wcale nie w przenośni. Wiedza niestety nie tylko kosztuje, ale i swoje waży. Obecnie w tornistrze uczeń nosi bibliotekę ze sklepem papierniczym w jednym. Każdy przedmiot to co najmniej jedna książka plus ćwiczenia w formacie...

Wspomaganie w rozwoju

Mały urwis

Mały urwis

Jak nie nauczyć dziecka złych nawyków? Często rodzice nieświadomie „programują" swoje dzieci na małe potworki - sprawdź jak uniknąć takich sytuacji.

Wspomaganie w rozwoju

Dziecko idzie do szkoły

Pierwszy dzień w szkole to duże wydarzenie dla każdego dziecka. Aby świeżo upieczony uczeń dobrze wspominał początek swojej edukacji, warto przygotować go na tę okazję. Nie wystarczy szkolna wyprawka i szykowne ubranie. Pierwszy dzień szkoły warto najpierw...