Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Relacje matki z córką

Avatar placeholder
31.12.2018 11:03
Relacje matki z córką mogą zmieniać się w kolejnych okresach życia dziecka
Relacje matki z córką mogą zmieniać się w kolejnych okresach życia dziecka

W relacji matka – córka najbardziej charakterystyczna jest siła emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Od jakości tej relacji bardzo dużo zależy w dorosłym życiu córki, np. kontakty z innymi ludźmi. Na tym etapie życia córki będą odbijały się nierozwiązane konflikty z mamą, wszelkie urazy oraz skrywany żal. Natomiast serdeczne i pełne szacunku relacje zaowocują udanym życiem osobistym córki i przyjaźnią z matką. Co jeszcze warto o tym wiedzieć?

spis treści

1. Rola matki w życiu dziewczynki i nastolatki

Każda córka w wieku 5 lat dostrzega, że jej mama to wyjątkowa i piękna kobieta. Małe dziewczynki uwielbiają podziwiać kosmetyki swoich mam, przymierzać ubrania, buty i torebki. Pięciolatki chcą mieć wszystko na wzór mamy: czerwone paznokcie, podobne sukienki, kapelusze, apaszki itd. Już w tym wieku nieświadomie przejmują pewne zachowania swoich matek. Każda mama powinna mieć świadomość, że jest obserwowana przez swoją córkę. Znaczenie mają wszystkie komunikaty wysyłane przez matkę, jakie postawy przyjmuje wobec mężczyzn, jaki ma stosunek do własnego ciała i seksualności.

Bardzo często nastolatki starają się pokazać, jak bardzo różnią się od mamy. Przechodzą okres buntu, czują się niezrozumiane, nie lubią doradzania w sprawie znajomych, ubioru, koloru włosów i makijażu. Wydaje im się, że matka na niczym się nie zna i tylko próbuje je kontrolować. Matki nastoletnich córek powinny zrozumieć to, że ich mała dziewczynka dąży do usamodzielnienia się. Okres dojrzewania i buntu prowadzi do dojrzałej i świadomej siebie kobiety.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Mamy nastolatek często popełniają te same błędy: chcą narzucać swoje zdanie, kontrolować każdy krok córki i okazują brak zaufania. Wszystkie nastolatki popełniają błędy, matki muszą się na to zgodzić, ponieważ nie uchronią swoich pociech przed nimi – córki, jeśli nie popełnią błędów jako nastolatki, zrobią to w późniejszym wieku, tylko z o wiele gorszym skutkiem. Nastolatki muszą nauczyć się same dobierać sobie znajomych i nawiązywać kontakty. Jeśli w dorosłym życiu zabraknie im doświadczenia w tych sprawach, będą dawały się wykorzystywać i oszukiwać.

2. Jak budować relacje z matką?

  • Unikanie kłótni – córka w każdej sytuacji musi uświadamiać sobie, że matka kieruje się jej dobrem i miłością do niej, wszelkich kłótni trzeba unikać, aby zapobiec wypowiedzeniu słów, które będą bolały.
  • Więcej mówić o swoim życiu – córka powinna opowiadać matce o swoich codziennych sprawach, szkole, studiach itd. Wtedy mama nie będzie czuła się odrzucona, mniej będzie wypytywała i wtrącała się w prywatność córki.
  • Słuchanie porad – mamy często chcą ustrzec córki przed własnymi błędami, warto korzystać z tych porad.

Córki w wieku 25 lat postrzegają swoje matki jako wartościowe i mądre kobiety. Uczą się czerpać z doświadczenia zdobytego przez matkę. Relacje matki z córką szczególnie rozwijają się w okresie macierzyństwa córki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Następny artykuł: Relacje ojca z córką
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze