Trwa ładowanie...

Dziecko idzie do szkoły

Avatar placeholder
30.05.2019 12:26
Dziecko idzie do szkoły
Dziecko idzie do szkoły (123rf)

Pierwszy dzień w szkole to duże wydarzenie dla każdego dziecka. Aby świeżo upieczony uczeń dobrze wspominał początek swojej edukacji, warto przygotować go na tę okazję. Nie wystarczy szkolna wyprawka i szykowne ubranie. Pierwszy dzień szkoły warto najpierw omówić z dzieckiem, dobrym pomysłem jest podzielenie się swoimi wspomnieniami. Świadomość, czego się spodziewać, sprawi, że dziecko poczuje się pewniej. W rezultacie początek nauki będzie mu się dobrze kojarzył. Jak przygotować się na pierwszy dzień w szkole?

1. Co robić, gdy moje dziecko idzie do szkoły?

Jeśli chcesz dobrze przygotować siebie i dziecko na pierwszy dzień w szkole, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Warto dowiedzieć się czegoś o szkole. Jeśli dziecko ma stwierdzone trudności w nauce, konieczna jest rozmowa z dyrektorem szkoły lub nauczycielem.
  • Zanim twoje dziecko pójdzie do szkoły, wykonaj podstawowe badania, między innymi słuchu i wzroku. Jakiekolwiek wady bez interwencji lekarskiej mogą utrudniać naukę.
  • Aby uczeń był w dobrej formie, powinien położyć się wcześnie spać i zjeść zdrowe śniadanie.
  • Upewnij się, że twoje dziecko jest samodzielne, na przykład potrafi samo korzystać z toalety, przebrać się na w-f, a także, że jest w stanie siedzieć cicho przez dłuższy czas.
  • Wytłumacz dziecku, co je czeka w szkole. Dobrym pomysłem jest pójście z dzieckiem na spacer do szkoły na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby oswoiło się z nowym miejscem.
  • Pamiętaj, że nie tylko pierwszy dzień szkoły jest dla małego ucznia stresujący. Przygotuj się na to, że nawet przez pierwszych kilka tygodni dziecko będzie przeżywało wejście w nowy świat. Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna, niech czuje, że ma w tobie oparcie.
  • Dla wielu dzieci szkolna wyprawka to poważna sprawa. Gromadzenie przydatnych przedmiotów daje im poczucie, że są już całkiem „dorosłe”. Dlatego też kompletowanie szkolnej wyprawki warto wykonać razem z dzieckiem. Niech wybierze swój piórnik i zeszyty. W ten sposób oswoi się z myślą o nauce szkolnej i nie będzie mogło się doczekać pierwszego dnia w szkole.
  • Dobrym pomysłem dla pierwszoklasisty jest wykonanie rysunku lub krótkiego opisu pod tytułem „Mój pierwszy dzień w szkole”. Wykonana praca pokaże ci, jakie są jego wrażenia z pierwszego dnia szkoły.
  • Bądź w kontakcie z nauczycielem swojego dziecka. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały, na przykład, że dziecko boi się chodzić do szkoły, ponieważ kolega z ławki je bije, będziesz mógł szybko zareagować.

Dla wielu rodziców pierwszy dzwonek na lekcje w życiu ich dziecka to stresujące wydarzenie, które oznacza koniec jakiegoś etapu. Także dzieci przeżywają początek szkoły, zwłaszcza, jeśli nie wiedzą, czego się spodziewać. Aby zminimalizować zdenerwowanie świeżo upieczonych uczniów, warto porozmawiać z nimi i przygotować na czekające je wrażenia.

Następny artykuł: Ile waży tornister ucznia?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze