Trwa ładowanie...

Przeniesienie do innej klasy

Przeniesienie ucznia do innej klasy na prośbę rodzica może mieć miejsce według obowiązującego statutu szkoły. Przyczyny przeniesienia: zła adaptacja dziecka do klasy, zmiana miejsca zamieszkania, inne czynniki. Bez względu na powód przeniesienia ucznia do innej klasy, warto dobrze się nad tym zastanowić, rozważyć wszystkie za i przeciw, a w razie konieczności, wziąć pod uwagę inne opcje.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

1. Z każdej sytuacji jest wyjście

Przenosiny do innej klasy
Przenosiny do innej klasy

Przeniesienie ucznia do innej klasy na prośbę rodzica może mieć miejsce według obowiązującego statutu

zobacz galerię

W przypadku uczniów przeszkadzających na lekcji, pogarszających się w nauce, agresywnie się zachowujących wobec kolegów i koleżanek z klasy oraz w sposób rażący wobec nauczyciela, przeniesienie do innej klasy może być formą kary. Taki rodzaj kary jest słuszny, ale nie dla wszystkich uczniów bez wyjątku. Trzeba bowiem zastanowić się na początek, co jest przyczyną złego zachowania ucznia. W wielu przypadkach powodem trudnego do zaakceptowania przez rówieśników i nauczycieli zachowania ucznia są jego problemy z nauką, kłopoty w domu lub emocjonalne. Dzieci z zespołami zaburzeń w zachowaniu wymagają stosownej diagnozy, nim zostaną osądzone i ukarane. Może się bowiem okazać, że wystarczy w ich przypadku solidna praca ze specjalistami, aby uczeń mógł wyróżnić się na tle klasy zachowaniem poprawnym.

Bywają uczniowie przenoszeni do innej klasy z powodu złej adaptacji do warunków w danej klasie. Główną przyczyną jest tu brak akceptacji ze strony kolegów i koleżanek, ich odrzucająca postawa, a czasami wręcz zachowania poniżające wobec tego szczególnego ucznia. W procesie grupowym, jaki zachodzi w codziennych klasowych relacjach, często zdarza się, że uczniowie wybierają sobie spośród siebie kogoś, kto w jakimś stopniu odstaje od reszty i wpędzają go w rolę kozła ofiarnego. Potencjalny kozioł ofiarny to uczeń z reguły spokojny, wrażliwy, czasem zbyt naiwny, wyróżniający się swoją nienaganną wobec nauczyciela postawą, ale izolujący się od reszty klasy. Może mieć naturę samotnika, osoby nieśmiałej lub posiadać jakiś wyróżniający go deficyt, na przykład może się jąkać.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z takim problemem w klasie, nie jest jednoznaczne, że przeniesienie tegoż ucznia do innej klasy pozbawi go kłopotów z adaptacją. W pierwszej kolejności nauczyciel powinien w porozumieniu z pedagogiem lub w razie potrzeby z innymi specjalistami spróbować zorganizować zajęcia integrujące grupę. W trakcie takich zajęć dobrym pomysłem jest zastosowanie technik socjoterapeutycznych, które miałyby na celu uwrażliwić pozostałą część klasy na sytuację prześladowanego ucznia, a jego samego ośmielić do stawiania granic.

Przeniesienie do innej klasy to wbrew pozorom także ogromny stres dla osoby, której to dotyczy. Nawet jeśli wiąże się to z dalekosiężnymi korzyściami na przyszłość, moment zmiany niesie ze sobą niepokój i wahanie. Dlatego warto zawsze przyjrzeć się sytuacji indywidualnej ucznia z różnych płaszczyzn, by ostatecznie mu pomóc, a nie go skrzywdzić.

Mgr Anna Czupryniak
Następny artykuł: Terapia pedagogiczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.