Pierwsza miłość
Pierwsza miłość w życiu dziecka to ogromne wydarzenie. Rodziców nie powinno dziwić, że ich pociecha postępuje podobnie jak dorosły, ponieważ obserwuje ona swoich rodziców i uczy się od nich zachowań miłosnych. Często zdarza się jednak, że miłość dzieci nie jest skierowana w stronę ich rówieśników, ale właśnie w stronę rodziców. To normalna sytuacja, że dziecko „zakochuje się” w mamie lub tacie, bo przez długi czas są oni najważniejszymi osobami w życiu malucha. Naturalnym etapem pierwszej miłości przedszkolaka czy ucznia jest także zawód miłosny, który kończy pierwsze płomienne uczucie.
1. Pierwsza miłość - "miłość" w przedszkolu
Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo kochliwe. Często się „zakochuje” i przeżywa różne fascynacje miłosne. Rodzice zastanawiają się, skąd w tak małym dziecku tyle uczuć charakterystycznych dla osób dorosłych. Otóż dziecko uczy się większości zachowań od swoich rodziców – także tych emocjonalnych. Jeśli przedszkolak widzi, że rodzice często się przytulają, całują, tata przynosi mamie kwiaty, to chce naśladować ich zachowanie. Maluch chce postępować i czuć się jak dorosły, dlatego często się zakochuje.
Najsilniejszym uczuciem jest oczywiście pierwsza miłość. Dla dziecka jest to bardzo poważne przeżycie, które wprowadza „chaos” w jego ustabilizowane życie. Często taki przedszkolak jest narażony na żarty kolegów i koleżanek, którzy z niechęcią odnoszą się do związków. Dlatego konieczne jest, by maluch znalazł wsparcie w rodzicach. Pierwsza miłość przedszkolaka nie powinna zatem stać się obiektem żartów czy kpin jego opiekunów. Nie mogą oni także bagatelizować uczucia, jakie narodziło się w ich dziecku. Pomimo iż jest nietrwałe i niebawem się skończy, to ma ono bardzo ważny wpływ na rozwój emocjonalny przedszkolaka i późniejsze fascynacje miłosne.
2. Miłość według dzieci
Często jest tak, że pierwsza miłość dzieci jest skierowana w stronę rodziców. Dzieci niejednokrotnie deklarują, że w przyszłości „poślubią mamę lub tatę”. Jest to naturalne zachowanie, które wynika z fascynacji dzieci ich rodzicami. W początkowym etapie życia to oni są najważniejszymi osobami, z którymi spędzają najwięcej czasu, zatem nic dziwnego, że kierują w ich stronę swoje uczucia. Dzieci często są zazdrosne, gdy widzą, jak rodzice się przytulają lub całują, bo chciałaby być na ich miejscu. Opiekunowie takich pociech nie powinni się martwić zakochaniem swoim dzieci. Jest to naturalne zachowanie w pewnym wieku, które z czasem mija. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że małżeństwo z mamą lub tatą jest niemożliwe z wielu względów, np.: dzieli ich zbyt duża różnica wieku, rodzic ma już partnera, osoby z rodziny nie mogą brać ślubu. Dziecku trzeba także powiedzieć, że za kilka lat pozna wybrankę lub wybrańca swojego życia.
3. Zawód miłosny dziecka
Zawód miłosny jest naturalną rzeczą w przypadku pierwszej miłości i późniejszych fascynacji w przedszkolu czy w szkole. Dzieje się tak, ponieważ pierwsze uczucia są zawsze chwilowe i nietrwałe. Nie można jednak bagatelizować nawet takich „miłostek” naszych dzieci. Gdy widzimy, że nasza pociecha jest smutna, wycofana i nieobecna, trzeba jej pomóc. Złamane serduszko naszej pociechy potrzebuje wsparcia. Konieczna jest poważna rozmowa i wyjaśnienie dziecku, że związki się często rozpadają, a ludzie wchodzą w nowe relacje.
Możesz opowiedzieć mu także o swoich miłosnych perypetiach przed poznaniem swojego małżonka. Zanim to nastąpiło, poznawałeś mnóstwo osób i wchodziłeś w różne relacje damsko-męskie. Opowiedzieć o swoich perypetiach miłosnych może także twój partner. Nie bagatelizuj uczuć i emocji dziecka. Dla niego są tak samo poważne jak problemy miłosne dla dorosłej osoby, a nawet ważniejsze, bo dziecko nie ma tylu doświadczeń, co dojrzała osoba.