Trwa ładowanie...

Zawód miłosny

Zawód miłosny to trudne doświadczenie życiowe, które przechodził niemal każdy, kto był kiedyś zakochany. Nieudana miłość powoduje, że tracimy optymizm, ochotę i chęć do życia. Rzeczywistość zaczynamy postrzegać w czarnych barwach. Bardzo ważna staje się wtedy pomoc najbliższych, którym możemy się zwierzyć, podzielić się problemami. Rozmowa jest szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z zakochanym nastolatkiem, przeżywającym nieudaną miłość.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
spis treści

1. Pierwsza miłość nastolatków a rodzice

Rodzice bardzo często zapominają o tym, jak sami byli młodzi, przeżywali swoją pierwszą miłość, uniesienia i fascynacje uczuciowe. Wydaje im się, że to, co odczuwają ich dzieci może być błahe i bez znaczenia. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Miłość nastolatków, a szczególnie pierwsza miłość, stanowi niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka, które wpływa na późniejsze relacje damsko-męskie. Dlatego tak ważne jest, by rodzice traktowali poważnie uczucia swego nastoletniego dziecka, mówili o nich otwarcie i bez skrępowania, wystrzegali się przed żartobliwymi, ośmieszającymi uwagami, które zniechęcają młodą osobę do zwierzeń i tworzą dystans w relacji dzieci z rodzicami.

Pierwsze związki
Pierwsze związki

To jak dziecko przejdzie czas pierwszej miłości, może rzutować na jego dalsze życie.

zobacz galerię

Ogromnym problemem dla wielu rodziców jest zainicjowanie rozmowy, której tematem byłaby nieudana miłość ich dziecka. Wielu z nich nie wiem, o co zapytać swoje dziecko, jakie pytanie zadać. Dlatego też dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy jest opowiedzenie o swoich zawodach emocjonalnych i nastoletnich miłościach. Taka sytuacja stwarza poczucie intymności i bliskości, skłania do zwierzeń.

2. Rozmowa o nieudanym związku nastolatków

Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest przygnębione, smutne, zamyka się w pokoju i nie wychodzi z niego przez długie godziny, powinnaś spróbować z nim porozmawiać. Wiadomo, że taka sytuacja nie jest łatwa, dlatego możesz wypróbować jeden ze sprawdzonym sposobów:

  • zaproponuj swojemu dziecku spacer i spróbuj zapytać, co go dręczy,
  • zaplanuj wspólne wyjście do kina albo na lody – w neutralnym miejscu łatwiej jej mówić o osobistych sprawach,
  • pomyśl o wspólnym zajęciu – zrobieniu sałatki, upieczeniu ciasta – taka sytuacja sprzyja zwierzeniom
  • zabierz córkę na zakupy – kobietom to zawsze poprawia humor.

Pierwsza miłość jest zazwyczaj bardzo skomplikowaną kwestią, a rozmowa o niej nie jest wcale łatwiejsza, co nie znaczy, że można jej unikać. Dorośli muszą bowiem pamiętać, że ich dzieci uczą się od nich przeżywania emocji i życia uczuciowego, dlatego tak ważne jest posiadanie pozytywnych wzorców.

Mgr Barbara Szalacha
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.