Zawód miłosny

Zawód miłosny to trudne doświadczenie życiowe, które przechodził niemal każdy, kto był kiedyś zakochany. Nieudana miłość powoduje, że tracimy optymizm, ochotę i chęć do życia. Rzeczywistość zaczynamy postrzegać w czarnych barwach. Bardzo ważna staje się wtedy pomoc najbliższych, którym możemy się zwierzyć, podzielić się problemami. Rozmowa jest szczególnie ważna, gdy mamy do czynienia z zakochanym nastolatkiem, przeżywającym nieudaną miłość.

1. Pierwsza miłość nastolatków a rodzice

Rodzice bardzo często zapominają o tym, jak sami byli młodzi, przeżywali swoją pierwszą miłość, uniesienia i fascynacje uczuciowe. Wydaje im się, że to, co odczuwają ich dzieci może być błahe i bez znaczenia. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Miłość nastolatków, a szczególnie pierwsza miłość, stanowi niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego młodego człowieka, które wpływa na późniejsze relacje damsko-męskie. Dlatego tak ważne jest, by rodzice traktowali poważnie uczucia swego nastoletniego dziecka, mówili o nich otwarcie i bez skrępowania, wystrzegali się przed żartobliwymi, ośmieszającymi uwagami, które zniechęcają młodą osobę do zwierzeń i tworzą dystans w relacji dzieci z rodzicami.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Pierwsze związki zobacz galerię
Pierwsze związki

Ogromnym problemem dla wielu rodziców jest zainicjowanie rozmowy, której tematem byłaby nieudana miłość ich dziecka. Wielu z nich nie wiem, o co zapytać swoje dziecko, jakie pytanie zadać. Dlatego też dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy jest opowiedzenie o swoich zawodach emocjonalnych i nastoletnich miłościach. Taka sytuacja stwarza poczucie intymności i bliskości, skłania do zwierzeń.

2. Rozmowa o nieudanym związku nastolatków

Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest przygnębione, smutne, zamyka się w pokoju i nie wychodzi z niego przez długie godziny, powinnaś spróbować z nim porozmawiać. Wiadomo, że taka sytuacja nie jest łatwa, dlatego możesz wypróbować jeden ze sprawdzonym sposobów:

  • zaproponuj swojemu dziecku spacer i spróbuj zapytać, co go dręczy,
  • zaplanuj wspólne wyjście do kina albo na lody – w neutralnym miejscu łatwiej jej mówić o osobistych sprawach,
  • pomyśl o wspólnym zajęciu – zrobieniu sałatki, upieczeniu ciasta – taka sytuacja sprzyja zwierzeniom
  • zabierz córkę na zakupy – kobietom to zawsze poprawia humor.

Pierwsza miłość jest zazwyczaj bardzo skomplikowaną kwestią, a rozmowa o niej nie jest wcale łatwiejsza, co nie znaczy, że można jej unikać. Dorośli muszą bowiem pamiętać, że ich dzieci uczą się od nich przeżywania emocji i życia uczuciowego, dlatego tak ważne jest posiadanie pozytywnych wzorców.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.