Trwa ładowanie...

Homeschooling – plusy i minusy

Avatar placeholder
Beata Kłoczko 03.08.2016 07:39
Homeschooling – plusy i minusy
Homeschooling – plusy i minusy (Zdjęcie rachunku / Shutterstock)

Homeschooling nie jest wymysłem naszych czasów. Jeszcze w XIX wieku dzieci z zamożnych i arystokratycznych rodzin miały swoich guwernerów. W domu uczyły się języków obcych, sztuki, literatury, historii. Obecnie edukacja domowa nie jest tak powszechna, jak kiedyś. Nauczanie dziecka w domu wymaga od rodziców zaangażowania, jako że to właśnie oni pełnią rolę nauczycieli. Przed rozpoczęciem tego typu edukacji należy przeprowadzić batalię w urzędach i przejść procedury biurokratyczne.

spis treści

1. Zalety homeschoolingu

  • Poświęcanie czasu dziecku

Edukacja domowa ma tę przewagę nad szkolną, że ma bardziej indywidualne podejście. Rodzic, który pełni rolę nauczyciela, może poświęcić więcej czasu swojemu dziecku. Nie musi go dzielić między całą klasę. Poza tym nauka w domu pozwala zacieśniać więzy rodzinne. Rodzic może lepiej poznać swoje dziecko.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"
  • Indywidualne podejście

Nauka dzieci w domu toczy się według indywidualnych potrzeb. Każde dziecko uczy się w innym tempie. Niektóre partie materiału może przyswoić szybciej, a inne wolniej. W szkole oczekuje się od uczniów, że w tym samym czasie opanują tę samą wiedzę w podobnym czasie.

  • Alternatywne metody nauczania

Rodzic może się pokusić o ciekawsze zaprezentowanie materiału. Lekcje w szkole przeprowadzane są najczęściej metodą podawczą w formie wykładu. Nauka dziecka w domu daje więcej możliwości. Można zastosować niestandardowe metody nauczania.

  • Rodzic wie, czego uczy się jego dziecko

Nauczanie dziecka w domu prowadzone jest przez rodzica. To on ma wpływ na dobór treści i materiałów. Opiekun ma więc realny wpływ na kształtowanie umysłu i jednocześnie charakteru dziecka.

  • Dziecko ma czas wolny

Po powrocie ze szkoły uczeń musi odrobić lekcje i przygotować się do kolejnych zajęć. Rzadko ma więc czas wolny, często bywa przemęczone i znużone nauką. Nauka w domu nie przewiduje zadań i prac domowych. Dziecko ma więcej czasu wolnego.

2. Wady homeschoolingu

Wad edukacji domowej jest mniej niż jej zalet. Najpoważniejszą jest ograniczona możliwość nawiązywania przyjaźni i wchodzenia w relacje społeczne. Dzieci chodzące do szkoły codziennie spotykają się z wieloma rówieśnikami. W obrębie klasy tworzą się stałe przyjaźnie. Edukacja domowa niejako izoluje dziecko od środowiska rówieśniczego. Choć z drugiej strony czasami w szkole pojawia się rywalizacja między uczniami, która wywołuje uczucie niechęci do szkoły i rówieśników. Jeżeli dziecko nie jest w stanie pokonać „rywala”, może czuć się gorsze i mniej wartościowe. Homeschooling nie prowokuje dziecka do rywalizacji o oceny czy zdobycie pozycji w grupie rówieśniczej.

Poza tym homeschooling nie zapewnia dostępu do wszystkich pomocy naukowych, a poziom nauczania jest zależny od stopnia wykształcenia osoby uczącej. Rodzic może nadmiernie skupiać się na dziecku, a także traci możliwość samorozwoju.

Następny artykuł: Jak uczyć dziecko angielskiego?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze