Trwa ładowanie...

Dzieci zaczynają pić i palić wcześniej, jeśli rodzice są nieobecni w ich życiu

Avatar placeholder
16.10.2020 15:19
Dzieci zaczynają pić i palić wcześniej, jeśli rodzice są nieobecni w ich życiu
Dzieci zaczynają pić i palić wcześniej, jeśli rodzice są nieobecni w ich życiu (123rf)

Około 80 proc. naszego życia jesteśmy widoczni dla otoczenia. To samo powinno tyczyć się obecności rodziców w życiu ich dzieci, jednak badania pokazują, że nieobecność rodziców w życiu dziecka wpływa na wzrost ryzyka niebezpiecznych zachowań dziecka, takich jak palenie papierosów lub picie alkoholu w dzieciństwie.

Obecność rodziców w życiu dziecka ma ogromny wpływ na jego zdrowe nawyki od najmłodszych lat
Obecność rodziców w życiu dziecka ma ogromny wpływ na jego zdrowe nawyki od najmłodszych lat (Shutterstock)

W badaniu opublikowanym dzisiaj w “Archives of Disease in Childhood”, badacze odkryli, że dzieci, których rodzice byli często nieobecni były bardziej narażone na palenie papierosów i picie alkoholu około 11 roku życia. Nieobecność rodziców wynikała ze śmierci jednego bądź obojga rodziców lub ich separacji przed ukończeniem przez dziecko 7 roku życia.

Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku dzieci, które straciły rodzica. Dzieci te rzadziej sięgały po alkohol, ale wśród tych dzieci, które jednak zaczęły pić, częściej zdażały się przypadki upicia. Jednak dla wszystkich dzieci wyniki były szokujące. “Płeć dzieci, ich wiek czy też to, który z rodziców był nieobecny, nie wpływało na wiek, w którym sięgały one po alkohol” – mówi badanie.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

ZOBACZ TAKŻE:

Nieobecność rodziców była już wcześniej łączona z paleniem i piciem alkoholu przez nastolatki oraz uważana za czynnik wpływający na takie zachowania w dorosłym życiu. W nowym badaniu naukowcy wykorzystali dane zebrane od 11000 dzieci w Wielkiej Brytanii.

Obserwowano ich rodziny w 5 okresach życia dziecka: w wieku 9 miesięcy, a potem w wieku 3, 5, 7 i 11 lat. Główny nacisk był położony na dzieci z rodzin pochodzących z regionów biedniejszych oraz zróżnicowanych pod względem etnicznym. W wieku 11 lat dzieci zostały zapytane, czy kiedykolwiek paliły papierosy, spożywały alkohol lub się upiły.

“Wiadomo, że nieszczęścia, których dzieci doświadczają w dzieciństwie, mają długofalowy wpływ na zdrowie, m.in. poprzez zwiększone ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia zachowań” – mówią naukowcy. “Palenie i picie alkoholu w młodym wieku zwiększa ryzyko uzależnień, które wpływają na problemy zdrowotne w późniejszym życiu”.

"Do problemów zdrowotnych osób palących papierosy należy rak płuc, choroby serca i zwiększone ryzyko udaru" - podaje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Zdrowotne konsekwencje uzależenienia od alkoholu to choroby serca, udar oraz choroby wątroby, choroby psychiczne i różne formy raka.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało

zobacz galerię

Aby zapobiec ryzykownym zachowaniom w młodym wieku, badanie sugeruje wczesne reagowanie, ponieważ jeśli niezdrowe nawyki pojawiają się w młodym wieku, jest pewne, że będą istnieć również w dorosłym życiu.

W Polsce napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Badanie z 2015 roku wykazało, że chociaż raz w ciągu całego swojego życia piło 83,8 proc. uczniów z klas gimnazjalnych.

Picie napojów alkoholowych jest na tyle rozpowszechnione, że w czasie ostatnich 30 dni przed badaniem piło 48,6 proc. piętnasto-szesnastolatków. Palenie tytoniu nie jest już tak popularne i w klasach gimnazjalnych chociaż raz w życiu zapaliło 56.2 proc. badanych.

Następny artykuł: Rozmowa z dzieckiem o alkoholu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze