Trwa ładowanie...

Jak często polscy nastolatkowie sięgają po alkohol? Nowe badania

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
03.07.2020 14:20
47 proc. polskich nastolatków przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca piła alkohol
47 proc. polskich nastolatków przyznaje, że w ciągu ostatniego miesiąca piła alkohol (East News)

Blisko połowa niepełnoletnich przyznaje, że nie ma problemu z kupieniem alkoholu. 47 proc. ankietowanych 15 i 16-latków deklarowało, że piło alkohol w ciągu ostatnich 30 dni. To wyniki najnowszych ogólnopolskich badań ESPAD, dotyczących używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną. Eksperci mówią, że w porównaniu z badaniami z poprzednich lat możemy mówić o trendzie spadkowym.

1. Jak piją polscy nastolatkowie?

Eksperci zaczynają mówić o trendzie spadkowym, jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród osób niepełnoletnich. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat wskazują na pozytywne zjawisko - spada popularność alkoholu wśród młodzieży.

47 proc. 15 i 16-latków biorących udział w badaniu potwierdziło, że na przestrzeni ostatniego miesiąca miało kontakt z alkoholem. Dla porównania w 2003 r. podczas tych samych badań ta grupa wynosiła aż 66 proc. Do kontaktu z alkoholem w ciągu ostatni 12 miesięcy w ankiecie z 2019 r. przyznało się 69 proc. nastolatków, 16 lat temu ta grupa sięgała aż 85 proc.

Z kolei do upijania się przyznało się 11 proc. badanych (w ciągu ostatnich 30 dni). W badaniu wykonanym 9 lat wcześniej takie problemy dotyczyły grupy 14 proc. uczniów w wieku 15 i 16 lat.

2. Po alkohol sięgają równie często dziewczynki, jak i chłopcy

Zobacz film: "Zobacz, co alkohol może zrobić z wątrobą"

To, co może zaskakiwać w przeprowadzonych badaniach to fakt, że do sięgania po alkohol przyznają się równie często chłopcy, jak i dziewczynki. To nowe zjawisko. W ciągu minionych lat to nastoletni chłopcy zdecydowanie częściej pili.

Podczas badań w ubiegłym roku do spożycia alkoholu na przestrzeni minionych 30 dni przyznało się 47 proc. dziewcząt i 46 proc. chłopców. Przy czym eksperci wyjaśniają, że zrównanie w kwestii płci nie wynika z tego, że wzrósł problem picia wśród dziewczynek, ale ze spadku konsumpcji napojów alkoholowych wśród nastoletnich chłopców.

Dla porównania w 2003 r. do picia alkoholu na przestrzeni ostatniego miesiąca przyznawało się 72 proc. chłopców i 60 proc. dziewczynek. Ankiety były prowadzone wśród uczniów wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat z całej Polski.

Zobacz także: Alkohol piją coraz młodsze dzieci. A rodzice na to pozwalają

3. Picie przestaje być modne. Problemem stają się e-papierosy

Badania dotyczące spożywania alkoholu wśród polskiej młodzieży są przeprowadzone od 1995 r. co 4 lata. Eksperci z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) przyznają, że od blisko dwóch dekad widać pozytywny kierunek zmian w tym zakresie. Picie przestaje być modne.

Zobacz także: Grzechy młodych: alkohol, papierosy i hazard w sieci

Niepokój powinien wzbudzić jednak fakt, że mimo oficjalnego zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, akcji informacyjnych, kontroli w sklepach, blisko połowa nastolatków zapewnia, że nie ma większego problemu z dostępem do alkoholu, zwłaszcza do piwa (46 proc. ankietowanych). 25 proc. 15 i 16-latków zapewniało, że w ciągu ostatniego miesiąca bez problemu kupiło piwo, mimo prawnego zakazu. Sprzedawcy mają obowiązek sprawdzić, czy osoba kupująca napoje wysokoprocentowe ma powyżej 18 lat. Podobnie zresztą jak w przypadku sprzedaży wyrobów nikotynowych.

Tymczasem skutki spożycia alkoholu w tak młodym wieku mogą być ogromne, prowadząc m.in. do uszkodzeń w zakresie układu nerwowego.

Badania ESPAD z 2019 r pokazują jak dużym problemem wśród młodych ludzi staje się palenie i to zarówno tradycyjnych papierosów, jak i tych elektronicznych.

Do palenia papierosów w ciągu ostatniego miesiąca przyznało się 23 proc. nastolatków w wieku 15 i 16 lat i 36 proc. w wieku 17-18 lat. Z kolei korzystanie z e-papierosów deklaruje aż 30 proc. 15 i 16-latków i 37 proc. 17-18- latków.

Zobacz także: Czy szkoły pomogą w walce z e-papierosami? Główny Inspektor Sanitarny pisze do rodziców

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze