Trwa ładowanie...

Tajemnicza choroba nastolatków. Przyczyną mogą być e-papierosy

Problemy z oddychaniem, duszności, ból w klatce piersiowej, utrata wagi, zmęczenie – to tylko niektóre z objawów niespotykanej wcześniej choroby. Blisko sto osób trafiło już w te wakacje do amerykańskich szpitali z podobnymi zaburzeniami. Lekarze podejrzewają, że może się to wiązać z używaniem przez wszystkich chorych e-papierosów.

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Skutki vapowania

Lekarze do dziś nie są pewni, jakie mogą być przyczyny. Chorzy pochodzą z różnych stanów, ale łączy ich jedno – większość to młodzi ludzie, wszyscy używali też e-papierosów. To może być przypadek albo jakaś feralna seria produktu.

Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) oficjalnie ogłosiło, że bada tajemniczą chorobę płuc. Trudność w zdiagnozowaniu pogłębia fakt, że z początku objawy przypominają zwykłą infekcję, ale w krótkim czasie u pacjentów może dojść do poważnych uszkodzeń płuc. Od końca czerwca do połowy sierpnia udokumentowano 94 takie przypadki w 14 stanach, najwięcej (blisko 30) w Wisconsin. Większość chorych wymagała leczenia szpitalnego.

Specjalistów najbardziej niepokoi trudny do przewidzenia przebieg choroby. Nie są w stanie określić ani kiedy mogą ustąpić objawy choroby, ani czy pacjenci wrócą do pełni zdrowia.

2. Szkodliwe e-papierosy

CDC przypomina, że na początku roku stwierdzono, że niektóre płyny z e-papierosów są zanieczyszczone grzybami i bakteriami. Inne badania wykazywały obecność w oparach wiązek metali ciężkich i być może to one są odpowiedzialne za zatrucia.

3. Skutki używania e-papierosów

Proszeni przez nas o komentarz lekarze pulmonolodzy wolą zachować w tej sprawie powściągliwość. Jeden z nich, proszący o anonimowość, podkreśla: - Moim zdaniem vapowanie jest mniej szkodliwe, w związku z tym, że e-papierosy nie zawierają ciał smolistych, które są odpowiedzialne za choroby nowotworowe. Oczywiście zawierają nikotynę, ale ta może wywołać tylko lekkie pobudzenie organizmu - dodaje.

4. Polskie badania e-papierosów

W Polsce badania dotyczące e-papierosów niemal od momentu, kiedy pojawiły się na naszym rynku prowadzi zespół naukowy pod kierownictwem prof. Andrzeja Sobczaka z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

-Po pierwsze wykazaliśmy, że emitują one znacznie mniej substancji rakotwórczych i toksycznych. Należy jednak dodać, że niektóre aromaty dostarczają do organizmu substancje drażniące w ilości większej niż z papierosów tradycyjnych, ale ich sumaryczna ilość nie przekracza dopuszczalnej dawki - mówi prof. Andrzej Sobczak.

- Badania z udziałem grupy ochotników wykazały, że po przejściu z papierosów konwencjonalnych na elektroniczne, stężenie rakotwórczego metalu jakim jest kadm, zdecydowanie się zmniejsza - praktycznie do poziomu notowanego u osób niepalących – podkreśla naukowiec.

Badania pokazują również, że e-papierosy mogą pomóc tym, którzy chcą skończyć z nałogiem. Osoby rzucające palenie przy ich pomocy mają o 95 proc. większe szanse na sukces.

/- E-papierosy to produkty znacznie mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, ale oczywiście nie znaczy to, że bezpieczne – podsumowuje prof. Andrzej Sobczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.