Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Aromatyzowane e-papierosy mogą zachęcać nastolatki do palenia

Nowe badania sugerują, że elektroniczne papierosy o smaku owocowym lub cukierkowym mogą zachęcać nastolatki do palenia tytoniu.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Wykorzystując dane z 2014 roku zawarte w Narodowym Sondażu Dotyczącym Palenia Tytoniu przez Młodzież, naukowcy z Uniwersytetu Missouri-Kansas City stwierdzili, że wśród gimnazjalistów i licealistów, którzy nigdy nie palili, 58 proc., którzy używali aromatyzowanych e-papierosów, planuje rozpoczęcie palenia papierosów.

"Ze względu na rozszerzenie smaków e-papierosów na rynku, używanie aromatyzowanych e-papierosów przez młodzież w Stanach Zjednoczonych znacznie wzrosło" – powiedziała autorka badania Hongying Dai, profesor nadzwyczajny w Szpitalu Miłosierdzia Dziecięcego w Kansas City.

"Większość młodych osób, które zaczęły używać e-papierosów zaczęły właśnie od smakowych produktów" - dodała Dai.

Młodzież chętniej sięga po aromatyzowane e-papierosy przez co częściej zaczynają palić papierosy
Młodzież chętniej sięga po aromatyzowane e-papierosy przez co częściej zaczynają palić papierosy (Shutterstock)

Aromatyzowane e-papierosy nie są zakazane w Stanach Zjednoczonych. Na rynku jest obecnie ponad 460 marek i 7700 smaków. Liczba nastolatków, którzy zaczęli palić e-papierosy wzrosła prawie czterokrotnie od 2013 roku.

Aktualne przepisy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków regulujące e-papierosy wykluczyły agencję z nadzorowania smaków tych produktów. Przepis ten został usunięty z pierwotnego wniosku Agencji przez Biuro Budżetu i Zarządzania w Białym Domu.

"Używanie aromatyzowanych e-papierosów przez młodzież może być pierwszym krokiem do palenia papierosów i wiąże się ze zmniejszeniem szansy na rzucenie palenia" - powiedziała Dai. "Potrzeba zdecydowanej kontroli tytoniu i strategii profilaktycznych, które dotyczą smakowych e-papierosów w celu zmniejszenia używania tytoniu wśród młodzieży".

ZOBACZ TAKŻE:

Na grupie prawie 16 500 nastolatków, którzy nigdy nie palili papierosów, ale używali e-papierosów, zespół Dai zbadał czy są oni gotowi do rozpoczęcia palenia papierosów tytoniowych. Naukowcy przyjrzeli się również ponad 1 300 obecnych palaczy i ocenili, czy mają zamiar rzucić nałóg. Wreszcie, badacze przyjrzeli się prawie 21 500 nastolatków, aby ocenić ich postrzeganie zagrożeń związanych z tytoniem.

Badania wykazały, że nieco ponad 2 000 nastolatków stwierdziło, że użyło e-papierosów w ciągu ostatnich 30 dni. Spośród nich, 61 proc. mówiło, że użyło smakowych e-papierosów. Wśród tych, którzy nigdy nie palili tytoniu tradycyjnego, 56 proc. użytkowników e-papierosów stwierdziło, że użyło smakowych e-papierosów. Wśród obecnych palaczy tytoniu, 68 proc. tych, którzy również palili e-papierosy powiedziało, że użyło tych smakowych.

Większość nastolatków, którzy stosowali smakowe e-papierosy, ale nigdy nie palili tytoniu, stwierdziła, że chętnie będzie palić papierosy w przyszłości.

Ponadto palacze tytoniu, którzy używali również e-papierosów stwierdzili, że jest mniej prawdopodobne, że rzucą palenie. Ponadto używanie e-papierosów było związane z postrzeganiem ich jako mniej szkodliwe.

Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych?
Czym współczesne nastolatki różnią się od dzieciaków z lat 90-tych? [6 zdjęć]

W ciągu 20 lat w świecie technologii i gadżetów zmieniło się prawie wszystko. W latach 90. muzykę nagrywało...

zobacz galerię

Rzecznik branży e-papierosów nie odniósł się bezpośrednio do tych ustaleń.

"W tym badaniu, założono, że każdy nastolatek, którzy odpowiedział "raczej nie" na pytanie, czy on lub ona myślał, żeby zapalić papierosa w następnym roku, faktycznie zacznie palić" - powiedział Gregory Conley, rzecznik amerykańskiego Stowarzyszenia Palenia E-papierosów.

Conley kontynuuje, że tylko niewielka liczba uczestników odpowiedziała "zdecydowanie" w kwestii palenia papierosów. "Tak więc, aby dodać sobie mocy statystycznej, naukowcy powiększyli kategorie i ujęli w niej również "prawdopodobnie nie" - powiedział.

Jednak przynajmniej jeden ekspert w kwestiach palenia nie zgodził się z oceną Conley’a co do nowego badania.

"Jest to ważny dokument, który pokazuje, jak aromaty e-papierosów wpływają na epidemię tytoniową, a w szczególności ich ważną rolę w stymulowaniu młodzieży do używania e-papierosów i do palenia tradycyjnych papierosów" - powiedział Stanton Glantz, profesor na Uniwersytecie Kalifornia w San Francisco.

Nowy raport został opublikowany w Internecie 7 listopada w czasopiśmie "Pediatrics".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.