Gdy dziecko pali

Dla wielu rodziców szokującym odkryciem jest fakt, że ich dziecko pali papierosy. Palenie tytoniu jest często postrzegane przez młodych ludzi jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązanie kontaktów społecznych. Może być także traktowane jako wspólna towarzyska rozrywka, która integruje określoną grupę i wpływa na postrzeganie w tej grupie.

Palenie papierosów przez nieletnich

Wiek inicjacji nikotynowej z roku na rok ulega obniżeniu. Po pierwszego papierosa sięgają już uczniowie szkół podstawowych - nierzadko już 10 - latki....

Dlaczego dziecko pali?

Tytoń może oddziaływać na organizm dziecka, w zależności od jego predyspozycji osobniczych, w sposób stymulujący bądź sedatywny, czyli uspokajający. Zdaniem wielu palących nastolatków, palenie papierosów pozwala im na większą koncentrację lub na uspokojenie i zrelaksowanie się. Wielu nastolatków sięga po papierosa z ciekawości, także z powodu przełamania bariery pomiędzy poczuciem bycia dorosłym a postrzeganiem swojej osoby jako dziecka. Często sięgnięcie po papierosa jest wyuczonym zachowaniem, które dziecko obserwowało u swoich opiekunów i naśladowało w zabawach, by później jako nastolatek podjąć próbę rzeczywistego zapalenia papierosa. Zatrważające jest, że coraz młodsze dzieci sięgają do tego zgubnego w skutkach zachowania, choć panuje powszechna moda na promowanie zdrowego stylu życia. Warto uświadamiać młodzież, co zawiera w sobie dym tytoniowy, jakim niebezpieczeństwem jest także bierne palenie.

Polecane wideo:

Dym tytoniowy zawiera w sobie ponad 4 tysiące różnorodnych związków chemicznych, z czego ponad 40 to czynne substancje rakotwórcze, takie jak:

  • aceton – rozpuszczalnik i częsty składnik farb i lakierów,
  • arsen – stosowany jako trutka na szczury,
  • substancje smołowate – odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka,
  • cyjanowodór – gaz używany w komorach gazowych do masowego ludobójstwa,
  • tlenek węgla – związek, który trwale blokuje hemoglobinę, upośledzając w ten sposób prawidłowy transport tlenu w organizmie.

Jak pomóc dziecku, które pali papierosy?

Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się doradzenie, żeby nie sięgał nigdy po papierosa, aby nie narazić się na szkodliwe działanie tytoniu i nie ułatwić sobie drogi do uzależnienia. Nastolatki nie wybierają jednak zdroworozsądkowego podejścia, tylko działają na przekór własnemu zdrowiu. Argumenty zdrowotne nie działają w tym wieku, z tego względu, że w młodej głowie nie mieści się pojęcie przemijania. Wielu młodych ludzi żyje teraźniejszością, nie myśląc o skutkach na przyszłość. Dlatego żaden argument teoretycznych podstaw na temat szkodliwości palenia nie zadziała, tak jak choćby zetknięcie się z faktem szkodliwości palenia dla zdrowia i życia. Czyjś nowotwór krtani i droga przewlekłego palenia, która doprowadziła do tej choroby, zadziała na nastolatków silniej niż dane statystyczne.

Dlatego warto zaprowadzić nastolatka do szpitala lub poradni, gdzie leczy się osoby cierpiące na nowotwory spowodowane przez palenie tytoniu. Można pokazać zdjęcia osób, których palenie tytoniu wyniszczyło i zagroziło dalszemu prawidłowemu funkcjonowaniu. Takie zdjęcia dostępne są w podręcznikach medycznych. Jest to swego rodzaju terapia szokowa, ale na pewno zapadająca w pamięć i jeśli nie od razu, to po pewnym czasie może być wystarczającym czynnikiem mobilizującym do rzucenia palenia.

Dla młodych mężczyzn ważna jest ich przyszła sprawność seksualna, postrzegana w kategoriach sukcesów życiowych, a nie zdrowia. Warto podeprzeć się argumentem ewentualnej impotencji, żeby zniechęcić młodych chłopców do palenia tytoniu.

Dziewczęta z kolei wyczulone są na jędrność i sprężystość swojego ciała, dlatego w ich przypadku argument urodowy w postaci utraty wiotkości skóry, powstawania zmarszczek czy zażółcenia cery, powinien skuteczniej podziałać niż niewyobrażalne u nastolatek problemy z płodnością. Żadna nastolatka nie pragnie zostać matką, stąd informacje o tym, że palenie tytoniu nadwyręża funkcje rozrodcze, są nietrafione.

Obecnie uważa się, że poza uzależnieniem organizmu od nikotyny, najsilniejszym czynnikiem warunkującym potrzebę palenia są nabyte, utrwalone odruchy psychomotoryczne. Niemniej jednak skutki palenia tytoniu są tak olbrzymie, że można pokusić się o stwierdzenie, że przewyższają skutki nadużywania alkoholu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Inicjacja nikotynowa
Inicjacja nikotynowa

Palenie papierosów przez nieletnich

Palenie papierosów przez nieletnich

Wiek inicjacji nikotynowej z roku na rok ulega obniżeniu. Po pierwszego papierosa sięgają już uczniowie szkół podstawowych - nierzadko już 10 - latki.

Inicjacja nikotynowa

Przyczyny palenia papierosów

Palenie papierosów jest postrzegane przez młodzież jako przejaw dorosłości. Szacuje się, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na wiek około (...) , coraz częściej sięgając po paczki papierosów. Wiek inicjacji...

Inicjacja nikotynowa

Szkodliwość palenia papierosów

jest wtedy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Odczuwamy głód nikotynowy, który może zaspokoić tylko kolejny papieros. Z czasem, aby osiągnąć ten sam

Inicjacja nikotynowa

Palenie u młodzieży

Palenie u młodzieży

Palenie papierosów jest postrzegane przez młodzież jako przejaw dorosłości. Szacuje się, że inicjacja nikotynowa w Polsce przypada już na wiek około

Inicjacja nikotynowa

Papierosy

Papierosy

Gdy dziecko pali, konsekwencje uzależnienia od nikotyny są jeszcze gorsze. Im dłużej trwa się w nałogu i im wcześniej się zacznie, tym dłużej nasz organizm wystawiany jest na działanie szkodliwych substancji.

Inicjacja nikotynowa

Palenie wśród młodzieży

Palenie wśród młodzieży

na co dzień. To sprawia, że są bardziej skłonni do szukania ukojenia w nałogu nikotynowym. Kolejną bardzo ważną przyczyną palenia papierosów przez młodzież

Patronaty

Jan Brzechwa: "Pali się!"

dla dzieci Jana Brzechwy została mistrzowsko zilustrowana przez Zbigniewa Dobosza. "Pali się!" Jan Brzechwa, Zbigniew Dobosz Liczba stron: 24 Format (...) Ratunku, pali się! Wielki pożar szaleje w...

Palenie w ciąży

Palenie w ciąży - świadomy wybór?

Palenie w ciąży - świadomy wybór? Odtwórz wideo

Zgodnie z szacunkami WHO w Warszawie aż 29% Polaków pali każdego dnia. Jaki ocenia się procent kobiet w ciąży, które oddają się temu nałogowi (...) papierosów dla rozwoju dziecka? Obecnie nadal poszukuje się korelacji...