Trwa ładowanie...

Ile waży tornister ucznia?

Ile waży tornister ucznia?
Ile waży tornister ucznia? (Zdjęcie dziewczynki autorstwa various brennemans / CC BY-SA 2.0)

Ciężkie jest życie ucznia! I to wcale nie w przenośni. Wiedza niestety nie tylko kosztuje, ale i swoje waży. Obecnie w tornistrze uczeń nosi bibliotekę ze sklepem papierniczym w jednym. Każdy przedmiot to co najmniej jedna książka plus ćwiczenia w formacie A4, które co rok stają się grubsze. Dochodzą do tego lektury i inne książki z biblioteki szkolnej, a ponadto zeszyty oraz pojemny piórnik, będący w stanie pomieścić długopisy, mazaki i kredki, najlepiej w bogatej gamie barw. Nie zapominajmy również o linijkach, gumkach, temperówkach, farbach, plastelinie itp. pomocach. Do tego strój na W-F i śniadanie w eleganckim, ale niestety ważącym więcej niż śniadaniówka pudełku. Wszystko co niezbędne, plus dodatkowo kilka rzeczy według inwencji własnej ucznia. Efekt jest taki, że tornister potrafi osiągnąć niebotyczną wagę 8 kilogramów, a jest to zdecydowanie zbyt wiele.

spis treści

1. Jaki jest wpływ ciężkiego plecaka na kręgosłup?

Ustalenia medyczne stwierdzają, że ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10% masy ciała noszącego go dziecka. Lekarze biją na alarm. Nadmierne obciążanie kręgosłupa w czasie intensywnego wzrostu dziecka prowadzi w prostej linii do jego uszkodzenia. Bardzo często jest powodem bólów głowy i karku, co nie sprzyja ani nauce, ani zabawie, szkodząc także zdrowiu. Niestety, pomimo ustawowych rozwiązań nakazujących szkołom organizację miejsc, w których uczniowie przechowują większość pomocy, niewiele było w stanie wyasygnować odpowiednie środki na specjalne szafki i dodatkowy komplet podręczników.

Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa [6 zdjęć]

Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Nie wystarczy bowiem samo miejsce w szkole. Żeby rozwiązanie przyniosło wymierny efekt, każdy uczeń powinien dysponować dwoma kompletami książek, jednym zakupionym przez rodziców, a drugim przez szkołę. W naszych realiach jest to praktycznie niewykonalne. W związku z tym trzeba zobligować szkołę, aby chociaż pomoce takie jak farby, plastelina, instrumenty itp. miały swój kąt w klasach. Dobrze jest skłaniać nauczycieli, aby zamiast sporządzać coraz dłuższą listę gotowych pomocy dydaktycznych wykazywali się zwiększoną inwencją własną. Czy naprawdę nie da się nauczać dzieci w oparciu o podręcznik, maksymalnie jedną książkę z ćwiczeniami i zeszyt? Z pewnością jest to wykonalne, skoro całe pokolenia właśnie tak się uczyły.

2. Jak zmniejszyć ciężar tornistra ucznia?

Istotne jest również, by przy zakupach rodzic ocenił potrzebne przybory szkolne nie tylko pod względem estetyki i ceny, ale i wagi. Niezmiernie ważny jest dobór właściwego plecaka bądź tornistra. Ma być lekki, z odpowiednio usztywnionymi „plecami”, systemem szelek pozwalających idealnie dopasować go do wzrostu i budowy dziecka. Plecak nie może zwisać siłą ciążenia aż do pupy ucznia. Idealnym rozwiązaniem wydają się plecaki z pasem biodrowym. Dobrze dopasowany tornister nie przesuwa się z boku na bok, tzn. nie lata po plecach. Odpowiednia ilość przegródek i sztywność plecaka umożliwia takie jego spakowanie, aby rzeczy w nim zgromadzone nie przemieszczały się, gdyż to także wpływa negatywnie na kręgosłup. Dziecko należy nauczyć pakować plecak w sposób ekonomiczny i minimalizowało obciążenie. W uczniu należy wyrobić nawyk codziennego przepakowywania plecaka i unikania noszenia bez potrzeby kompletu książek. Waga plecaka to kwestia bardzo ważna, a jej zlekceważenie najprawdopodobniej odbije się negatywnie na zdrowiu młodego człowieka.

Zobacz także: Skontruował dla swojej córeczki mały wózek inwalidzki

Zobacz takze: Dysleksja, dyskakulia, dysgrafia, dysortografia - poznaj problemy uczniów.

Zobacz także: 10 oznak, że twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem

Następny artykuł: Jak zachęcić dziecko do nauki?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze