Trwa ładowanie...

10 oznak wskazujących na to, że twoje dziecko ma problem ze wzrokiem

Dziecko nie zawsze potrafi powiedzieć wprost, że ma problemy z widzeniem. Jak więc rozpoznać, że należy udać się z nim do okulisty? Oto najczęstsze oznaki, że czas zbadać wzrok malucha.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

1. Pocieranie oczu

Pocieranie oczu przez dziecko kiedy jest zaspane, to zupełnie normalna sprawa. Jeśli jednak zdarza się to częściej i nie tylko przed snem, może oznaczać problem ze wzrokiem.

2. Bóle głowy

Częste skarżenie się na ból głowy pod koniec dnia to kolejna oznaka, że należy wybrać się z maluchem do okulisty.

3. Przymykanie jednego oka

Wiele dzieci robi tak po prostu dla zabawy. Jeśli jednak maluch zawsze przymyka jedno oko, zwłaszcza podczas czytania czy oglądania telewizji, warto przyjrzeć się problemowi bliżej.

4. Światłowstręt

Jasne światło może być problemem dla malucha, jeśli ma kłopoty z widzeniem. Może być też tak, że dziecko przez dłuższy czas widzi plamy, kiedy przenosi się w ciemniejsze miejsce.

5. Mrużenie oczu

Należy zwrócić na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy maluch ciągle mruży oczy podczas oglądania bajki lub czytania.

6. Przechylanie głowy

Przechylanie głowy na jedną stronę to kolejna oznaka, że należy zbadać wzrok dziecka. Szczególnie jeśli zachowanie często się powtarza.

7. Podchodzenie bardzo blisko przedmiotów

Większość dzieci z problemami ze wzrokiem siada bardzo blisko ekranu telewizora lub trzyma książkę blisko oczu podczas czytania.

Jak dbać o oczy niemowlaka?
Jak dbać o oczy niemowlaka?

Dziecko po urodzeniu widzi około 30 razy mniej ostro niż dorosły człowiek, jednak w miarę upływu czasu...

zobacz galerię

8. Ruchy gałek ocznych

Monitorowanie ruchu gałek ocznych dziecka może być nieco trudne, biorąc pod uwagę, że maluchy często nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu przez dwie sekundy. Jeśli jednak dostrzegamy inne oznaki, warto przyjrzeć się ruchom gałek ocznych – jeśli są "rozbiegane", dziecko może mieć problem ze wzrokiem.

9. Zaczerwienienie

Zaczerwienienie oczu może być niepokojące, zwłaszcza kiedy nie znamy jego powodu. Nie musi jednak oznaczać choroby – maluch po prostu może potrzebować okularów.

10. Ból oczu

To kolejna oznaka, że dziecko nie widzi wyraźnie. Jeśli pociecha wciąż narzeka na bolące oczy, warto zbadać wzrok.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.