Dziecko ucieka z domu

Rodzice bardzo często nie dostrzegają problemów wychowawczych z nastolatkami. Uważają, że ich wzajemne relacje kształtują się w odpowiedni sposób i nie potrzebują w nie ingerować ani ich zmieniać. Problem zaczyna się wtedy, gdy dziecko ucieka z domu. Pojawiają się pytania, dlaczego tak się stało? Czy ich podopiecznemu czegoś brakowało? Żeby zapobiec takim sytuacjom, rodzice powinni wcześniej pomyśleć o tym, jak rozmawiać z nastolatkami.

1. Przyczyny i konsekwencje ucieczki dziecka z domu

Najczęstsze powody ucieczek z domu to:

  • bunt dziecka przeciwko rodzicom, np. w sytuacji, gdy zabraniają oni dziecku wyjazdu na wakacje,
  • problemy nastolatków z rodzicami – alkoholizm, bieda, molestowanie, upokorzenie,
  • chęć zamanifestowania własnej obecności, zwrócenie na siebie uwagi,
  • młodzieńczy bunt, ciekawość świata.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Zazwyczaj ucieczki z domu kończą się szczęśliwie i po paru dniach nieobecności dziecko wraca do domu. Kończy się na kilkunastu nieprzespanych godzinach, wypełnionych gorączkowymi poszukiwaniami. Jednakże istnieją przypadki, w których ucieczka z domu ma poważne konsekwencje, wśród których można wymienić:

  • kontakt z alkoholem i narkotykami,
  • kradzież i utratę dóbr materialnych,
  • zaangażowanie w sektę lub grupę przestępczą,
  • wykorzystanie seksualne.

2. Wychowanie nastolatków a ucieczki z domu

Ucieczki z domu bardzo często zdarzają się w domach, które przez otoczenie uznawane są „normalne”. O rodzicach takich dzieci zwykło się natomiast mawiać, że to są ludzie, którzy wiedzą, jak wychować dziecko. Osoby postronne nie podejrzewają nawet, że w domu ich sąsiada mogą mieć miejsce jakieś patologie społeczne czy destrukcyjne zachowania. Dopiero po ucieczce z domu wychodzi na jaw, że w danej rodzinie brakowało miłości, ciepła, bliskości i bezpieczeństwa. Rodzice zajęci sobą, pracą, obowiązkami zawodowymi kompletnie nie interesowali się prawdziwymi problemami swoich dzieci. Zajmowały ich tylko odpowiednie wyniki w szkole, a nie problemy związane z dojrzewaniem, pierwszą miłością czy kontaktami z rówieśnikami.

Nie jest niczym nowym twierdzenie, że odpowiednie wychowanie dziecka wymaga opieki, zaangażowania i uwagi ze strony rodziców. Nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o zapewnienie odpowiednich warunków socjalnych dziecku i stworzenie mu odpowiednich warunków do rozwoju. Wielu rodziców myśli, że zapisując dziecko na kilka zajęć dodatkowych doskonale zorganizuje mu czas i zapewni odpowiedni start w przyszłości. Zapominają jednak, że możliwość uprawiania sportów, nauki języków obcych i rozwijania swoich możliwości to nie jedyne potrzeby dorastającego dziecka. Zastanów się, czy nie lepiej byłoby zmodyfikować jakieś dodatkowe zajęcie twojego dziecka tak, żebyście mogli wykonywać jakąś czynność razem. Pomyśl o wspólnym uprawianiu sportu czy nauce języka obcego. Spróbuj nawiązać kontakt z dzieckiem pod pretekstem wspólnego wykonywania czynności domowych – robienie sałatki czy pieczenie ciasta to doskonała okazja do rozmowy. Sytuacja, w której dziecko ucieka z domu, nigdy nie jest komfortowa dla jego rodziców i nauczycieli, dlatego opiekunowie powinni robić wszystko, by nie dopuścić do tak traumatycznej sytuacji. Bunt dziecka może być rozładowywany na inny, mniej niebezpieczny sposób.

Ewelina Stanios

Gdy dziecko przeklina
Fobia szkolna

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.