Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Jak zachęcić ucznia do nauki?

Avatar placeholder
26.04.2017 11:17
Jak zachęcić ucznia do nauki?
Jak zachęcić ucznia do nauki? (Zdjęcie autorstwa Carissa Rogers / CC BY 2.0)

Wielu rodziców zastanawia się, jak zachęcić małego ucznia do nauki. Dla wielu wydaje się to problem nie do rozwiązania, gdyż dzieci rzadko odczuwają wewnętrzną potrzebę uczenia się. Jest jednak kilka rad, które powinny pomóc zachęcić dziecko do uczenia się. Nie są to „tradycyjne” metody mówiące o nakładaniu na dziecko obowiązku nauki i jego egzekwowaniu (chociaż to także jest ważne), a raczej sposoby na zainteresowanie dziecka nauką.

spis treści

1. Jak pokazać dziecku, że nauka może być przyjemna?

Rozpoczęcie nauki szkolnej to wielkie wydarzenie w życiu dziecka, dlatego warto zadbać o to, by miało jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z procesem uczenia się. Jak to zrobić?

  • Zadbaj o to, by dziecko miało dobrze ułożony plan dnia, zawierający czas na naukę, posiłki, wspólną zabawę z rodzeństwem, rodzicami i kolegami jest wbrew pozorom bardzo korzystny. Jeśli dziecko ma zaplanowany czas na naukę, będzie chętniej siadało do odrabiania pracy domowej, nawet z przyzwyczajenia.
  • Przygotuj miejsce do nauki dla swojego dziecka - wspólnie wybierzcie się na zakupy i skompletujcie akcesoria na biurko (lampka, kolorowy stojak na długopisy, podkładka pod zeszyty z ulubionym bohaterem kreskówki) - pozwól dziecku wybrać te przedmioty, które naprawdę mu się podobają.
  • Pilnuj, by w trakcie odrabiania prac domowych w domu panowała cisza. Spokój sprzyja bowiem koncentracji i pomaga wyrobić dobre nawyki.
  • Podczas wspólnego odrabiania lekcji zwracaj uwagę na kwestie, z którymi dziecko ma trudności - na bieżąco wyjaśniaj wątpliwości dziecka, by wiedziało, że materiał, z którym ma do czynienia jest do opanowania. Nigdy nie wyśmiewaj błędów popełnianych przez małego ucznia - pamiętaj, że początki edukacji szkolnej nie są łatwe.
  • Pokazuj dziecku, że nabywane przez niego wiadomości mają praktyczne zastosowanie - w sklepie razem policzcie, ile wyniosą domowe zakupy; podczas spaceru w parku spróbujcie rozpoznać różne gatunki drzew itp.
  • Rozmawiaj z dzieckiem na temat szkoły - pytaj o to, jak mu idzie podczas lekcji, z kim spędza czas na przerwach, co podoba mu się w szkole. Pamiętaj, że dziecko czujące, że faktycznie jest w centrum uwagi rodzica będzie chętniej opowiadało zarówno o swoich osiągnięciach, jak i problemach w nauce, które można wspólnie rozwiązać. Zrozumienie dla dziecka jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszych latach szkoły, kiedy maluch musi wejść w nowe środowisko i zupełnie nowy dla niego świat.
  • Ograniczaj czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Dbaj o jakość oglądanych programów - bezmyślna rozrywka nie pomaga w nauce, natomiast wartościowe programy wzbogacają wiadomości dziecka i poszerzają jego wiedzę o świecie.

2. Książki to najlepsza zachęta do nauki

Dziecko, które od najmłodszych lat czyta dla przyjemności, z mniejszym oporem sięgnie po podręczniki szkolne i lepiej sobie radzi w szkole. Aby zachęcić dziecko do czytania, najlepiej od najmłodszych lat czytać razem z nim. Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego sam fakt, że rodzic daje się przyłapać z książką, jest już dla dziecka zachętą do samodzielnego sięgnięcia po lekturę. Należy zapewnić dziecku odpowiednie książki, a także gazety i komiksy, oswajać ze słowem pisanym i z biblioteką. Książki to nie tylko nudne, zakurzone i grube tomy, trzeba pokazać dziecku, że czytanie książek to przyjemność.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Dobry efekt przynoszą także wspólne czytanie i rozmowy o przeczytanych lekturach. Można rozmawiać z dzieckiem na przykład:

  • o tym, dlaczego dana postać zachowała się tak, a nie inaczej;
  • o tym, co dziecko by zrobiło na miejscu bohatera;
  • o tym, co może stać się później.

Takie rozmowy rozwijają wyobraźnię dziecka, a oprócz tego wspólne spędzanie czasu i wymiana przemyśleń są bardzo ważne dla rozwoju malucha.

Następny artykuł: Krzyżówki dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze