Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Ewelina Wilkos

Dzieci mają o trzy razy za dużo prac domowych

Dzieci mają o trzy razy za dużo prac domowych
Dzieci mają o trzy razy za dużo prac domowych (Zdjęcie chłopca / Shutterstock)

Nic tak nie spędza snu z powiek ucznia, jak powrót do obowiązków po wakacjach. Nauka, prace domowe, lekcje... Wszystko to już za chwilę – beztroski czas dobiega końca. Tymczasem badania dowiodły, że dzieci mają nadmiar prac domowych. Okazuje się, że nauczyciele zadają im trzykrotnie więcej, niż powinni.

spis treści

1. Zasada 10 minut

Stowarzyszenie Edukacji Narodowej i Narodowego Stowarzyszenia Rodziców ustaliło standardy odrabiania zadań domowych dostosowane do wieku rozwojowego dziecka. Przyjęli oni zasadę 10 minut na poziomie klasy na dobę. Oznacza to, że dziecko w pierwszej klasie powinno przeznaczać na pracę domową 10 minut, w drugiej klasie – 20 minut, w trzeciej – 30 minut i tak dalej. Dzieci w przedszkolu czy zerówce wcale nie powinny absorbować uwagi dodatkowymi zadaniami lekcyjnymi.

2. 3 x tyle

Badania kwestionariuszowe przeprowadzone wśród 1100 angielskich i hiszpańskich rodziców wykazały, że ich pociechy odrabiają lekcje średnio 3 razy dłużej, niż powinny. Rodzice żaków deklarowali, że ich pierwszoklasiści spędzają popołudniami 28 minut nad książkami, w porównaniu z 10 zalecanymi. W drugiej klasie szkoły podstawowej czas ten wynosi 29 minut (na 20 zalecanych). Co ciekawsze, wielu nauczycieli zadaje prace domowe już w zerówce!

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa
Posłałeś dziecko do szkoły? Poznaj swoje prawa [6 zdjęć]

Uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej ma nie tylko liczne obowiązki. W odpowiednich dokumentach

zobacz galerię

3. Skutki?

Nadmiar prac domowych może mieć szkodliwy wpływ na małe dziecko. Po pierwsze, zmienia i kształtuje jego postawę wobec szkoły. Pogarsza jakość jego życia, wpływając na umiejętności społeczne i pewność siebie. Zwiększona ilość zadań domowych podnosi poziom stresu u malców, dodatkowo pojawiają się fizyczne problemy zdrowotne: wrzody żołądka, ból głowy, ból brzucha, utrata masy ciała, problemy ze snem.

Dzieci wychodząc ze szkoły, nie chcą już pamiętać o tym, ile mają zadane i ile czasu muszą poświęcić w domu na naukę. Po kilku wymagających skupienia godzinach w szkole nasze pociechy marzą o beztroskiej zabawie z koleżankami i kolegami. Warto dać im ten czas i nie zabierać dzieciństwa. Okazuje się bowiem, że u pierwszoklasistów czas spędzony na odrabianiu prac domowych nie przekłada się na poprawę ich osiągnięć w szkole i oceny. Zmienia się to wraz z wiekiem, ale dla 7-latka jest tylko źródłem frustracji.

Zobacz także:                                                                                                                             Troje dzieci, trzy systemy edukacji. Jak poradzić sobie w obliczu zmian w szkole?  Ile waży plecak ucznia? Zdecydowanie za dużo!                                                                Problemy z nauką

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze