Trwa ładowanie...

Ból głowy u dzieci

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 30.04.2019 09:12
Ból głowy u dzieci
Ból głowy u dzieci (123rf)

Najmniejsza pociecha nie będzie potrafiła poskarżyć się na ból głowy, dlatego szczególnie istotna w zdiagnozowaniu tej dolegliwości jest obserwacja jej zachowania. Najczęściej maluch będzie niespokojny, rozdrażniony, krzykliwy, lub odwrotnie – apatyczny i mało ruchliwy. Często dziecko cierpiące z powodu bólu głowy będzie zbliżało do tego miejsca rączki. Dodatkowo, może pojawić się bladość twarzy. Bóle głowy u dzieci zwykle nie zwiastują żadnych poważnych schorzeń. Jeśli jednak dolegliwości są silne lub nawracają, trzeba sprawdzić, co jest ich przyczyną.

spis treści
Jedzenie, które ukoi ból głowy
Jedzenie, które ukoi ból głowy [10 zdjęć]

Kiedy dopada cię ból głowy, zazwyczaj gasisz światło, kładziesz się i bierzesz tabletkę przeciwbólową?

zobacz galerię

1. Przyczyny bólu głowy u dzieci

Przyczyn bólu głowy u małego dziecka może być wiele. Gdy nie są one silne, można je leczyć domowymi sposobami. Jednak w momencie, gdy się nasilają i powtarzają, warto skontaktować się z lekarzem.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z częstych źródeł bólu głowy u ich pociech jest po prostu migrena. U malucha dolegliwości będą ostre, a ból – pulsujący. Kilka dni lub dzień przed wystąpieniem migreny u dziecka pojawiają się zaburzenia widzenia. Do typowych objawów dolegliwości należą nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy, ospałość, nudności i wymioty. Maluchy najczęściej odczuwają bóle migrenowe w okolicy czoła i skroni, po obu stronach głowy. Skłonność do migren u dzieci dziedziczona jest od rodziców – w przypadku, gdy dolegliwość występuje u obojga dorosłych, ryzyko pojawienia się jej u potomstwa wynosi aż ok. 70%, natomiast jeżeli bóle odczuwa jedynie jedno z rodziców prawdopodobieństwo spada do ok. 40%.

Innym powodem silnego bólu głowy u dzieci jest zapalenie zatok. Zwykle bóle związane z tą dolegliwością są nawracające. Nasilają się przy pochylaniu. Ból umiejscowiony jest w okolicy nasady nosa lub czoła. Towarzyszy mu obrzęk śluzówki i wydzielina z nosa oraz dokucza niedrożność nosa. Przy powracających stanach zapalnych zatok konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Zapalenia zatok nie wolno lekceważyć, również w przypadku dorosłych.

Jednym z najbardziej oczywistych czynników wywołujących bóle głowy jest przeziębienie, infekcja. Ból głowy często jest zwiastunem choroby wirusowej, np. zwykłego przeziębienia czy grypy, a także trzydniówki czy ospy wietrznej. Pojawia się również w chorobach pochodzenia bakteryjnego, jak przy zapaleniu górnych dróg oddechowych i anginie.

Czytaj też

2. Leczenie bólu głowy u dzieci

W wielu przypadkach leczeniem bólu głowy maluszka mogą zająć się rodzice. Jednak są sytuacje, kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Do takich przypadków należy na przykład nieustępujący lub nawracający, silny ból głowy, zwłaszcza miejscowy. Zaniepokoić się można także w sytuacji, gdy bólowi towarzyszy wysoka gorączka, zaburzenia neurologiczne i wymioty. Jeśli ból głowy spowodowany jest upadkiem lub urazem, także warto zbadać dziecko u lekarza. Jest to ważne również w sytuacji, gdy źródłem bólu są zatoki lub choroba ucha.

Częściej jednak bólowi główki naszej pociechy jesteśmy w stanie sami zaradzić. Leczenie zależy od przyczyny bólu głowy. Przy napięciowych bólach głowy zwykle stosuje się metodę starającą się zlikwidować ból. Można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń względem dawki leku, jaką należy podać dziecku. W przypadku bólów głowy spowodowanych migreną należy dziecko położyć spać lub pozwolić mu odpocząć w zaciemnionym pokoju. Warto ograniczyć hałas, wyłączyć muzykę i wszystkie sprzęty produkujące ostrzejsze dźwięki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze