Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Spokojny sen podczas choroby. Jakich leków nie podawać dziecku przed snem?

Przeziębione dziecko jest marudne w ciągu dnia, w nocy śpi niespokojnie, wybudza się nawet wielokrotnie, płacze i ma trudności z ponownym zaśnięciem.

Zobacz film: "Drogi oddechowe małego dziecka"

spis treści

1. Ułatwienie oddychania

Jakie są tego przyczyny? Wybudzanie przede wszystkim wynika z zatykania się nosa. Zalegająca wydzielina zamyka drogi oddechowe, zwłaszcza w pozycji leżącej. Starsze dziecko może wówczas oddychać przez buzię lub chrapać. Natomiast noworodki i niemowlęta potrafią oddychać tylko przez nos, więc wybudzają się z płaczem, gdy nie mogą złapać powietrza. Dlatego zapewnienie drożności dróg oddechowych przed snem może przynieść spokojną noc dla rodziców i dziecka.

Najmłodszym szczególnie polecam inhalacje z soli fizjologicznej, które są korzystne w ciągu dnia i bezpośrednio przed snem. Przed spoczynkiem należy natomiast unikać inhalacji lub leków doustnych upłynniających śluz lub wykrztuśnych, aby nie prowokować w nocy odruchu kaszlowego.

Wszelkie krople i leki udrażniające nos, zawierające efedrynę, pseudoefedrynę, fenylefrynę, oksymetazolinę i ksylometazolinę działają obkurczająco na naczynia krwionośne nosa, ale też pobudzająco na serce. Stąd przy przedawkowaniu mogą pobudzić dziecko przed snem, a nawet wywołać zaburzenia pracy serca. Producenci zalecają, aby nie stosować ich dłużej niż 3-5 dni i nie przekraczać podanych na ulotkach dawek. Radziłabym stosowanie tych leków w razie konieczności tylko u dzieci powyżej szóstego roku życia, a tabletek u dzieci powyżej dwunastego roku życia. Bezpieczne są krople i aerozole zawierające sól fizjologiczną lub morską, które mogą być stosowane wielokrotnie w ciągu dnia. Na zatkany nosek niemowlęciu może pomóc umieszczenie go w pozycji półsiedzącej na kilkanaście minut.

2. Leki przeciwkaszlowe

Z lekami przeciwkaszlowymi należy postępować bardzo ostrożnie i stosować tylko, gdy kaszel wybudza dziecko w nocy lub przeszkadza w mówieniu w ciągu dnia. Stosuje się je doraźnie, około 2-3 dni do momentu, gdy napady suchego kaszlu staną się łagodniejsze. Aby ułatwić zaśnięcie, podaje się je około godziny przed snem.

Leki hamujące kaszel stosowane u dzieci to dekstromorfan, kodeina i butamirat. Leki te działają ośrodkowo, hamując ośrodek kaszlu w centralnym układzie nerwowym.

Na kaszel suchy, który wynika z podrażnienia gardła lub krtani, dobrym wyborem będzie podanie naturalnych leków osłaniających i łagodzących, takich jak prawoślaz, podbiał czy babka lancetowata. W przypadku zaostrzenia astmy czy zapalenia krtani przebiegających z suchym kaszlem, lekarz może zlecić inhalacje ze sterydów, które dzięki swym właściwościom przeciwzapalnym pomogą przed snem złagodzić kaszel. Po lekach tych należy zawsze pamiętać o płukaniu gardła lub – w przypadku małych dzieci – podaniu pokarmu, aby uniknąć infekcji drożdżakowej jamy ustnej.

Przeciwzapalnie i rozkurczająco na oskrzela działa fenspiryd. Można go podawać o każdej porze dnia i nocy, również bezpośrednio przed snem. Stosuje się go zarówno w kaszlu suchym, jak i mokrym.

3. Leki wykrztuśne

Mokry kaszel jest potrzebny do oczyszczania dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny i wspomaga proces zdrowienia. Natomiast warto pamiętać, aby leków wykrztuśnych nie podawać przed snem, aby nie prowokować kaszlu w nocy. Do najczęściej stosowanych leków należą: bromheksyna i jej czynny metabolit ambroksol, acetylocysteina, karbocysteina, mesna oraz zioła – tymianek i bluszcz. Leki te są zalecane w infekcji górnych dróg oddechowych z gęstą wydzieliną i powinny być podawane w ciągu dnia do godziny 16.00-17.00. Korzystnie działają również inhalacje z olejkami eterycznymi czy wcieranie rozcieńczonych olejków w skórę, ewentualnie stosowanie gotowych preparatów.

Spokojny sen podczas choroby. Jakich leków nie podawać dziecku przed snem?
Spokojny sen podczas choroby. Jakich leków nie podawać dziecku przed snem?

Dowiedz się więcej

4. Nawodnienie

Nawilżenie dróg oddechowych to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia i przed snem. W tym również potrzebna jest równowaga, aby dziecko nie wstawało w nocy do toalety. Wystarczające nawodnienie wpływa również na rozrzedzenie wydzieliny. Warto pamiętać, że gorączkujące dziecko potrzebuje pić więcej ze względu na zwiększoną utratę płynów.

Pamiętajmy, że przeziębienie trwa około tygodnia i ma tendencję do samoograniczania się w większości przypadków, więc należy być ostrożnym z lekami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza