Inhalacja z soli fizjologicznej. Kiedy i jak ją stosować u dziecka?
Inhalacja z soli fizjologicznej dla dzieci to jeden z najbardziej sprawdzonych i najbezpieczniejszych sposobów radzenia sobie z dziecięcym katarem i kaszlem. Nie wymaga od rodziców dużych umiejętności czy też drogich farmaceutyków, ponadto świetnie sprawdzi się u małych alergików. Jakie są korzyści zdrowotne stosowania inhalacji z soli fizjologicznej u dzieci? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania lub potencjalne skutki uboczne stosowania inhalacji z soli fizjologicznej u dzieci? Jak prawidłowo wykonać inhalację z soli fizjologicznej? Sprawdź!
1. Jak działa sól fizjologiczna?
Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9 proc. Bez problemu dostaniemy ją w każdej aptece bez recepty w formie ampułek o zawartości od 2,5 ml do 5 ml. Roztwór ten stosowany jest m.in. w formie kroplówek w celu uzupełnienia poziomu elektrolitów po operacjach, można również rozrabiać w nim leki, które wymagają infuzji dożylnej.
Sól fizjologiczna u dzieci zwykle stosowana jest jako substancja nawilżająca oraz oczyszczająca np. w higienie oczu. Korzystnie działa także na zatkany nos, zapalenie zatok czy męczący katar. Dobrze nawilża błonę śluzową nosa, pomagając pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny.
Roztwór ten świetnie sprawdza się w formie inhalacji, jednak stanowi jedynie uzupełnienie terapii leczenia kataru i kaszlu u dzieci.
2. Jakie są korzyści ze stosowania inhalacji z soli fizjologicznej u dzieci?
Inhalacje z soli fizjologicznej przynoszą ulgę zarówno w czasie nieżytu nosa, jak i kaszlu. Można je stosować bezpiecznie u dzieci oraz osób dorosłych, ponieważ nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do stosowania takich inhalacji jest jedynie nadwrażliwość na chlorek sodu.
Zadaniem inhalacji z soli fizjologicznej jest oczyszczenie i nawilżenie śluzówki nosa oraz dróg oddechowych. Ponadto inhalacje z hipertonicznego roztworu chlorku sodu pobudzają wydzielanie zalegającej wydzieliny, co ułatwia jej usuwanie.
3. W jakich przypadkach inhalacje z soli fizjologicznej są zalecane dla dzieci?
Wskazania do inhalacji z soli fizjologicznej dla dzieci:
- katar;
- kaszel;
- zapalenie oskrzeli;
- zapalenie zatok;
- zapalenie płuc;
- zapalenie gardła;
- zapalenie krtani;
- nawilżenie śluzówki nosa i dróg oddechowych;
- choroby przewlekłe (alergie, przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc, mukowiscydoza).
4. Jak prawidłowo przygotować i przeprowadzić inhalację z soli fizjologicznej dla dziecka?
Jak bezpiecznie wykonać inhalację z soli fizjologicznej u dziecka? Oto kilka prostych kroków:
- warto zacząć od przygotowania urządzenia do inhalacji zgodnie z zaleceniami producenta;
- w następnym kroku nakładany maskę na twarz dziecka; w przypadku starszych dzieci możemy użyć ustnika na gumce lub zaproponować im trzymanie maski w swoich rękach;
- maska podczas inhalacji powinna być jak najbliżej twarzy dziecka, umożliwiając mu wdychanie mgiełki;
- inhalacja powinna trwać maksymalnie do 10 minut;
- po zakończonej inhalacji powinniśmy dokładnie umyć sprzęt i pomóc dziecku opróżnić nosek.
Inhalacja z soli fizjologicznej na katar lub kaszel z pewnością przyniesie dziecku poprawę samopoczucia i pomoże mu szybciej wrócić do zdrowia.