Trwa ładowanie...

Czy znasz domowe sposoby na katar?

Czy znasz domowe sposoby na katar?
Czy znasz domowe sposoby na katar? (123rf)

Katar może być bardzo uciążliwy, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które są karmione piersią. Jednak nieżyt nosa może uprzykrzyć życie nie tylko maluchom, potrafi nam dokuczyć w każdym wieku. Jego przyczyny mogą być naprawdę różne, począwszy od wirusów, skończywszy na alergii. Katar rzadko kiedy występuje jako pojedynczy objaw. W większości przypadków jest efektem innej choroby, na przykład grypy. Jak sobie z nim radzić i czy są domowe sposoby na katar?

spis treści

1. Skąd się bierze katar?

Katarem najczęściej zarażamy się drogą kropelkową. Jest kłopotliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale według specjalistów może być też pomocny, jeżeli chodzi o walkę z chorobą, która go wywołała.

Systematyczne oczyszczanie nosa, a nawet samo kichanie ułatwia pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych. Dlatego bardzo często lekarze odradzają dłuższe stosowanie kropli do nosa czy tabletek blokujących katar.

U małego dziecka wyciąganie wydzieliny może być problemem, ponieważ maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie czyścić nosa. W aptekach dostępne są aspiratory do nosa czy gruszki z zaokrągloną miękką końcówką, które pomagają w usuwaniu wydzieliny u dziecka. Jednak przy dużym katarze samo oczyszczanie może nie pomóc lub przynieść ulgę tylko na chwilę. Jaki domowy sposób na katar sprawdzi się najlepiej?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Domowe sposoby na katar mogą przynieść ulgę, ale przy przedłużającej się infekcji należy iść do lekarza
Domowe sposoby na katar mogą przynieść ulgę, ale przy przedłużającej się infekcji należy iść do lekarza

2. Domowy sposób na katar

Aby nie zarazić sie tą nieprzyjemną dolegliwością bardzo ważna jest profilaktyka. Duże znaczenie ma właściwe odżywienie - spożywanie posiłków bogatych w produkty podnoszące odporność organizmu jak np. ryby, białko pod każdą postacią i oczywiście warzywa i owoce.

W okresie największej zachorowalności warto reagować szybko gdy przemokniemy lub zmarzniemy. Jeśli tego nie zrobimy, prawdopodobnie nie unikniemy kataru.

Jakie domowe sposoby na katar sprawdzą się w takiej sytuacji? Warto wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego np. eukaliptusowego czy sosnowego.

W przypadku noworodków czy niemowląt aromaterapia powinna być jednak konsultowana z pediatrą. Inne domowe sposoby na katar to moczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli.

To też warto wiedzieć

Inny wypróbowany sposób na katar to stosowanie inhalacji z ziół lub z dodatkiem wspomnianych już olejków eterycznych.

Napar z rumianku może ułatwić odblokowanie zatkanego nosa, co z kolei przyspieszy usunięcie zalegającej wydzieliny.

Jakie są domowe sposoby na katar u dziecka? W przypadku najmłodszych zaleca się stosowanie maści majerankowej, która ma nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale także ułatwia swobodne oddychanie. Dzieci na ogół dobrze ją tolerują, szybko przynosi im ulgę. Maść należy nałożyć na skrzydełka nosa po zewnętrznej stronie - pamiętajmy, aby nie smarować nosa wewnątrz.

3. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Domowe sposoby na katar mogą pomóc, jeśli nieżyt nosa nie niesie ze sobą innych dokuczliwych dolegliwości. Czasem wystarczy zwiększona dawka witaminy C .

Chociaż sama witamina nie zlikwiduje kataru, jej zażywanie spowoduje uszczelnienie i wzmocnienie ścianek nosa.Pomocne w walce z tą przykrą dolegliwością może być też przyjmowanie preparatów z wapniem.

Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?
Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka? [10 zdjęć]

Ten przewodnik podpowie ci, w jaki sposób łagodzić objawy przeziębienia u dziecka. Dowiesz się również,

zobacz galerię

Jeśli katar utrzymuje się jednak dłużej niż 4 dni, a domowe sposoby jego leczenia nie przynoszą ulgi, dodatkowo pojawił się silny ból głowy, zatok lub wystąpiła wysoka gorączka, warto wybrać się do lekarza.

Niewyleczony katar może spowodować stan zapalny gardła, zapalenie krtani, a u małych dzieci zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli lub nawet zapalenie płuc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze