Trwa ładowanie...

Maść majerankowa dla niemowląt. Zastosowanie i bezpieczeństwo użycia

 Ewa Rosiecka
10.01.2024 22:47
Maść majerankowa to skuteczny sposób na katar u niemowląt i małych dzieci
Maść majerankowa to skuteczny sposób na katar u niemowląt i małych dzieci (Adobe Stock)

Maść majerankowa to popularny produkt leczniczy, który stosujemy m.in. w leczeniu kataru, a także przy trudno gojących się ranach, odmrożeniach i oparzeniach. Jakie są właściwości maści majerankowej? Czy maść majerankowa może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia? Czy maść majerankowa jest bezpieczna dla dzieci?

spis treści

1. Maść majerankowa - jak działa?

Maść majerankowa to preparat o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Wzmacnia organizm oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Przeciwdziała nadmiernemu łuszczeniu się skóry oraz przyspiesza proces gojenia się ran.

Wykazuje także działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Jest wykorzystywana, poza leczeniem kataru m.in. w:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Maść majerankowa sprzedawana jest bez recepty, po dość przystępnej cenie - maksymalnie jej cena wynosi 10 złotych.

Warto dodać, że sam majeranek, jako surowiec leczniczy, może być stosowany w naparze jako środek na zaburzenia trawienne - składniki tej rośliny zwiększają produkcję soków trawiennych, dlatego też dodawany jest ciężkostrawnych potraw. Majeranek zawiera wiele witamin, w tym także antyoksydanty (witaminy A, C i E), a także minerały.

2. W jakich sytuacjach stosowanie maści majerankowej jest zalecane u niemowląt?

Maść majerankowa jest zalecana, z uwagi na swoje właściwości, w razie wystąpienia kataru i przeziębienia u niemowlęcia lub gdy malucha męczy kolka.

Czy maść majerankowa może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia? Antyoksydanty, które znajdują się w tej maści, pomagają leczyć stan zapalny, który występuje w czasie nieżytu nosa oraz przeziębienia.

Maść majerankowa wykazuje ponadto działanie ściągające oraz zmniejszające obrzęk błony śluzowej, dzięki czemu maluchowi łatwiej jest oddychać. Preparat ten uszczelnia także naczynia krwionośne, co pomaga zapobiegać przedostawaniu się szkodliwych drobnoustrojów do organizmu.

 Katar u niemowlaka - jak skutecznie leczyć katar?
Katar u niemowlaka - jak skutecznie leczyć katar?

Katar to dla niemowlęcia prawdziwe utrapienie, niezależnie od tego, ile trwa katar u dziecka. Przez

przeczytaj artykuł

3. Jak bezpiecznie stosować maść majerankową u niemowląt, biorąc pod uwagę ich delikatną skórę?

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek maści, w tym także majerankowej na skórze niemowlęcia, zawsze warto uzyskać poradę pediatry. Niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, która może być bardziej podatna na podrażnienia, alergie i inne problemy.

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących bezpiecznego stosowania maści u niemowląt:

  • jeśli lekarz zaleci stosowanie maści, upewnij się, że produkt jest przeznaczony do użytku u niemowląt; unikaj używania preparatów przeznaczonych dla dorosłych lub starszych dzieci;
  • upewnij się, że składniki maści są bezpieczne dla niemowląt i nie zawierają potencjalnie szkodliwych substancji; unikaj produktów z alergenami i substancjami drażniącymi;
  • przed pełnym użyciem przeprowadź test na małej powierzchni skóry, aby sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna; odczekaj kilka godzin, aby zobaczyć, czy nie pojawiają się zaczerwienienia, wysypki lub inne nieprawidłowości;
  • używaj maści zgodnie z zaleceniami lekarza lub z instrukcjami producenta; stosuj tylko niewielką ilość produktu i unikaj obszarów wokół oczu, ust i innych wrażliwych obszarów.

4. Czy istnieją jakieś potencjalne skutki uboczne lub przeciwwskazania do stosowania maści majerankowej u niemowląt?

Lek ten nie powinien być stosowany, gdy u dziecka występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Warto pamiętać także, że:

  • nie jest zalecane wprowadzanie maści majerankowej do otworów nosowych, ponieważ podłoże maści może hamować pracę aparatu rzęskowego błony śluzowej;
  • w trakcie stosowania preparatu dziecko nie powinno przebywać na słońcu, z uwagi na możliwość wystąpienia nadwrażliwości na promienie UV.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze