Domowe sposoby oczyszczania zatok
Ból głowy, zatkany nos, żółta wydzielina i trudności z oddychaniem - chore zatoki mogą dać się we znaki. Istnieje jednak wiele bezpiecznych, skutecznych i naturalnych metod leczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznaj domowe sposoby na zatoki.
1. Dlaczego cierpimy na zatkane zatoki?
Na zapalenie zatok chorujemy najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Zdarza się również, że i wiosną. Zbyt wcześnie zdejmujemy czapkę, a chłodny wiatr nas owiewa. O chorobę wówczas nie trudno. By uniknąć zażywania antybiotyku, warto dość szybko rozpocząć domową terapię.
Pierwsza ważna wskazówka - należy pić dużo płynów, najlepiej wody i ziołowych herbat. Herbatka z cynamonem lub z imbirem ma działanie rozgrzewające i udrażnia górne drogi oddechowe.
Unikajmy kofeiny, która odwadnia organizm. Nie zapominajmy o właściwym ułożeniu głowy do snu. Najlepiej jakby była lekko uniesiona. Taka pozycja przyniesie nam ulgę w bólu zatok.
2. Jak oczyścić zatoki?
Aby odczuć ulgę podczas zapalenia zatok, powinniśmy je skutecznie oczyścić. Ponizej publikujemy sposoby, jak to zrobić.
2.1. Inhalacje pomocne w oczyszczaniu zatok
Chyba nie ma osoby, która by nie znała tego sposobu. Wystarczy miska z gorącą wodą, olejki aromatyczne albo zioła, np. rumianek, tymianek, mięta pieprzowa czy szałwia. Można dodać również sól.
Do miski z wrzątkiem wsypujemy kilka łyżek soli kuchennej lub soli morskiej albo 50 gram wybranych ziół. Zamykamy oczy, na głowę kładziemy ręcznik i wdychamy lecznicze opary. Inhalacja powinna trwać 10 minut, wykonujemy ją kilka razy dziennie przez tydzień.
2.2. Płukanie zatok
Choć dla wielu to mało przyjemny sposób, jednak skuteczny. Domowa irygacja oczyszcza nos i zatoki z wydzieliny. Uśmierza ból i ułatwia oddychanie.
Do płukania stosuje się wodę morską, sól fizjologiczną, wodę destylowaną. Płyny te docierają do zatok i wypłukują zalegającą wydzielinę, bakterie i alergeny.
Irygacje możemy wykonać za pomocą gruszki do nosa, aspiratora, specjalnego czajniczka do płukania nosa albo zestawu, który zawiera butelkę i saszetki do wykonania roztworu.
Płukanie powinno trwać kilka minut. Gdy poczujemy silny ból, pieczenie, albo pojawi się krwawienie, zabieg powinniśmy przerwać.
2.3. Oczyszczanie zatok chrzanem
Wdychanie chrzanu albo jedzenie go w dość dużych ilościach świetnie oczyści zatoki i zlikwiduje wydzielinę. Jedną łyżkę startego, świeżego chrzanu mieszamy z łyżeczką oliwy z oliwek i z odrobiną wyciśniętego soku z cytryny. Rozprowadzamy na krakersach i spożywamy.
3. Maści rozgrzewające i kompresy na zatoki
Ulgę w chorobie przyniosą maści rozgrzewające. Na rynku dostępne są z wyciągiem z eukaliptusa, rozmarynu czy sosny. Popularny jest także olejek kamforowy.
Preparaty te rozsmarowujemy na czole i skroniach. Następnie obwiązujemy głowę chustką, najlepiej wełnianą albo bawełnianą. W takim kompresie powinniśmy przespać noc. Maści doskonale udrożnią nos i zatoki.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- **Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?**
Kompresy to także znany i ceniony sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych i pozbycie się choroby. Na zatkane zatoki pomogą okłady z imbiru, soli, grochu czy gorczycy. Jak je przygotować?
By sporządzić imbirowy kompres potrzebujemy dwie szklanki wody, trzy kawałki pokrojonego imbiru. Miksturę gotujemy przez 20 minut, cedzimy. Gdy wystygnie namaczamy w niej ściereczkę i przykładamy do czoła. Ważne, by leżeć z podwyższoną głową przez 15 minut.
Pomoże także ciepły kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej. Kilka garści soli podgrzewamy na patelni, wkładamy w płócienną albo bawełnianą ściereczkę i przykładamy do czoła. Związki jodu udrożnią nos.
Podobny efekt uzyskamy stosując groch albo gorczycę. Do skarpetki albo woreczka wsypujemy kilka łyżek gorących ziaren, podgrzanych do 60 stopni. Kompresy można przykładać kilka razy dziennie. Nie mogą być zbyt gorące, w przeciwnym razie poparzymy się.