Trwa ładowanie...

Krople do nosa. Pomagają czy szkodzą?

Avatar placeholder
29.11.2021 21:44
Zbyt długie podawanie kropli do nosa może powodować wysuszenie śluzówki nosa.
Zbyt długie podawanie kropli do nosa może powodować wysuszenie śluzówki nosa. (123RF)

Ten błąd popełnia duża część rodziców. Chcąc ulżyć maluchowi w katarze, podaje krople do nosa dla dzieci o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne. W efekcie katar się zmniejsza, ale rodzic działa na szkodę dziecka. Dlaczego? - Takim działaniem doprowadzamy do wysuszenia śluzówki nosa – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, pediatra.

spis treści

1. Kiedy krople do nosa będą pomocne?

Krople do nosa są powszechnie używanym sposobem na łagodzenie objawów kataru. Odblokowują zatkane nozdrza, zmniejszają świąd, niwelują również objawy zapalenia zatok, jak np. ból głowy. Część tego preparatów zalecana jest również w przypadku polipów lub stanów zapalnych uszu.

Warto mieć na uwadze, że większość tego typu specyfików ma za zadanie złagodzić dolegliwości, nie lecząc jej przyczyn. Uczucie zatkanego nosa może wynikać nie tylko z kataru, ale również z np. krzywej przegrody nosowej lub zanikowego nieżytu nosa.

Zanim sięgniemy po krople do nosa, warto wcześniej wybrać się na wizytę do lekarza i skonsultować z nim swoje objawy. W niektórych przypadkach krople mogą nie być pomocne, a nawet szkodliwe.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Oprócz standardowych kropli do nosa, możemy również korzystać z kropli, które z założenia są do oczu lub uszu. Jest to między inny Dicortineff, który składa się z dwóch antybiotyków i leku przeciwzapalnego.

Stosowany jest głównie w przypadku zapalenia spojówek, jednak ze względu na jego właściwości, lekarze często przepisują Dicortineff do nosa w przypadku bakteryjnego, zielonego kataru u dziecka.

Innym lekiem tego typu jest Floxal. To także lek na zapalenie spojówek i inne dolegliwości związane z oczami. Tak jak w przypadku Dicortineffu, lekarze przepisują również Floxal do nosa, aby złagodzić dyskomfort związany z katarem. Nie powinniśmy jednak nigdy brać leków na własną rękę - w przypadku każdej wątpliwości najlepiej jest się skontaktować z lekarzem lub farmaceutą.

2. Ciągły katar

Lilka chorowała co miesiąc, właściwie stale miała katar. Czasem była to przezroczysta wydzielina, a czasem zielonkawa, na tle bakteryjnym. Katar był dla dziewczynki bardzo uciążliwy, uniemożliwiał oddychanie, blokował dziecko w zabawie. Noce stawały się koszmarem.

Jedynym wyjściem było systematyczne oczyszczanie nosa oraz stosowanie kropli, które uławiają oddychanie, obkurczając naczynia krwionośne. Czasem katar mijał, czasem przeradzał się w zapalenie zatok. Gdy mama Lilki zdecydowała się w końcu pójść z córką do lekarza, usłyszała od niego, że to ona jest odpowiedzialna za fakt, że dziecko choruje.

Przeczytaj koniecznie

Taką historię przytacza na swoim blogu Szcześliva. Okazuje się jednak, że mama Lilki nie jest jedyna. Duża część rodziców, by ulżyć dziecku w cierpieniu podczas kataru, stosuje krople do nosa.

Specyfiki takie obkurczają naczynia krwionośne, przez co ułatwiają oddychanie. Niestety, przyczyniają się do coraz częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Dlaczego?

3. Śluzówka jest potrzebna

Jednym ze składników kropli do nosa jest często pseudoefedryna, substancja, który obkurcza naczynia krwionośne w nosie, jednocześnie powodując wysuszanie błony śluzowej. Brak tej błony pogarsza chorowanie i bardzo często je przedłuża.

/-Śluz jest nam niezbędny. Jego wydzielanie sprawia, że organizm oczyszcza się z wirusów lub bakterii. Jeżeli zahamujemy ten proces poprzez obkurczenie naczyń w błonie śluzowej nosa, patogeny będą zalegać. W ten sposób możemy doprowadzić powikłań, np. zapalenia zatok – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra. - Jeśli więc wysuszymy ją częstym stosowaniem specyfików do nosa, możemy wydłużyć chorowanie – dodaje.

Jak zatem walczyć z katarem u dziecka? Ważne jest nawilżanie i oczyszczanie nosa. Można do tego celu stosować wodę morską, sól fizjologiczną lub robić inhalacje ze środków mukolitycznych. Krople do nosa można podawać nie dłużej niż 5 dni lub zgodnie z ulotką.

Partner serwisu parenting.pl Szukasz leków na katar dla swojego dziecka i nie możesz ich znaleźć w swojej aptece? Sprawdź na KtoMaLek.pl, która apteka w okolicy posiada Twój lek i zarezerwuj go, by mieć pewność, że go kupisz. Dowiedz się również więcej na temat tego, czym różni się grypa od przeziębienia, czytając artykuł na KtoMaLek.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze