Trwa ładowanie...

Dlaczego nie leczyć kataru kroplami do nosa?

Ten błąd popełnia duża część rodziców. Chcąc ulżyć dziecku w katarze, podaje krople do nosa o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne. W efekcie katar się zmniejsza, ale rodzic działa na szkodę dziecka. Dlaczego? - Takim działaniem doprowadzamy do wysuszenia śluzówki nosa – podkreśla Paweł Grzesiowski, pediatra.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

1. Ciągły katar

Lilka chorowała co miesiąc, właściwie stale miała katar. Czasem była to przezroczysta wydzielina, a czasem zielonkawa, na tle bakteryjnym. Katar był dla dziewczynki bardzo uciążliwy, uniemożliwiał oddychanie, blokował dziecko w zabawie. Noce stawały się koszmarem.

Jedynym wyjściem było systematyczne oczyszczanie nosa oraz stosowanie kropli, które uławiają oddychanie, obkurczając naczynia krwionośne. Czasem katar mijał, czasem przeradzał się w zapalenie zatok. Gdy mama Lilki zdecydowała się w końcu pójść z córką do lekarza, usłyszała od niego, że to ona jest odpowiedzialna za fakt, że dziecko choruje.

Przeczytaj koniecznie

Taką historię przytacza na swoim blogu Szcześliva. Okazuje się jednak, że mama Lilki nie jest jedyna. Duża część rodziców, by ulżyć dziecku w cierpieniu podczas kataru, stosuje krople do nosa. Specyfiki takie obkurczają naczynia krwionośne przez co ułatwiają oddychanie. Niestety, przyczniają się do coraz częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. Dlaczego?

2. Śluzówka jest potrzebna

Jednym ze składników kropli do nosa jest często pseudoefedryna, substancja, który obkurcza naczynia krwionośne w nosie, jednocześnie powodując wysuszanie błony śluzowej. Brak tej błony pogarsza chorowanie i bardzo często je przedłuża.

Katar u niemowlaka  - jak go rozpoznać?
Katar u niemowlaka - jak go rozpoznać?

U bardzo małych dzieci przegroda nosowa jest niezwykle wąska, więc obrzęk błony śluzowej znacznie utrudnia...

zobacz galerię

-Śluz jest nam niezbędny. Jego wydzielanie sprawia, że organizm oczyszcza się z wirusów lub bakterii. Jeżeli zahamujemy ten proces poprzez obkurczenie naczyń w błonie śluzowej nosa, patogeny będą zalegać. W ten sposób możemy doprowadzić powikłań, np. zapalenia zatok – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra. - Jeśli więc wysuszymy ją częstym stosowaniem specyfików do nosa, możemy wydłużyć chorowanie – dodaje.

Jak zatem walczyć z katarem u dziecka? Ważne jest nawilżanie i oczyszczanie nosa. Można do tego celu stosować wodę morską, sól fizjologiczną lub robić inhalacje ze środków mukolitycznych. Krople do nosa można podawać nie dłużej niż 5 dni lub zgodnie z ulotką.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.