Inhalowanie dziecka – jak robić to poprawnie?
Inhalowanie dziecka jest pomocne w objawach przeziębienia. Łagodzi objawy suchego kaszlu, drapanie i ból gardła, a także rozpuszcza gęstą wydzielinę zalegającą w nosie. Jak jednak inhalować dziecko poprawnie? Jakie są objawy nieżytu nosa u dzieci? I czy nos służy tylko do oddychania?
1. Jakie są funkcje nosa?
Można by powiedzieć, że nos służy ludziom do oddychania, a to nie cała prawda. Nos spełnia o wiele więcej funkcji. Po pierwsze, pełni funkcję nawilżania powietrza, a także oczyszcza powietrze z pyłów i gazów rozpuszczalnych w wodzie. Co więcej, ogrzewa powietrze nawet z temperatury -20C do 31C na odcinku zaledwie 7 cm. To dlatego tak ważne jest, aby dzieci podczas chłodniejszych dni oddychały nosem, a nie buzią. Gdy oddychamy przez usta, powietrze nie nagrzewa się i zimne dostaje się do organizmu. A wówczas nie trudno o zapalenie gardła lub krtani, a także o kaszel u dziecka.
Nos odpowiada także za zmysł węchu, bierze udział w fonacji – czyli prawidłowym tworzeniu dźwięków, a także chroni organizm przed wirusami i bakteriami. Wszystko to będzie działało prawidłowo, jeżeli zatroszczymy się o dobre funkcjonowanie błony śluzowej jamy nosa i zatok przynosowych. Każde przeziębienie i podrażnienie nosa wpływa na jego funkcje. Dlatego oczyszczanie nosa, gdy mamy katar, jest tak bardzo ważne.
2. Inhalacje na katar u dzieci i nie tylko
Inhalacje sprawdzają się przy infekcjach wirusowych, które w głównej mierze odpowiadają za katar. Można je również stosować przy kaszlu – zarówno suchym, jak i mokrym – gdyż syrop na kaszel dla dzieci to nie jedyna metoda walki. Zatkany nos u niemowląt może objawiać się rozdrażnieniem, kłopotami z zasypianiem, kaszlem wywołanym spływaniem wydzieliny do gardła, a także bólem gardła. Są to objawy mało przyjemne, a że niemowlę nie potrafi o nich mówić, prowadzą do płaczu.
Dlatego tak ważne jest prawidłowe oczyszczanie nosa. Możemy w tym przypadku stosować inhalacje z roztworem soli fizjologicznej kilka razy dziennie, a także w nocy, aby złagodzić objawy i ułatwić sen dziecka.
3. O czym należy pamiętać, robiąc inhalacje u dzieci?
Najczęściej inhalacje stosuje się około 2–3 razy na dobę. Jednak pomimo dobroczynnych skutków inhalacji – rozpuszczania wydzieliny zalegającej w nosie, a także w oskrzelach – może ona wywołać nasilony kaszel. Zanim jednak sięgniemy od razu po syrop na kaszel dla dzieci, możemy rozcieńczyć roztwór soli fizjologicznej z wodą do iniekcji w stosunku 1:1. Stężone roztwory do inhalacji mogą także wywołać skurcz oskrzeli u chorych na przykład na astmę. Wówczas należy poprzedzić inhalację lekiem rozszerzającym oskrzela lub zmniejszyć stężenie samego roztworu.
Musisz to wiedzieć
Przy inhalacji warto pamiętać również o zachowaniu prawidłowej temperatury w pomieszczeniu. Powinna ona wynosić około 20C. Suche i ciepłe powietrze dodatkowo wysusza błonę śluzową nosa i wywołuje kaszel. Sama inhalacja nie zdziała cudów. Warto także pamiętać, że o ile lekarz nie zaleci inaczej, u dziecka, u którego zdiagnozuje się sam katar, nie ma przeciwwskazań do spacerów. Chłodniejsze powietrze może wręcz udrożnić nos i ułatwić oddychanie.