Trwa ładowanie...

Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w szkole?

Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w szkole?
Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w szkole? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

O to mamy 1 września i nasze pociechy idą do szkoły. Dla wielu to nie lada wyzwanie – nowe środowisko, obowiązki, zmiana trybu życia i harmonogramu dnia. Rozpoczęcie nauki to spora zmiana nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Czujemy niepokój przed tym, że nasza pociecha wkracza w kolejny etap swojego życia. Dzisiaj podpowiadamy, jak przygotować siebie i dziecko na taką zmianę i przetrwać pierwsze dni w szkole.

spis treści
Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?
Jak poprawić inteligencję swojego dziecka? [5 zdjęć]

Wiele osób uważa, że za iloraz inteligencji u dziecka odpowiadają głównie geny. Według specjalistów

zobacz galerię

1. Zaszczep w dziecku pozytywne nastawienie

Psychiczne przygotowanie dziecka na pierwszy dzień w szkole jest niezwykle istotne. Twoja pociecha nie może bać się i być zniechęcona. Dobrze, kiedy szkoła stanowi ciekawe wyzwanie i pozytywnie mobilizuje do pracy nad sobą i odpowiedzialności.

Nie boimy się rzeczy, które są nam dobrze znane, a ponieważ szkoła stanowi nowość w życiu małego człowieka, budzi często niepokój. Dlatego też powinnaś rozmawiać ze swoim dzieckiem: jakich przedmiotów będzie się uczyło, czym będzie zajmowało się na lekcji plastyki, a jakich zabaw może spodziewać się na lekcjach wychowania fizycznego. Zapoznaj malca z otoczeniem, do którego już za chwilę trafi – urządźcie sobie wycieczkę po nowej szkole i terenie, który ją otacza. Taki spacer może wzbogacić opowieść o czasie, kiedy to ty byłaś uczennicą.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Zobacz także: Zmiany dla uczniów od 1 września 2016

Opowiadaj dziecku o tym, ile ciekawych znajomości zawarłaś przez ten czas, ile się nauczyłaś. Zapewnij, że mimo trudności, które będzie napotykało, szkoła stanowi piękny etap w życiu. Przypomnij mu, że może na ciebie liczyć w każdej sytuacji oraz o tym, że zawsze może ci o wszystkim powiedzieć.

2. Ustalcie plan dnia

Aby twoje dziecko lepiej poruszało się w nowej sytuacji, ustalcie wspólnie harmonogram dnia. Zdecydujcie, kiedy jest czas na odrabianie lekcji, a kiedy na zabawę. Regularny rytm dobowy i dobry plan dnia sprawią, że malec będzie lepiej zorganizowany i sprawniej wywiąże się z obowiązków. Być może zechce uczęszczać na zajęcia dodatkowe.

Pamiętaj jednak, aby nie narzucić dziecku zbyt wielu nowych obowiązków naraz. Po latach beztroski spędzonej w domu na zabawie maluchowi trudno przestawić się na poranne wstawanie i siedzenie w szkole przez kilka godzin. Nawet jeżeli zdecydujecie się na dodatkowy angielski, lekcję tańca czy chór szkolny, wygospodarujcie na to czas w takim dniu, aby dziecko było jak najmniej obciążone innymi zajęciami.

3. Wzmocnij wiarę dziecka w siebie i naucz je samodzielności

Na pewno twoje dziecko zaprząta sobie głowę tym, jak poradzi sobie w nowej szkole. Czy otrzyma dobre oceny i czy będziesz z niego dumna. Boi się, czy sprosta twoim oczekiwaniom. Aby nie nakręcać tego lęku, wzmocnij jego poczucie własnej wartości. Chwal umiejętności, które posiada i wskazuj na zalety. Doceniaj to, jak ładnie rysuje czy śpiewa. Pochwal posprzątany pokój i samodzielne ubranie.

Zobacz także: Dzieci i ich najlepsi przyjaciele - koty

Niech malec czuje się potrzebny – ustal obowiązki, za które będzie odpowiedzialny, np. opiekę nad zwierzątkiem. Wyjaśnij mu, że czasem spotkają go niepowodzenia, naucz, jak postępować, kiedy coś nie pójdzie po jego myśli. Przygotuj je na to, że od tej pory będzie musiał być samodzielny. Upewnij się, że zna swoje imię, nazwisko, adres i telefon domowy. Jeżeli sam będzie chodził do szkoły, sprawdź, czy pamięta drogę.

4. Urządźcie kącik nauki

Pójście do szkoły to spora zmiana w życiu małego człowieka. Okaż swojemu dziecku wsparcie i pomóż mu przetrwać pierwsze dni w szkole
Pójście do szkoły to spora zmiana w życiu małego człowieka. Okaż swojemu dziecku wsparcie i pomóż mu przetrwać pierwsze dni w szkole

Dobrze zagospodarowana przestrzeń na edukację, sprawi, że mały uczeń chętniej siądzie do odrabiania lekcji, a nauka będzie efektywniejsza. Pozwól mu zadecydować, jak będzie wyglądał jego pokój, ale dobierajcie meble i dodatki tak, aby były funkcjonalne. Twoje dziecko będzie potrzebowało biurka, półek na książki oraz wygodnego krzesła. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, tak aby przy czytaniu nie męczył się wzrok. Na biurku powinny znaleźć się tylko potrzebne przybory szkolne, zabawki czy ciekawe gadżety mogą odciągać uwagę malca od nauki.

Od samego początku warto wyrobić w dziecku nawyk sprzątania swojego miejsca pracy. Dzięki uporządkowanej przestrzeni łatwiej będzie mu się skoncentrować. Pokój dziecięcy powinien być pomalowany na łagodne, jednolite kolory, które nie będą dodatkowo rozpraszać uwagi.

5. Przygotuj wyprawkę

Oprócz podręczników do szkoły niezbędny pozostaje zakup plecaka, piórnika wraz z wyposażeniem, worka na buty, zeszytów, bloków i przyborów plastycznych. Warto nabyć także pojemnik na kanapki i bidon. Niezbędny jest zakup stroju gimnastycznego oraz wygodnego obuwia. Jeżeli twoje dziecko będzie chodziło na basen, pamiętaj, by kupić dla niego strój kąpielowy, czepek i klapki.

Decyzję o zakupach podejmujcie wspólnie z maluchem – pozwól wybrać mu zeszyty z nadrukiem ulubionych bohaterów, plecak lub tornister, który będzie odpowiadał jego gustom i takie przybory, które nie tylko spełnią swoją funkcję, ale też będą mu się podobać. Nie przesadź z wyborem dodatkowych gadżetów. Nie warto mnożyć kosztów szkolnej wyprawki.

6. Zwróć uwagę na etykietę, naucz 6-latka dobrych zachowań

Do tej pory twoje dziecko przebywało głównie w domu i obracało się wśród znanych sobie osób. Teraz będzie musiało odnaleźć się w nowym środowisku. Naucz je poprawnej komunikacji i obycia. Wytłumacz, jak należy zwracać się do nauczycieli, a jak trzeba odnosić się do koleżanek i kolegów. Naucz dziecko dbania o własne rzeczy oraz szanowania własności innych.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Powiedz, jakie mogą być skutki nieprzestrzegania higieny, wyrób w nim nawyk mycia rąk przed każdym posiłkiem oraz po skorzystaniu z toalety. Przekonaj je do dzielenia się i bycia koleżeńskim. Gdy zajdzie taka potrzeba, niech poczęstuje swojego rówieśnika kanapką, pożyczy kredki czy klej. Przypomnij o zasadach dobrego wychowania oraz magicznych słowach: "dziękuję", "przepraszam" i "proszę". Zapewnij swoje dziecko o tym, że bycie grzecznym i miłym popłaca.

Pójście do szkoły to poważna zmiana w życiu młodego człowieka, ale także spory stres dla jego rodziców. Istotne jest odpowiednie przygotowanie – funkcjonalny kącik do nauki, zakupienie wyprawki szkolnej, a przede wszystkim silne wsparcie psychiczne.

Rozmawiaj dużo ze swoją pociechą na temat zmian, które nastąpią. Nie strasz swojego dziecka, ale uczul, by nie rozmawiało z obcymi, a gdy zauważy coś niepokojącego, niech natychmiast poinformuje o tym osobę dorosłą. Malec powinien mieć świadomość tego, że rozpoczyna nowy etap w życiu i choć nie będzie już tak beztrosko jak dotychczas, to ma szansę nauczyć się ciekawych i potrzebnych rzeczy. Uświadom też dziecku, że czekają go nowe, pasjonujące wyzwania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze