Na Litwie jest zakazany. Polacy nadal kupują dzieciom
Szampan dla dzieci to nieodłączny element wielu zabaw na pożegnanie starego roku. Jednak zanim kupisz taki napój i postawisz na dziecięcym stole, pomyśl dwa razy. Nie tylko ma fatalny skład, ale uczy dziecko, że zabawa nie może obyć się bez alkoholu.
1. "Uczysz, że świętowanie wymaga alkoholu"
"Jak myślicie warto kupować dzieciom bezalkoholowe szampany, które imitują prawdziwy alkohol?" Zdania są podzielone. Jak chcesz za kilka lat tłumaczyć, że alkohol nie jest dla dzieci skoro od małego podajesz jego podróbkę?" - zastanawiają się Anna Piszczek i Joanna Anger na swoim profilu na Instagramie "alaantkowe", które promuje edukację i zdrowe odżywianie rodziny.
"Przyzwyczajamy dzieci do tego, że dobra zabawa musi się łączyć z alkoholem: prawdziwym lub udawanym" - przestrzegają influencerki. "To podobny proces modelowania zachowań jak przy nagradzaniu słodyczami czy karaniu ich brakiem - tworzymy w ten sposób nieprawidłową relację ze słodyczami czy alkoholem" - tłumaczą.
Zobacz także: Szampan bez alkoholu dla dzieci w noc sylwestrową? Lepiej zastanów się dwa razy
2. Psycholożka: "Pokazujemy, że alkohol jest dobry"
Podobne zdanie na temat podawania dzieciom bezalkoholowego szampana ma Karolina Maćkowiak, psycholożka dziecięca. - Dziecko i kieliszek to już złe połączenie, na dodatek podajemy mu napój podczas świąt, zatem ma dobre skojarzenia. A przy tym wszystkim pokazujemy, że picie, bądź co bądź, szampana jest czymś dobrym, czyli… alkohol jest dobry - podkreśliła w rozmowie z WP Parenting.
"Dzieci wiedzą, że dorośli piją alkohol. Z mojego doświadczenia wynika, że rodzice nie kryją się z piciem trunków w domu. Dziecko to obserwator - widząc, naśladuje. Podczas sylwestra dorośli będą pić szampana z procentami, dzieci bez, jednak ich zachowanie będzie takie jak dorosłych" - uprzedza ekspertka.
To nie jest jedyny powód unikania tego napoju gazowanego. Portal money.pl sprawdził, co zawiera taki szmpan i wnioski są zatrważające: 150 ml szampana dla dzieci zawiera aż trzy łyżeczki cukru.
Do tego jest sprzedawany w różnych smakach i w kolorach, a tęczowa szata graficzna etykiety dziecięcego szampana zachęca do zakupu. Zastanówmy się jednak, czy zamiast tego napoju nie warto na stole dziecięcym postawić sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy czy domową lemoniadę. Tym bardziej, że dziecięcy szampan jest zakazany w niektórych krajach, na przykład na Litwie.
Od listopada 2019 roku u naszych sąsiadów obowiązuje zakaz produkcji i sprzedaży żywności, zabawek oraz innych towarów dla dzieci i nastolatków, których wygląd imituje napoje alkoholowe i ich opakowania. Oznacza to, że napoje potocznie nazywane szampanem dla dzieci są tam zabronione.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl