Trwa ładowanie...

Zwierzątko dla dziecka. Jak wpływa na rozwój empatii malucha?

 Ewa Rosiecka
14.11.2023 18:41
Zwierzęta są dla maluchów prawdziwymi przyjaciółmi
Zwierzęta są dla maluchów prawdziwymi przyjaciółmi (Adobe Stock)

Zwierzątko dla dziecka to często pierwszy w jego życiu przyjaciel. Dzieci, które wychowują się w otoczeniu zwierząt, zwykle są bardziej odpowiedzialne i empatyczne. Zwierzaki mogą mieć także wpływ terapeutyczny. Jakie zwierzątko dla dziecka? Jakie są inne korzyści z posiadania zwierzaka w domu? Czy zwierzątko domowe to zawsze dobry pomysł?

spis treści

1. Zwierzę w domu - tak czy nie?

W życiu rodziców często przychodzi moment, kiedy ich pociechy zaczynają marzyć o zwierzaku. Zwykle proszą o psa lub kota, ale także o mniejszych pupili: chomika, świnkę morską czy królika. Nie jest łatwo podjąć decyzję o zakupie zwierzaka, dlatego warto rozważyć zalety i wady posiadania pupila w swoim domu.

Zwierzę w domu to rozwiązanie, które może przynieść mnóstwo korzyści nie tylko dla dziecka, ale także całej rodziny. Wpływ zwierząt na człowieka jest znaczący, a posiadanie pupila w dzieciństwie to:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z drugiej strony powinniśmy mieć na uwadze podstawową kwestię: zwierzę to żywa istota, która potrzebuje opieki, troski i uwagi, jak również w razie potrzeby wizyt u weterynarza. Warto o tym pamiętać, jeśli rozważamy przygarnięcie zwierzaka. Tylko w takim przypadku dziecko zyska przyjaciela, a pupil będzie szczęśliwy i zdrowy.

Powinniśmy mieć świadomość również, że nasze dziecko nie będzie jedynym opiekunem zwierzęcia. W rzeczywistości nowe obowiązki przypadną rodzicom. Mimo wszystko jednak, z uwagi na korzyści, jakie odnoszą dzieci, wychowując się ze zwierzętami, warto rozważyć kupno zwierzaka dla malucha.

Zwierzęta domowe a rozwój emocjonalny dzieci
Zwierzęta domowe a rozwój emocjonalny dzieci

Zwierzęta domowe, a rozwój emocjonalny dzieci? Często mówimy, że zwierzęta i ludzie to najlepsi przyjaciele,

przeczytaj artykuł

2. Jak zwierzęta kształtują empatię dziecka?

Jak wyżej wspomnieliśmy, zwierzęta mają duży wpływ na rozwój dziecka. Maluchy, które dorastają w otoczeniu zwierząt, często uczą się empatii poprzez opiekę nad nimi. Zadbanie o zwierzę wymaga zrozumienia jego potrzeb, czytania sygnałów oraz dostarczania jedzenia i czułości. Te doświadczenia mogą rozwijać umiejętności troski wobec istot żywych.

Kontakt z różnymi gatunkami zwierząt może pomóc dziecku zrozumieć, że istnieje wiele różnic między ludźmi a zwierzętami. Dziecko może nauczyć się szanować i akceptować te różnice, co wpływa na rozwój empatii wobec różnych jednostek.

Jak wyżej wspomnieliśmy, posiadanie zwierzęcia domowego uczy dzieci odpowiedzialności. Zdają sobie sprawę, że zwierzę potrzebuje regularnej opieki, jedzenia, spacerów itp. To rozwija w nich empatię poprzez zrozumienie, że ich działania wpływają na dobrostan innego stworzenia.

Zwierzęta mogą stanowić dla dzieci ważne źródło emocjonalnego wsparcia i towarzystwa. Maluchy często rozwijają głęboką więź emocjonalną ze swoimi zwierzętami, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia i doświadczania emocji.

Dodatkowo przebywanie ze zwierzętami może pomóc dzieciom zrozumieć, że wszystkie istoty mają wartość i zasługują na szacunek. Dzieci uczą się, że zwierzęta mają swoje potrzeby, odczuwają ból i radość.

3. Jakie zwierzę dla dziecka na początek?

Pierwsze zwierzątko dla dziecka powinno być:

  • łatwe do oswojenia;
  • przyjazne;
  • zrównoważone;
  • tolerancyjne;
  • odporne na urazy i choroby;
  • niewiele wymagające pod względem żywienia i opieki.

Kupując zwierzaka dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na długość jego życia, ponieważ szybka śmierć przyjaciela może być bardzo dla niego bolesna.

Aby dobrze wybrać zwierzaka dla naszego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • wiek malucha - dla kilkulatka najlepsze będzie zwierzę, które nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych; w przypadku starszych dzieci sprawdzą się psy, koty czy szynszyle;
  • usposobienie - dla spokojnych maluchów odpowiednie będą rybki, które dzieci będą mogły do woli obserwować; dla bardziej aktywnych pociech lepsze będą myszki i chomiki;
  • zainteresowania - jeśli maluch interesuje się psychiką zwierzaków i tym, co czują, dobrym rozwiązaniem będą psy i koty;
  • ewentualne alergie - jeśli maluch cierpi na alergię na sierść, lepszym zwierzakiem dla niego będzie królik lub rybki niż kot czy pies.

Kupując zwierzę domowe dla dziecka, powinniśmy wziąć też pod uwagę warunki mieszkaniowe. Zwierzak podobnie jak człowiek potrzebuje przestrzeni do życia, dlatego, jeśli mamy małe mieszkanie, dobrym rozwiązaniem będą niewielkie zwierzęta, jak szczury, myszy czy chomiki. Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca, możemy pozwolić sobie na psa lub kota.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzę domowe powinna być dostosowana do wieku dziecka, aby uniknąć sytuacji, w których dziecko nie jest w stanie sprostać wymaganiom związanym z opieką nad zwierzęciem. Bezpieczeństwo zarówno dziecka, jak i zwierzęcia jest priorytetem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze