Trwa ładowanie...

Czy w ciąży mogę mieć kontakt ze zwierzętami?

Avatar placeholder
15.05.2019 12:42
Czy w ciąży mogę mieć kontakt ze zwierzętami?
Czy w ciąży mogę mieć kontakt ze zwierzętami? (123rf)

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w kontakcie z nimi. Jedną z infekcji, która negatywnie wpływa na płód, jest toksoplazmoza. Może ona powodować u dziecka problemy ze wzrokiem i wady w mózgu. Zarażenie następuje zwykle w wyniku spożycia surowego, niedogotowanego mięsa, ale także poprzez kontakt z kałem kotów i innych zwierząt. Toksoplazmoza jest najbardziej niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży.

spis treści

1. Ryzyko toksoplazmozy

Jednak prawdopodobieństwo zarażenia się toksoplazmozą podczas ciąży jest niewielkie, a raz przebyta infekcja uodparnia na całe życie. Istnieje duża szansa na to, że posiadając kota, kobieta zdążyła wcześniej zarazić się i w ten sposób jest odporna na toksoplazmozę.

Mimo to zaleca się, aby kobiety w ciąży nie opróżniały kociej kuwety, powinna ona być oczyszczona codziennie, ale przez kogoś innego. Jeśli ciężarna jest zmuszona zrobić to sama, powinna mieć na sobie gumowe rękawice, a po skończonej czynności umyć dokładnie ręce i rękawice.

2. Jak uniknąć toksoplazmozy

Ostrożność należy zachować także podczas prac w ogrodzie, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Podstawą jest mycie rąk przed kontaktem z jedzeniem.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Toksoplazmoza może mieć niezwykle niebezpieczny wpływ na płód, dlatego ciężarna kobieta powinna unikać kontaktu z kałem kotów i innych zwierząt. Zachowanie czystości jest konieczne, aby ustrzec się przed tą infekcją.

Toksoplazmozą można także zarazić się od owiec w trakcie narodzin ich małych, dlatego kobiety w ciąży powinny unikać z nimi kontaktu.

W wielu przypadkach toksoplazmoza nie ma żadnych objawów, ale ciężarna, która zauważyła u siebie symptomy zbliżone do grypy, powinna wykonać badanie krwi.

3. Salmonella i bakterie E. coli

Ryzykowne dla kobiet w ciąży, ale nie dla płodu, są infekcje salmonellą i bakteriami E. coli, które są zwykle wynikiem spożycia surowych jaj i niedogotowanego mięsa lub kontaktem z niektórymi zwierzętami, na przykład jaszczurkami, wężami, żółwiami, papugami, kanarkami, ziębami, gołębiami, psami i kotami. Bakterie E. coli mogą znaleźć się także u bydła, dlatego pracując ze zwierzętami kobieta w ciąży powinna po każdym kontakcie z nimi myć dokładnie ręce.

Kobiety ciężarne muszą szczególnie ostrożnie podchodzić do kontaktu ze zwierzętami. Najważniejsze jest utrzymanie czystości i unikanie sytuacji, w których mogłoby dojść do zarażenia bakteriami i infekcjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze