Seks w ciąży
Wielu przyszłych rodziców ma obawy związane z bezpieczeństwem seksu w czasie ciąży. Zmienia się również popęd seksualny. Zwykle spada we wczesnej ciąży, wzrasta w II i III trymestrze, kiedy mijają uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru. Nastawienie partnera do seksu w czasie ciąży także może ulec zmianie. Jedni panowie mają większy popęd, innych ciąża zniechęca. Trudno im zaakceptować zmianę wyglądu kobiety. Niektórzy obawiają się również, że seks może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Na szczęście nie ma do tego podstaw i warto to uświadamiać partnerom. Podczas stosunku członek partnera nie ma kontaktu z płodem, który jest zabezpieczony workiem owodniowym.
Ochota na seks w ciąży
Seks może mieć pośrednio dobroczynny wpływ na ciążę i jej przebieg. Podczas orgazmu ciało kobiety produkuje endorfiny – hormony szczęścia. Redukują one stres, który negatywnie wpływa na samopoczucie w ciąży. Jeśli nie występują przeciwwskazania, nie należy unikać współżycia. Endorfiny mają bowiem zbawienny wpływ na ciało ciężarnej oraz pomagają się zrelaksować.
Część kobiet czuje się podczas seksu bardziej zmysłowo, a zbliżenia stają się dla nich źródłem większej satysfakcji niż do tej pory. Powodem tego mogą być zmiany hormonalne, które dają im poczucie powodzenia i zadowolenia, sprawiając, że ciało staje się wrażliwsze na dotyk. Zwiększony dopływ krwi w okolice narządów płciowych może również zwiększyć wrażliwość i reakcje seksualne. Jednakże zmiany, które powodują, że niektóre kobiety czują się zmysłowe i atrakcyjne, mogą być przyczyną całkowitego unikania seksu przez inne panie.
Część kobiet w pierwszych miesiącach odczuwa tak wielkie zmęczenie, że nawet nie myślą o seksie. W późniejszym czasie brzuch zaczyna przeszkadzać, więc współżycie może wydawać się niekomfortowe. Wszystkie te odczucia są całkowicie normalne. Problem może powstać wówczas, gdy partner nie chce zrozumieć fizycznych i psychologicznych zmian, którym podlega partnerka.
Z mężczyznami jest bardzo podobnie. Dla niektórych kobieta ciężarna wydaje się niezwykle seksowna, inni natomiast mogą bać się o dziecko i rozwinąć w sobie instynkt ochronny. Niektórzy panowie obawiają się również, że seks może być szkodliwy dla płodu lub spowodować przedwczesny poród. Warto porozmawiać z partnerem o jego obawach i zapewnić go, że seks podczas ciąży może być bezpieczny i jest zupełnie naturalny.
Pozycje seksualne w ciąży
Większość pozycji można wykorzystać w pierwszych miesiącach ciąży, ale gdy brzuch zacznie rosnąć, nie należy go uciskać. Kiedy swobodne poruszanie zacznie sprawiać pewną trudność, można wypróbować wygodne pozycje seksualne w ciąży, w których brzuch i piersi nie będą narażone na ucisk.
Pozycje zalecane przez specjalistów:
Pozycja odwrotna – sprawdza się począwszy od drugiego trymestru. W późniejszej ciąży można ją zmodyfikować, by siedzieć, a nie leżeć na mężczyźnie.
Pozycja boczna – mężczyzna leży na boku, a kobieta na plecach, przełożywszy nogi przez jego biodro. Pozycja umożliwia kontakt twarzą w twarz. Mężczyzna nie uciska brzucha, a może pieścić partnerkę na wiele sposobów.
Zmodyfikowana pozycja klasyczna – mężczyzna klęczy, podpierając się rękami, by nie opierać się na brzuchu kobiety. Ta pozycja jest dobra przez kilka miesięcy, dopóki brzuch nie będzie za duży.
Pozycja tylna – kobieta wspiera się na kolanach i łokciach, a mężczyzna klęczy za nią. Brzuch nie jest uciskany a mężczyzna może pieścić piersi i brzuch partnerki.
Pozycja siedząca – kobieta siedzi na kolanach mężczyzny, twarzą do niego. Jeśli brzuch nie jest zbyt wielki, pozycja ta może obojgu sprawiać przyjemność, ponieważ umożliwia głęboką penetrację. Gdy brzuch bardzo urośnie, nadal można stosować tę pozycję, obracając się w którąś stronę.
Pozycja „69” - jeśli do tej pory nie próbowaliście tego typu pieszczot warto zrobić to właśnie teraz, kiedy zaawansowana ciąża nie pozwala na zbyt forsowne gry miłosne. Możecie całować i pieścić się równocześnie, leżąc w taki sposób, aby Wasze głowy były na wysokości narządów płciowych partnera. Jest to dla was obojga bardzo dobra forma zbliżenia. W ciąży kobieta jest bardziej czuła na bodźce zmysłowe, dlatego może ta pozycja stać się nowym odkryciem dla partnerów.
Przeciwwskazania do seksu w ciąży
Aktywność seksualna uwalnia oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową.
Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.
Lekarz może zakazać stosunków płciowych w trakcie ciąży w kilku przypadkach:
- Łożyska przodującego;
- Ciąży mnogiej, szczególnie w ostatnim trymestrze;
- Niewydolności szyjki macicy;
- Poprzedniego przedwczesnego porodu;
- Wcześniejszego poronienia;
- Plamienia, drobne krwawienia z pochwy;
- Pęknięcia pęcherza owodniowego;
- Infekcji dróg rodnych .
Każda ciąża jest inna, dlatego może zdarzyć się tak, że nie będzie można współżyć w trakcie jej trwania. W tym wypadku potrzeba dużo zrozumienia i wsparcia ze strony partnera.