Świnka morska. Czym się żywi, jak o nią dbać i ile kosztuje?
Świnka morska jest niewielkim, uwielbianym przez dzieciaki zwierzątkiem. Lubi jeść, dużo krzyczy i często zdobywa medale na pokazach. Aby dobrze jej się żyło, potrzebuje towarzystwa innej świnki, odpowiedniej żywności i właściwych warunków. Ze względu na długość życia jest idealna dla młodszych dzieci. Co świnka morska może jeść i jak się nią zajmować? Ile lat żyje świnka morska?
1. Skąd pochodzi świnka morska?
Świnka morska, oficjalnie kawia domowa (cavia porcellus) to gatunek udomowionego gryzonia z rodziny kawiowatych. Udomowiona została przez Indian południowoamerykańskich w czasach przed Kolumbem.
W XVI wieku trafiła do Europy jako zwierzę hobbystyczne. Jeszcze nie tak dawno temu świnka morska była samotnym zwierzątkiem, które trzymano w niewielkim akwarium i karmiono ziarnami kukurydzy i zbóż.
Dziś wiemy o wiele więcej na temat pielęgnacji świnki morskiej i właściwych warunków do życia, warto więc zapoznać się z nimi, aby zwierzę jak najdłużej z nami żyło w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
2. Rasy świnki morskiej
Zanim zdecydujemy się na zakup świnki morskiej, powinniśmy poznać poszczególne jej rasy, które różnią się od siebie ubarwieniem oraz długością i strukturą włosa. Możemy spotkać:
- peruwiankę;
- sheltie;
- rozetkę;
- American;
- skinny.
3. Co je świnka morska?
Bardzo ważnym zagadnieniem w przypadku świnki morskiej jest jej dieta. Ma ona ogromny wpływ na zdrowie zwierzaka.
Świnka morska jest zwierzęciem trawożernym, a podstawą jej pożywienia jest siano. Dlatego też nasz pupil powinien zawsze mieć pełny paśnik i nieograniczony dostęp do sianka.
Świnka morska trawi nieustannie, więc dawkowanie posiłków mogłoby skutkować tym, że jej żołądek i jelita pozostałyby puste, przez co mogłoby dojść do groźnych owrzodzeń. Już kilka godzin bez pożywienia może spowodować zagrożenie życia naszej świnki.
Czym żywi się świnka morska oprócz siana?
- warzywami (selerem, ogórkiem, marchewką, burakiem, batatem);
- ziołami;
- jednolitym granulatem bogatym w witaminę C i włókno.
4. Czego nie wolno podawać śwince morskiej?
Kawii domowej nie można podawać:
- roślin z dużą ilością szczawianów;
- ziaren - układ pokarmowy świnek morskich nie jest przystosowany do trawienia ich;
- sałaty - choć stanowi przysmak tych zwierzaków, lepiej jej nie podawać ze względu na znajdującą się na niej dużą ilość toksyn i metali ciężkich, które mogą być dla świnki nawet śmiertelnie trujące.
5. Jak dbać o świnkę morską?
Kawię domową należy trzymać w klatce, nie możemy jednak zapominać o zapewnieniu jej codziennej dawki ruchu poza klatką - powinniśmy wypuszczać ją w sposób kontrolowany po domu lub na specjalny wybieg, na co najmniej godzinę.
Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalny transporterek, służący do przenoszenia świnki, np. do weterynarza. Ponadto, jeśli nasza świnka należy do długowłosych, niezbędne będą różnego rodzaju szczotki i grzebyki do czesania ich włosów, jak również specjalny szampon i odżywka.
Raz na jakiś czas dobrze jest obciąć śwince pazurki, choć na co dzień ściera je samodzielnie na wybiegu.
Kawia domowa to zwierzę niezwykle towarzyskie, dlatego też warto poświęcić codziennie kilka minut na zabawę z nią. Brak kontaktu i zainteresowania ze strony opiekuna może doprowadzić do znudzenia lub zdziczenia świnki.
Lubi być przytulana i głaskana, uwielbia odpoczywać na kolanach lub rękach opiekuna, nie przepada zaś za ściskaniem i tarmoszeniem. Swoje nastroje i emocje komunikuje poprzez wydawane przez siebie dźwięki. Niezwykle mocno przywiązuje się do właściciela, umiejętnie odróżnia poszczególnych członków rodziny.
Warto pamiętać, że kawia domowa jest to zwierzę stadne, dlatego decydując się na jej zakup, rozważmy zakup parki. W ten sposób zapewnimy śwince towarzystwo i tym samym dobre samopoczucie.
6. Ila lat żyje świnka morska?
Jeszcze jakiś czas temu świnka morska potrafiła dożyć dwucyfrowego wieku. Obecnie obniżyła się średnia długość jej życia i bardzo rzadko dożywa od 7 do 8 lat. Najczęściej świnka morska żyje od 4 do 6 lat.
7. Ile kosztuje świnka morska?
Cena za świnkę morską może wahać się od kilkudziesięciu do nawet 300 zł. Jest zależna od rasy i hodowli zwierzaka. Rasowa, z aktywnej na wystawach hodowli, z pewnością będzie kosztowała więcej od pozostałych odmian.
Ciekawostką jest możliwość adopcji świnki morskiej. W tym przypadku przyszły opiekun przechodzi przez procedurę adopcyjną, identyczną, jak w przypadku adopcji innych zwierząt.