Trwa ładowanie...

Jakie zwierzęta mogą mieć dzieci z alergią?

Przychodzi taki dzień, że dziecko porusza rozmowę o nowym domowniku. "Koleżanki i koledzy z przedszkola mają zwierzęta, a ja nie. Dlaczego mamo"? Pierwsza nasza myśl: "A jeśli jesteś alergikiem, to co my zrobimy ze zwierzątkiem?". Tymczasem, wcale nie jest powiedziane, że alergik nie może mieć czworonożnego przyjaciela.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"
spis treści

1. Zwierzęta a alergia

Mając alergika w domu, należy pamiętać, że największym zagrożeniem są konie, króliki, drobne gryzonie. W ich przypadku uczulenie wywołuje samo zwierzę, ale też jego pokarm, żwirek, trociny, itp. Bardzo znanym alergenem jest alergen koci, który utrzymuje się w domu długo po opuszczeniu go przez pupila.

Wśród psów należy uważać na zwierzęta śliniące się oraz te, które gubią sierść.

Jakie objawy mogą nas zaniepokoić? Kaszel, katar, kichanie, pieczenie nosa, duszność, swędzenie, zapuchnięcie oczu, zmiany na skórze.

Gdy dziecko uczulone jest na jedno zwierzę, wcale nie musi to oznaczać, że inne zwierzę też będzie uczulać. Specjaliści twierdzą, że samice zwierząt wytwarzają więcej alergenów niż samce.

Przeczytaj także:

Układ odpornościowy alergików reaguje na białka, które znajdują się w sierści zwierzęcia, ślinie lub moczu. Te białka to właśnie alergeny. Gdy dziecko będzie miało styczność z danym alergenem, jego obecność może odczuwać przez kilka miesięcy. Może on przemieszczać się z dzieckiem na ubraniach lub innych przedmiotach.

2. Jakie zwierzę wybrać?

Zwierzęta, które są wskazane dla alergików:

  • Portugalski pies wodny, pudel, jamnik, labradoodle.
  • Kot rasy Sfinks – delikatny, ciepły i miły w dotyku, a co najważniejsze bez silnych kocich alergenów.
  • Kot rosyjski niebieski – co prawda ma futerko, ale badania potwierdzają, że wytwarza mniej alergenu, który uczula, więc nie jest on w 100 proc. hipoalergiczny.
  • Gekon lamparci – niewielka jaszczurka bardzo przyjazna, łatwa w hodowli, a co najważniejsze - nie uczula
  • Maltańczyk – zamiast sierści posiada włosy, które nie uczulają.
  • Złota rybka – rybki to najlepszy hipoalergiczny przyjaciel dla naszych pociech.
  • Papuga

Ważne jest, aby pamiętać, że gdy zwierzę nie posiada uczulających alergenów, konieczna jest jego prawidłowa pielęgnacja. Częste czesanie psa, wietrzenie pomieszczeń, odkurzanie.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [11 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,

zobacz galerię

Dodatkowo należy pamiętać, że po każdym kontakcie ze zwierzęciem należy myć ręce. Koniecznie przed zakupem zwierzątka spotkaj się z nim, pobądź chwilę i sprawdź czy nie wywoła on żadnych reakcji alergicznych.

Artykuł powstał we współpracy z Klubem Rodzica.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.