Trwa ładowanie...

Zwierzęta domowe a rozwój emocjonalny dzieci

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 16.06.2023 22:00
Kontakt ze zwierzęciem wspiera rozwój emocjonalny dziecka
Kontakt ze zwierzęciem wspiera rozwój emocjonalny dziecka (Adobe Stock)

Zwierzęta domowe, a rozwój emocjonalny dzieci? Często mówimy, że zwierzęta i ludzie to najlepsi przyjaciele, zatem wspólne dorastanie dziecka i zwierzęcia może być początkiem długoletniej przyjaźni. Zwierzęta domowe wnoszą do domów mnóstwo radości i ciepła, mają ponadto dobroczynny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Czy mogą mieć wpływ na wczesne wspomaganie rozwoju dzieci?

spis treści

1. Kiedy jest dobry moment na posiadanie zwierzaka?

Najlepszy moment na posiadanie zwierzaka następuje zwykle, gdy dziecko osiąga wiek szkolny. W tym okresie nabiera gotowości do podjęcia się opieki nad zwierzęciem w pełnym znaczeniu tego słowa, w sensie społecznym oraz emocjonalnym. Młodsze dzieci nie są w stanie odczytać sygnałów, które płyną ze strony zwierzaka.

Nie oznacza to jednak, że posiadając młodsze dzieci, nie powinniśmy mieć w domu zwierząt - wręcz przeciwnie. W takim przypadku jednak to dorośli podejmują się opieki nad zwierzęciem. Powinni dawać dobry przykład i pokazywać, w jaki sposób należy obchodzić się z pupilem, aby w momencie, gdy dziecko dorośnie, potrafiło się nim zajmować w odpowiedni sposób.

2. Rola zwierząt w rozwoju emocjonalnym dziecka

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Obecność zwierząt w domu, w którym wychowujemy dzieci, ma mnóstwo pozytywnych skutków. Naukowcy badający wpływ zwierząt na rozwój dzieci i młodzieży wskazują na wiele korzyści wynikających z bliskiej więzi dzieci ze zwierzętami. Kontakt ze zwierzętami to:

  • obniżenie poziomu stresu dziecka;
  • nauka odpowiedzialności;
  • nauka cierpliwości;
  • aktywność fizyczna;
  • nauka i rozwijanie empatii;
  • posiadanie wiernego przyjaciela, towarzysza;
  • rozbudzanie ciekawości u dziecka;
  • nauka wyrozumiałości oraz dzielenia się;
  • nauka kompetencji społecznych;
  • nauka miłości;
  • nauka wrażliwości na krzywdę innych.

Dodatkowo dzięki posiadaniu zwierzaka dziecko może nauczyć się rozpoznawać i reagować na emocje innych - zwierzęta okazują smutek, radość, tęsknotę, reakcja opiekunów zaś powinna zawsze być do nich adekwatna. Tego rodzaju umiejętności będzie mogło wykorzystać w całym późniejszym życiu.

Ponadto posiadanie zwierzaka może przygotowywać dziecko na trudniejsze zdarzenia losowe, takie jak choroba lub śmierć. W jaki sposób? Gdy nasz pupil zachoruje i umrze, maluch oswoi się z przykrymi emocjami z tym związanymi, które są nieodłącznym elementem życia i nauczy się dawać sobie z nim radę.

Posiadanie zwierzęcia pozwala także ćwiczyć u dzieci dokonywanie wyborów i podejmowanie wyrzeczeń, np. rezygnowania z długich wakacji z powodu posiadania zwierzaka.

3. Zwierzęta domowe a rozwój mowy dziecka

Zwierzęta domowe zapewniają także wczesne wspomaganie rozwoju dzieci. Wyniki badań mówią, że obecność zwierzaka w domu może przyspieszyć naukę mówienia. Dzieci próbują opisać to, co robi w danej chwili zwierzątko, a chęć nazwania oraz zawołania silnie mobilizują maluchy do mowy. Ponadto więź emocjonalna ze zwierzęciem powoduje, że dziecko jest bardziej zmotywowane do nauki.

4. Zwierzęta domowe dla dzieci jako lek na samotność

Przyjaźń ze zwierzęciem może być skuteczną ochroną przed samotnością lub wyobcowaniem. Może być traktowana na równi z innymi ważnymi relacjami, które dziecko buduje w okresie rozwoju.

Mimo iż wpływ zwierząt na zdrowie psychiczne maluchów nie został jeszcze do końca zbadany, jasne jest, że poczucie osamotnienia może być jedną z przyczyn dziecięcej depresji. Kontakt ze zwierzętami to zagrożenie zmniejsza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze