Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze

Co dziesiąty rodzic w Wielkiej Brytanii uważa, że dzięki zwierzętom domowym ich dziecko zrzuciło zbędne kilogramy – wynika z badań. Według raportu sporządzonego na zamówienie producenta akcesoriów dla zwierząt, firmy Pets at Home, niemal połowa z ankietowanych rodziców uważa też, że ich dzieci mają lepszą kondycję fizyczną i psychiczną, ponieważ zajmują się psami lub końmi.

To założenie potwierdzają niedawne badania naukowców z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie. Rodziny, w których jest pies, prowadzą aktywniejszy tryb życia, dlatego też dzieci z nich pochodzące są mniej narażone na otyłość.

Dr Carri Westgarth z Uniwersytetu w Liverpoolu zauważa, że źródło związku pomiędzy lepszą kondycją fizyczną i posiadaniem psa tkwi w wyprowadzaniu go na spacery i wspólnych zabawach. Co więcej, Westgarth podkreśla, że tendencji tej nie widać w przypadku żadnych innych zwierząt domowych.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

Z psem trzeba wychodzić na spacery bez względu na to, czy warunki pogodowe do tego zachęcają, czy wręcz przeciwnie. Dla dzieci może stanowić to motywację, aby wyjść na zewnątrz i poruszać się. Motywacji takiej mogłyby nie mieć w innym wypadku, zwłaszcza kiedy niesprzyjająca aura zachęca raczej do spędzenia czasu w domu.

Z badań wynika, że pupil wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale i umysł dziecka. Trzy czwarte badanych rodziców stwierdziło, że zwierzęta domowe zmniejszają występujące u ich dzieci stany niepokoju.

Dr Maeve Moorcroft, doradca ds. weterynarii firmy Pets at Home, uważa, że największym pożytkiem z posiadania zwierzęcia przez dziecko jest silna więź emocjonalna, która może nawiązać się między nimi. Zwierzę może pomóc, kiedy dziecko jest smutne lub wystraszone. W przeciwieństwie do rodzeństwa nie wyśmieje, nie będzie dokuczało, nie zdradzi też sekretów.

Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze
Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Opieka nad zwierzęciem może też pozytywnie wpływać na zachowanie dziecka. 58 proc. rodziców przyznało, że ich pociechy stały się bardziej odpowiedzialne po tym, jak w gospodarstwie domowym pojawiło się zwierzę. Oprócz tego jedna dziesiąta z 4000 rodziców, którzy wzięli udział w badaniu, to właśnie posiadaniu zwierzęcia przypisuje wyraźne postępy w nauce swoich dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.