Trwa ładowanie...

Empatia: dlaczego jest taka ważna?

Empatia, czyli inaczej współodczuwanie, to niezwykle istotna cecha, której poszukujemy u drugiego człowieka. Osoba empatyczna potrafi pomóc osobie w potrzebie. Nie tylko doskonale wyczuwa emocje innych, ale też potrafi zrozumieć ich decyzje.

Zobacz film: "Kolejność urodzenia ma wpływ na IQ"

1. Empatia – cecha ludzi inteligentych emocjonalnie

Nie każdy człowiek to osoba empatyczna. Niekiedy trudno nam zaakceptować poglądy innych. Nie zawsze też potrafimy zrozumieć, dlaczego ktoś jest smutny, przygnębiony. Brakuje nam empatii, która – zdaniem psychologów – świadczy o wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Empatia: dlaczego jest taka ważna?
Empatia: dlaczego jest taka ważna? (123rf)

2. Empatia. Jakimi cechami wyróżnia się osoba empatyczna?

Wyróżnia się dwa rodzaje empatii – emocjonalną i poznawczą. Pierwsza definiuje umiejętność wyobrażenia sobie uczuć drugiej osoby, druga z kolei – oznacza zdolność odczytywania sposobu myślenia innego człowieka.

Empatia to m.in. uważne słuchanie drugiej osoby, brak oceniania czyjegoś zachowania czy poglądów i zdolność ich uszanowania. Osoba empatyczna nie upomina innych, nie wyręcza, nie lituje się i nie rywalizuje.

Zenon Uchnast z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego u progu XXI wieku skonstruował Kwestionariusz Empatii Osobowej (KEO). Jest to metoda pomiaru komponentu empatii jako postawy charakterologicznej. Podstawowe sposoby ekspresji empatii według badacza to:

  • spontaniczna życzliwość,
  • życzliwość warunkowa,
  • wspieranie innych,
  • wyczucie sytuacji,
  • swoboda towarzyska,
  • solidność,
  • równowaga emocjonalna,
  • znajomość siebie.

Osoba empatyczna niejako widzi świat oczami kogoś innego i w pełni go akceptuje. Nie ocenia, nie stygmatyzuje. Jest też skora do pomocy. Chętnie udziela wsparcia psychologicznego, jak i materialnego.

Na to, czy człowiek będzie osobą empatyczną, wpływ ma m.in. dzieciństwo, relacja z grupą rówieśniczą oraz rodzicami. U każdego empatia rozwinie się na innym poziomie. Są wśród nas osoby w wysokim stopniu współodczuwające, jak i mniej oraz te zupełnie pozbawione empatii.

Przeciwieństwem osoby empatycznej jest egocentryk. To człowiek, który na pierwszym miejscu stawia swoje potrzeby i uczucia. W życiu kieruje się wyłącznie własnym dobrem. Nie zważa na emocje innych.

3. Czy emaptii można się nauczyć?

Nauka empatii wcale nie jest prosta. Wymaga zmiany myślenia i nastawienia do drugiego człowieka. Niekiedy jednak życie toczy się w taki sposób, że osoba dotychczas mało współodczuwająca, zaczyna rozumieć potrzeby i emocje innych. Może do tego doprowadzić m.in. jakieś traumatyczne wydarzenie, np. wypadek lub choroba.

Na rozwój empatii wpływ ma również posiadanie zwierzęcia, zwłaszcza psa lub kota. Odpowiedzialność za czworonoga i konieczność rozumienia jego potrzeb kształtuje postawy empatyczne. Stąd posiadanie czworonoga nosi niekiedy znamiona terapii, np. w przypadku dzieci autystycznych.

4. Czy empatia może być niebezpieczna?

Osoba empatyczna niekiedy tak silnie współodczuwa stany emocjonalne innych, że może doskwierać jej brak zainteresowania swoją osobą i najbliższymi. Nie potrafi przejść obojętnie obok cierpienia drugiego człowieka i zwierzęcia. Na swoje barki przyjmuje cierpienie innych, co skutkuje chronicznym stresem, zmęczeniem i smutkiem. To z kolei jest bardzo niezdrowe dla stanu psychicznego. A zatem troszcząc się o innych, nie rezygnujmy z siebie.

Empatia jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Ułatwia nawiązywanie relacji i budowanie więzi w związku oraz z przyjaciółmi. Pomaga też w życiu zawodowym. Wymaga się jej też w niektórych zawodach, np. od lekarzy, nauczycieli, policjantów, pielęgniarek czy pracowników socjalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.