Trwa ładowanie...

Królik miniaturka. Charakter, karmienie, długość życia

 Ewa Rosiecka
19.10.2021 20:02
Królik miniaturka
Królik miniaturka (Adobe Stock)

Królik miniaturka jest słodki, uroczy i wygląda jak pluszowa zabawka. Ma opinię mało wymagającego kompana do zabaw, a pielęgnacja tego zwierzątka nie wymaga wiele wysiłku. Mnóstwo rodziców uważa, że królik miniaturka świetnie sprawdzi się jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Czy rzeczywiście jest polecane dla małych dzieci? Jak opiekować się królikiem miniaturką? Czym się żywi i ile lat żyje to zwierzątko?

spis treści

1. Królik miniaturka - co to za zwierzątko?

Królik miniaturka, mówiąc najprościej to królik mniejszej rasy. Podczas gdy hodowlany może osiągać wagę nawet około 7 kg, króliczek miniaturka zwykle waży zaledwie połowę tego.

Zwierzę to budzi sympatię już samym wyglądem, nic więc dziwnego, że marzy o nim mnóstwo dzieci. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lub adopcję pupila, musimy poznać zwyczaje i sposób opieki nad tym zwierzęciem. Jest ono bardzo delikatne i choć nie wymaga specjalnej pielęgnacji, należy wiedzieć, jakie ma potrzeby i jak się z nim obchodzić.

2. Usposobienie królika miniaturki

Królik miniaturka, jak każde żyjące stworzenie ma swój odrębny charakter i nie możemy w sposób jednoznaczny określić usposobienia wszystkich przedstawicieli tego gatunku.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Niektóre króliczki mogą być nieśmiałe i wycofane, a inne zaczepne i odważne, wiele zależy od warunków życia, w jakich żyły do tej pory. Są jednak cechy wspólne, które łączą wszystkie zwierzaki tego gatunki, niezależnie od temperamentu.

Przede wszystkim warto zauważyć, że króliki miniaturki to zwierzęta terytorialne, ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa są swoim terenie, dlatego zaraz po przybyciu do nowego domu powinniśmy dać im czas na oswojenie się.

Gdy króliczek już się oswoi, pozwoli nam się głaskać, z tym że nie lubi być trzymany podnoszony i trzymany na rękach - o wiele lepiej czuje się na stabilnym podłożu. Będzie mu dużo przyjemniej, gdy obok niego po prostu usiądziemy, zamiast go podnosić.

Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze
Dzieci, które mają zwierzęta, są zdrowsze i szczuplejsze

Według raportu sporządzonego na zamówienie producenta akcesoriów dla zwierząt, firmy Pets at Home, niemal

przeczytaj artykuł

Zwierzaki te bardzo lubią tekturowe drapaki dla kotów i ogólnie przedmioty wykonane przez nas samodzielnie.

Ponadto potrzebują aktywności poza klatką, 3-4 godziny dziennie. Takie swobodne hasanie po mieszkaniu świetnie wpływa na samopoczucie króliczka i jego więź z opiekunem.

3. Co królik miniaturka może jeść?

Królik miniaturka żywi się zasadniczo tym samym pożywieniem, co królik hodowlany. Podstawą jego diety jest siano oraz dobrej jakości zioła. Można je uzupełnić granulatem z dużą ilością włókna oraz raz na jakiś czas owocami i warzywami.

Czego nie wolno podawać królikowi miniaturce?

  • ziaren;
  • wapienek i sepii;
  • sałaty;
  • ciasteczek z ziarnami klejonych miodem;
  • wypieków.

4. Jak wyposażyć klatkę lub kojec dla królika miniaturki?

Jeśli królik będzie mieszkał w klatce, pamiętajmy, aby wybrać jak największą, co najmniej 60 cm szerokości/120 cm długości. Zwierze to potrzebuje przestrzeni, w zbyt małym pomieszczeniu szybko się nudzi.

Każdego dnia powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi możliwość swobodnego poruszania się po mieszkaniu lub wyznaczonym terenie, najlepiej kilka godzin dziennie. Warto zabezpieczyć kable, ponieważ jest prawdopodobne, że królik je przegryzie.

Króliki łatwo i chętnie uczą się korzystać z kuwety. Najszybciej nauczy się, gdy postawimy ją pod paśnikiem z sianem i przez pewien czas będziemy wrzucać do niej leżące luzem odchody. W ten sposób nasz króliczek szybko nauczy się, do czego służy kuweta.

Jakie zwierzęta mogą mieć dzieci z alergią?
Jakie zwierzęta mogą mieć dzieci z alergią?

Przychodzi taki dzień, że dziecko porusza rozmowę o nowym domowniku. "Koleżanki i koledzy z przedszkola

przeczytaj artykuł

Sama kuweta powinna zostać wypełniona niezbrylającym się, drewnianym pelletem, zamiast trocin, które mogą wywoływać uczulenie i podrażniać skórę.

Jak wyposażyć klatkę/kojec dla królika miniaturki? Powinniśmy umieścić:

  • paśnik na siano;
  • wygodne miejsce do spania;
  • dwie ceramiczne, ciężkie miski (na wodę i pokarm);
  • zabawki dla pupila, takie jak np. papierowe tunele z króliczymi przysmakami.

5. Jak dbać o królika miniaturkę?

Jak pielęgnować królika miniaturkę na co dzień? Dobra wiadomość jest taka, że zwierzęta te są natury dość czyste, nie wymagają kąpieli i samodzielnie dbają o swoje futerko.

Pielęgnacja królika miniaturki powinna polegać na:

  • regularnym ważeniu;
  • sprawdzeniu i ocenie uzębienia;
  • kontroli czystości uszu;
  • kontroli długości pazurków.

Ponadto, jeśli nasz królik posiada długą sierść, powinniśmy regularnie ją szczotkować, najlepiej od wczesnej młodości króliczka. Najodpowiedniejsza do tego będzie zakończona kulkami, specjalna szczotka dla małych zwierząt oraz grzebień metalowy z szeroko rozstawionymi zębami. Narzędzia te pozwolą rozczesać sierść zwierzaka bez bólu i dyskomfortu.

W przypadku krótkowłosych zwierzaków również warto co jakiś czas je wyczesywać, szczególnie w okresie linienia, gdyż nadmiar ewentualnych połkniętych przy pielęgnacji może prowadzić do groźnych kłopotów z układem pokarmowym.

U zdrowych królików skóra ma różowy kolor i jednolitą strukturę, nie znajdziemy na niej zaczerwienień, łupieżu i strupów. Jeśli znajdziemy u naszego pupila tego rodzaju zmiany, jak najszybciej powinniśmy udać się do weterynarza.

6. Ile lat żyje królik miniaturka?

Średnio królik ten żyje około 7 lat, czasem dłużej. Jego długość życia jest znacznie dłuższa od większości ssaków jak świnka morska czy chomik.

7. Ile kosztuje królik miniaturka?

Cena królika miniaturki wynosi od 70 do 100 zł. Inną opcją jest adopcja zwierzaka z fundacji lub domu tymczasowego.

8. Czy królik miniaturka jest polecany dla dzieci?

Królik miniaturka to sympatyczne, przyjazne zwierzątko, jednak nie powinno być traktowane jak maskotka. Może być doskonałym przyjacielem dla dziecka, ale pamiętajmy, że główny ciężar opieki nad zwierzęciem powinien ciążyć zawsze na dorosłym.

Wspólna opieka nad zwierzątkiem z pewnością będzie dla dziecka rozwijająca. Maluch nauczy się odpowiedzialności, rozwinie empatię i wzmocni więzi rodzinne. Posiadanie zwierząt w domu znacznie poprawia także nastrój wszystkich domowników, niezależnie od ich wieku, także z pewnością jest to dobry pomysł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze