Jak wybrać plecak szkolny?

Wraz z początkiem roku szkolnego wielu rodziców zastanawia się nad wyborem bezpiecznego i wielofunkcyjnego plecaka dla swojej pociechy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowaliśmy kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta szkolnych produktów tekstylnych. Mimo, iż większość z nich jest bardzo atrakcyjna wizualnie, przy wyborze warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i przede wszystkim na bezpieczeństwo. Decyzja podjęta przy zakupach może mieć wpływ na późniejsze zdrowie naszego dziecka, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych detali.

Polecane wideo:

Po pierwsze, ciężar plecaka - im mniejszy, tym mniejsze obciążenie działające na kręgosłup. Punktami, w których ciężar plecaka jest przenoszony na tułów i na kręgosłup, są barki. Im cięższy plecak, tym większy nacisk będzie na nie wywierany. Obniżanie barków pociąga za sobą zwiększanie się kifozy piersiowej. Sylwetka takiej osoby będzie wówczas przygarbiona. Dodatkowo, gdy barki są spychane ciężarem plecaka w dół, zwiększeniu ulega napięcie nie tylko ich mięśni, ale również karku. Jest to naturalny odruch, gdyż mięśnie bronią się w ten sposób przed ich nadmiernym rozciąganiem. Utrzymujące się przez dłuższy czas napięcie może skutkować dolegliwościami bólowymi szyi, karku oraz barków.

Opisując wpływ wagi plecaka, należy również wziąć pod uwagę symetryczność obciążenia. Ciężar plecaka powinien być równomiernie rozkładany na bark prawy i lewy. Niedopuszczalne jest noszenie plecaka na jednym ramieniu, co można często zaobserwować wśród młodzieży. Jeżeli jedna strona będzie bardziej obciążana, to skutkiem tego może być „wyginanie się” kręgosłupa w określoną stronę, co prowadzi do skoliozy.

Przy zakupie nowego plecaka lub tornistra warto zwrócić uwagę na rozkład kieszeni wewnętrznych. Jeżeli w środku przedmioty mają dużo luzu i będą mogły się przemieszczać podczas noszenia, może to spowodować asymetrię obciążenia. Zapobiec temu mogą przegrody w komorze tornistra, dzięki którym będzie możliwe takie jego zapakowanie, by zapewni
symetryczne obciążenie.

Usztywniany tornister

Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Dodatkowo usztywnienie ścian, np. takie, z jakimi mamy do czynienia w przypadku tornistrów, również korzystnie wpływa na rozkład obciążenia i jego symetryczność. Sztywna ściana grzbietowa plecaka lub tornistra stanowi podparcie pleców. Skuteczność tego rozwiązania zwiększa się, jeżeli dodatkowo stosowane są profilowania dopasowane do krzywizn kręgosłupa (np. podparcie pod odcinek lędźwiowy). Taka ścianka powinna, pomimo sztywności, być wykonana z miękkiego materiału, żeby nie powodować nadmiernego ucisku. Jeżeli powierzchnia plecaka lub tornistra i pleców dziecka są do siebie dobrze dopasowane, zapewnia to korzystniejszy rozkład obciążenia. Siły są przenoszone nie tylko na barki, ale również na grzbiet.

Tornister kasetonowy

Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Tego typu ułożenie znaleźć można w tornistrach kasetonowych (zdj. obok) produkowanych m.in. przez firmę St-Majewski. Produkt jest idealny dla dzieci rozpoczynających edukację. Zamykany na zatrzask z odblaskiem, tornister cechuje się ergonomią, anatomicznym wyprofilowaniem, całościowym usztywnieniem i nieprzemakalnością. Miękkie, szerokie szelki z funkcją regulowania długości i usztywniony spód zapewniają komfort noszenia. Duży odblask znajdujący się na klapie oraz elementy odblaskowe rozmieszczone na tornistrze zwiększają bezpieczeństwo malucha. Dodatkowe wewnętrzne przekładki i wiele kieszeni zewnętrznych pomagają utrzymać porządek wewnątrz tornistra. Pod klapą natomiast znajdziemy miejsce na podpisanie tornistra i np. na plan lekcji.

Kupując plecak lub tornister należy zwrócić uwagę również na jego wymiary. Im plecak jest dłuższy (wymiar pionowy), tym bardziej będzie ciągnął „w dół”. W takim wypadku może dochodzić do powiększenia lordozy w odcinku lędźwiowym (tzw. przeprost kręgosłupa). Efekt ten będzie tym bardziej widoczny, im plecak będzie większy w kierunku tylnym. Generalnie plecak powinien być w miarę płaski oraz bardziej szeroki niż długi.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem konstrukcji plecaka są szelki. To właśnie przez nie ciężar plecaka jest przenoszony na tułów. Na zmniejszenie oddziaływania tych sił wpływ będzie miało zastosowanie szelek z miękkiego tworzywa, które zapewnią amortyzację. Zbyt twarde mogą za mocno wciskać się w ciało, co powoduje ból, a nawet upośledzenie przepływu krwi w uciśniętych tkankach. Standardowym rozwiązaniem powinna być możliwość regulacji długości szelek. Za długie będą powodowały niskie zawieszenie plecaka, co może powodować efekt pociągania od tyłu w dół. Przy ustawianiu długości szelek musi być zachowana symetria, tzn. obie szelki muszą mieć identyczną długość. System regulacji długości powinien również być zabezpieczony przed samoczynnym wydłużaniem się szelek pod wpływem większego ciężaru plecaka. Zastosowanie dodatkowych pasów poprzecznych łączonych klamrą korzystniej działa na rozkład sił wywieranych ciężarem plecaka oraz ogranicza jego przemieszczanie się podczas chodu lub np. biegania. Warto pamiętać, że pasy razem z szelkami powodują usztywnienie tułowia w odpowiedniej postawie.

Plecak

Dzięki trolley'om uczeń nie musi nosić często ciężkiego tornistra na plecach, a z powodzeniem ciągniąć go za sobą.

Innym rozwiązaniem, zdobywającym ostatnio popularność, są tzw. trolley’e. Komora plecaka może być zakładana na plecy lub ciągnięta po ziemi za pomocą kółek i odpowiedniego uchwytu. Na pewno plusem takiej konstrukcji jest wyeliminowanie osiowego obciążenia kręgosłupa. Z racji tego, że plecak ma cały czas kontakt z podłożem, jego ciągnięcie nie wymaga dużej siły. Mankamentem takiego rozwiązania jest jednak to, że wymusza ono asymetryczną pracę tułowia. Ciągnąc plecak jedną ręką powodujemy działanie na tułów sił skręcających, które przenoszone są na kręgosłup.

Proste rozwiązania konstrukcyjne plecaków mogą mieć spory wpływ na postawę dziecka. Należy jednak pamiętać, że same parametry techniczne plecaka stanowią fragment działań profilaktycznych i korekcyjnych. Jeżeli dziecko nie będzie odpowiednio uświadamiane i edukowane w zakresie zapobiegania (np.: jak prawidłowo nosić plecak i dlaczego), to efekty również nie będą pełne.

Aby zachęcić dziecko do dbania o swoją postawę, warto zwrócić uwagę na atrakcyjność produktów. Motywy bajkowe z ulubionymi bohaterami połączone z funkcjonalnością tornistra lub plecaka oraz bezpieczeństwem użytkowania zapewnią pewny i przede wszystkim zdrowy start w edukację naszego dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zakupy dla przedszkolaka
Zakupy dla przedszkolaka

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny. Dodatki z kolekcji morskiej marki Caramella nadają łóżeczku typowo chłopięcy charakter.

Zakupy dla przedszkolaka

Gra Pippo

Gra Pippo

Gra polegająca na myśleniu kogo brakuje.

Zakupy dla przedszkolaka

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcja pastelowa marki Caramella nadaje wnętrzu stonowany, elegancki wygląd. Pastelowe odcienie we wnętrzu sprawiają, że czują się w nim dobrze dzieci w każdym wieku. Kolekcja różowa marki Caramella to spełnienie marzeń każdej dziewczynki. Kolekcja...

Zakupy dla przedszkolaka

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO to wysoka jakość w niskiej cenie. Kwiatowy kapelusik niemowlęcy, dziewczęcy (7,99 PLN) to uroczy dodatek do letniego stroju. Komplet niemowlęcy, chłopięcy składający się z dwóch elementów: przewiewnej koszulki i granatowych spodenek...