Trwa ładowanie...

Meble dla dzieci

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 31.12.2014 11:58
Meble dla dzieci
Meble dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Owen and Aki / CC BY-NC-ND 2.0)

Meble dla dzieci – jakie wybrać, by spełniały potrzeby dziecka i posłużyły przynajmniej przez kilka lat? Umeblowanie pokoju malucha to dla rodziców nie lada wyzwanie. Ze wszystkich niemal stron otaczają nas kolorowe reklamy i katalogi salonów meblarskich, co wcale nie ułatwia kwestii zakupu. Młodzi rodzice często w stresie i pod wpływem sugestii innych osób decydują się na meble, które później kompletnie się nie sprawdzają. Należy pamiętać, że pokój dziecka to miejsce, w którym maluch bawi się, śpi, rośnie, uczy się i spędza wiele czasu. Meble dziecięce powinny więc stymulować rozwój dziecka, być komfortowe, bezpieczne i kolorowe. Najlepiej postawić na meble klasyczne, drewniane, które posłużą lata albo na meble modułowe, które rosną razem z dzieckiem. Takie rozwiązanie jest nie tylko ergonomiczne, ale i ekonomiczne.

 

spis treści

 

1. Jakie meble dla dziecka?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Meble dziecięce powinny być przede wszystkim bezpieczne, dlatego w sklepie zapytaj o certyfikaty, które potwierdzają, że mebelki spełniają normy bezpieczeństwa. Meble do pokoju dziecka powinny pasować do wystroju wnętrza, być w odpowiednich rozmiarach i mieć zaokrąglone, łagodne kanty. Przed zakupem wybranych mebli dla dzieci warto poczytać opinie użytkowników na forach internetowych. Popytaj również znajomych, którzy mają małe dzieci – ich rady mogą okazać się cenne. Czasami moda nie popłaca, więc nie zachwycaj się od razu łóżkiem dla chłopca w kształcie pociągu lub kanapą dla dziewczynki obklejoną kolorową sklejką z nadrukiem Barbie. Co prawda, maluch może na początku być zadowolony ze swoich mebli, ale po pewnym czasie, gdy trochę podrośnie, „bajkowe meble” mogą mu się znudzić – zwłaszcza gdy zacznie mieć nowe pasje. Lepiej w wyborze mebli postawić na klasykę i umiarkowany uniwersalizm.

Meble dziecięce powinny być funkcjonalne. Obecnie hitem na rynku są meble rosnące razem z dzieckiem, które wraz z wiekiem malucha pozwalają się rozbudowywać. Np. kupując łóżeczko dla niemowlaka, nie musisz po dwóch latach wymieniać je na większe łóżko dla kilkulatka. Łóżeczko jest bowiem tak skonstruowane, że nawet bez użycia narzędzi może być zamienione w większe łóżko dla malucha. Takie meble są bardzo praktyczne, wystarczają na wiele lat i nie rujnują kieszeni rodziców. Przepisem na sukces jest prostota i trwałość. Godne polecenia są meble drewniane o stonowanych kolorach, np. białe lub w kolorze miodowym. Meble z płyt MDF, niestety, ustępują już swoją jakością i są podatne na uszkodzenia. Im starsze dziecko, tym więcej rzeczy w pokoju – wtedy trzeba dokupić dodatkowe szafy, regały lub półki. Mniejsze dzieciaki zwykle potrzebują dużo miejsca na zabawę, więc nie zagracaj pokoju malca niepotrzebnymi meblami. Przydać się jednak mogą duże pudełka na przechowywanie zabawek. Dla starszaka możesz zakupić meble ruchome, np. kubiki albo pufy na kółkach.

2. Zakup i montaż mebli

 

Oprócz trafnego zakupu, istotną sprawą jest też montaż mebli. Meble dziecięce należy składać zgodnie z instrukcją obsługi. Dokładnie dokręcaj wszystkie śruby i dociskaj wszystkie zaślepki. To ważne ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Dobrze zamontowany, stabilny i bezpieczny mebel posłuży wiele lat. Gdy maluch idzie do szkoły, będzie potrzebować dodatkowych mebli: biurka, regału na książki i pomoce naukowe, lampki itp. To jest zazwyczaj moment, w którym rodzice decydują się na zmianę mebli. Dziecko podrasta, zmienia swoje gusta, dawne meble przestają mu się podobać. Warto przedyskutować z dzieckiem, jak miałby wyglądać jego nowy pokój i przemyśleć ogólną koncepcję. Jeśli dziecko lubi malować, możesz mu kupić małą sztalugę i urządzić kącik do malowania. Jeśli ma kolekcję resoraków, zakup półki, na których wyeksponujesz najładniejsze okazy.

Kupując meble dla dziecka, kieruj się zdrowym rozsądkiem, funkcjonalnością i, oczywiście, estetyką. Biurko powinno mieć duży blat, przegródki oraz szuflady na książki i zeszyty. Ważne jest również krzesło – konieczne wygodne, z miękkim siedziskiem, bezpieczne dla kręgosłupa. Najlepsze krzesła dla dzieci to takie, które mają możliwość regulacji wysokości siedziska do poziomu ustawienia blatu biurka, by odrabianie lekcji było wygodne i nie powodowało bólu pleców. Kupując nowe meble, powinieneś otrzymać co najmniej roczną gwarancję. Urządzając pokój dla dziecka, obecnie masz duże pole do popisu. Wszystko zależy jednak od twojej koncepcji, pomysłowości, zasobności portfela i metrażu pomieszczenia.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze