Twój maluch wyrósł z dziecięcego łóżeczka? Urządzamy sypialnię dla dwulatka
Dzieci rosną w tak szybkim tempie, że często nawet nie zauważamy, kiedy z niemowlaka pociecha zmienia się w rozmownego dwulatka. Zmiany dotyczą nie tylko wyglądu i zachowania malucha - zachodzą one również w pokoju. Dwulatek nie bawi się już gryzakami czy grzechotkami, najczęściej też nie śpi w dziecięcym łóżeczku. Jak urządzić sypialnię, aby była funkcjonalna i przyjazna dziecku?
Po czym poznać, że maluszek wyrósł z pierwszego łóżeczka?
Eksperci nie podają konkretnego wieku, w jakim dziecko powinno zacząć spać w zwykłym łóżku. O wiele ważniejsze są tutaj predyspozycje maluszka do przejścia na „doroślejsze” posłanie. Pod uwagę należy wziąć między innymi wzrost, wagę czy zdolności motoryczne. Zdarza się, że już 18-miesięczne dziecko nie mieści się w swoim pierwszym łóżeczku, lecz bywa i tak, że wciąż korzysta z niego trzylatek. Warto więc uważnie obserwować dziecko, a z pewnością zauważymy, kiedy zmiany będą już konieczne. Sypialnię dla pociechy warto jednak zaaranżować z pewnym wyprzedzeniem, tak aby maluszek mógł powoli zaznajamiać się ze swoim własnym pokojem. Najczęściej zmiana łóżeczka dziecięcego na łóżko wiąże się z przeniesieniem dziecka z sypialni rodziców do osobnego pokoju, dlatego dobrze, aby nie było to dla niego szokujące.
Łóżko – najważniejszy element dziecięcej sypialni
Najważniejszym elementem dziecięcej sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno być ono dostosowane do wieku i wzrostu dziecka, dlatego maluchom dedykowane są niższe modele. Można też wybrać takie, które rosną razem z dzieckiem, a więc które można swobodnie wydłużać. Najlepszym rozwiązaniem będzie mebel z dodatkową półką do przechowywania pościeli oraz innych niezbędnych akcesoriów. Dużą popularnością cieszą się łóżka z ozdobnymi baldachimami albo stylizowane na pojazd wyścigowy. Niemniej jednak nie ma wygodnego spania bez odpowiedniego materaca. Wysokiej jakości modele można zakupić w sklepie https://sennamaterace.pl/, który jest autoryzowanym dystrybutorem produktów marki Hilding. Są one najlepszym wyborem dla dziecka, o którego kręgosłup trzeba dbać na wiele sposobów. W sklepie dostępne są różnorodne modele, dopasowane do wymiarów dziecięcego łóżka. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza materace 90x200, które można zakupić tutaj https://sennamaterace.pl/108-materace-90x200. Jednocześnie warto pomyśleć nad wymianą materaca w sypialni rodziców, zwłaszcza jeśli dotychczasowy model nie spełnia naszych oczekiwań.
Meble do pokoju dziecięcego
W sypialni dwulatka nie może zabraknąć podstawowych mebli, takich jak szafki czy regały. Dobrze, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp, zatem muszą być dopasowane do niego rozmiarowo. Co do zasady wszelkie dziecięce rzeczy powinny mieścić się właśnie w jednym pomieszczeniu, tak aby uniknąć zbędnego chaosu. Z drugiej strony, rozkład mebli trzeba rozplanować z głową, gdyż warto zostawić dziecku jak najwięcej wolnej przestrzeni do zabawy. W pokoju możemy postawić stolik z krzesełkami, przy którym dziecko będzie mogło kolorować, malować czy wykonywać innego rodzaju prace kreatywne. Wybierając meble, warto postawić na funkcjonalne rozwiązania, na przykład regał z półeczkami na książki czy szafki z wieloma szufladkami. Dobrze sprawdza się także szafka nocna, na której będzie można postawić małą lampkę lub ułatwiający samodzielne zasypianie projektor. Pierwsze noce we własnym pokoju mogą być trudne, dlatego przydatna okazuje się drobna pomoc w postaci tychże akcesoriów.
Kolory w sypialni dwulatka
Jakie kolory wybrać do sypialni dziecka? Na to pytanie eksperci odpowiadają: delikatne, stonowane i lekkie w odbiorze. Krzykliwe barwy stanowią dodatkowy bodziec, a przecież pokój to miejsce, w którym dziecko powinno się wyciszyć i odpocząć. Bardzo modne są odcienie beżu, które można przełamać delikatną szarością czy brązem. Coraz większą popularnością cieszą się również białe ściany udekorowane dziecięcymi pracami plastycznymi. Jeśli zdecydujemy się na wariant zmywalny, to na ścianie możemy też umieścić różnego typu naklejki oraz rysunki. Czasami dzieci chcą samodzielnie wybrać kolor do pokoju – pojawia się wtedy pokusa, aby sypialnię dziewczynki pomalować na różowo, a chłopca na niebiesko. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku, zwłaszcza że dzieci często zmieniają upodobania. Dlatego też, jeśli nie planujemy ponownego przemalowywania pokoju za kilkanaście miesięcy, wybierzmy trwałe rozwiązania na lata. Spokojne barwy będą idealne zarówno dla dwulatka, jak i dla dziecka uczęszczającego do szkoły.