Bezpieczne meble w pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą cechą mebli dziecięcych jest ich bezpieczeństwo. Zdrowie dziecka należy stawiać na pierwszym miejscu, dlatego każdy mebel dziecięcy powinien mieć odpowiedni certyfikat i solidne zabezpieczenia.

Zobacz film: "Klasyczny pokoik dla Royal Baby"

spis treści

1. Meble dziecięce – normy bezpieczeństwa

Jak sprawdzić bezpieczeństwo mebli dziecięcych? Przed dokonaniem zakupu mebli dziecięcych, warto sprawdzić, które z nich spełniają wymagania Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. Istnieją laboratoria, które analizują bezpieczeństwo mebli dziecięcych i wydają stosowne certyfikaty.

Co ciekawe normy określające bezpieczeństwo są inne dla każdego rodzaju mebli dziecięcych. Innymi słowy, bezpieczeństwo stolika do przewijania jest oceniane pod innym kątem niż bezpieczeństwo krzesełka do karmienia dziecka. Oczywiście niektóre wytyczne są spójne dla wszystkich rodzajów mebli dziecięcych, np. wytyczne, które wskazują na konieczność zaokrąglania krawędzi.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu?
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dziecko w domu? [7 zdjęć]

To w domu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzieci w wieku od 1 do 5 lat. Wielu najmłodszych...

zobacz galerię

2. Meble dziecięce – bezpieczne łóżeczka

Łóżeczka dla dzieci, które po przebudzeniu mogą chcieć się z nich wydostać, powinny być otoczone szczebelkami. Szczebelki w meblach dziecięcych takich jak łóżeczko dla niemowlaka muszą być odpowiedniej wysokości, która sprawi, że maluch nie będzie mógł się po nich wspiąć.

Bezpieczeństwo łóżeczek dla dzieci jest też uwarunkowane rozmieszczeniem szczebelków – im bliżej siebie są szczebelki, tym mniejsza szansa, że maluch wydostanie się na zewnątrz.

Łózeczko dla dziecka powinno mieć odpowiednio rozmieszczone szczebelki
Łózeczko dla dziecka powinno mieć odpowiednio rozmieszczone szczebelki (123RF)

3. Meble dziecięce – bezpieczne krzesełka do karmienia

Krzesełka do karmienia to kolejny rodzaj mebli dziecięcych, który musi być szczególnie dobrze zabezpieczony. Należy pamiętać, że krzesełko do karmienia jest z perspektywy dziecka meblem dość wysokim. Jeśli więc dziecko wywróci się razem z krzesełkiem do karmienia, może stać mu się duża krzywda. Dlatego należy wybierać stabilne meble dziecięce, a w szczególności stabilne krzesełka do karmienia.

Najlepsze krzesełko dla dziecka musi mieć szeroki rozstaw nóg, a maluch powinien siedzieć w nim w pozycji, która uniemożliwi mu wyślizgnięcie się. W przypadku kupna krzesełka do karmienia na kółkach warto zwrócić uwagę na to, czy dany mebel dziecięcy ma solidne blokady, które uniemożliwią przemieszczanie się krzesełka w trakcie podawania dziecku posiłku.

Przeczytaj także:

4. Meble dziecięce – bezpieczny stolik do przewijania

Bezpieczny stolik do przewijania dziecka powinien charakteryzować się brzegami o wysokości co najmniej 10 centymetrów. Podwyższone krawędzie w tego typu meblach dziecięcych mają za zadanie chronić malucha przed wypadnięciem, choć nie są na tyle wysokie, by całkowicie mu to uniemożliwić.

Zresztą w przypadku stolików do przewijania jedna krawędź jest zawsze odkryta, dlatego nawet najbezpieczniejszy mebel dziecięcy nie zastąpi czujności rodzica. Dla dzieci, które podrosły i stały się bardziej ruchliwe, stolik do przewijania stanowi wręcz zagrożenie. W takim przypadku lepiej jest zrezygnować z mebli dziecięcych i przewijać niemowlaka w bezpieczniejszych miejscach, np. na szerokiej i niskiej kanapie.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.