Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Natalia Wyciślik

Przewijanie niemowlaka

Avatar placeholder
05.01.2017 05:04
Przewijanie niemowlaka
Przewijanie niemowlaka

Zmiana pieluszki to czynność, którą rodzice niemowlaka powtarzają kilkakrotnie każdego dnia. Prawidłowe przewijanie dziecka to niezbędny element profilaktyki infekcji, dlatego warto zadbać o to, by nie popełniać żadnych błędów. Należy uświadomić sobie, że sposób przewijania niemowlaka zależy od jego płci.

spis treści

1. Zmiana pieluszki u dziewczynek i chłopców

Różnice w budowie anatomicznej sprawiają, że dziewczynki i chłopcy oddają mocz w nieco inny sposób. Inaczej przebiega również przewijanie. Aby zmienić pieluszkę dziewczynce, należy oczyścić srom chusteczką pielęgnacyjną i kierować się w stronę odbytu.

Nigdy nie wolno myć dziecka w przeciwnym kierunku – resztki kału mogą wówczas zostać przeniesione w okolice układu moczowego, wywołując stan zapalny. Podczas przewijania należy rozchylić wargi sromowe dziecka i usunąć wacikiem wydzielinę (biała lub różowa wydzielina to naturalne zjawisko u noworodka). Następnie należy zaaplikować krem ochronny zapobiegający odparzeniom skóry dziecka.

W przypadku chłopca kluczowe znaczenie ma dokładne oczyszczenie skóry wokół członka. Ściąganie napletka jest niewskazane – wystarczy odsłonić lekko ujście cewki moczowej i za pomocą płatka kosmetycznego zwilżonego ciepłą wodą przemyć tę partię ciała. Jeśli jądra noworodka są przekrwione, nie ma powodu do obaw – po kilku dniach objaw ten ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak napletek jest zbyt wąski lub zbyt długi, a dziecko ma gorączkę i stęka w trakcie oddawania moczu, należy skonsultować się z pediatrą.

2. Jak przewijać niemowlę?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

W trakcie zmiany pieluchy warto pamiętać o następujących wskazówkach:

  • Przewijaj dziecko na specjalnym przewijaku – wybierz większy model, który posłuży ci odpowiednio długo.
  • Nie unoś niemowlęcia, trzymając je za łydki – istnieje ryzyko wywichnięcia bioderek lub uszkodzenia stawów kolanowych. W celu zmiany pieluszki chwyć dziecko delikatnie za uda i lekko przygnij je do brzuszka. Aby oczyścić plecy, ułóż niemowlę na boku.
  • Nie zapinaj pieluszki zbyt mocno – dopływ powietrza pozwala uniknąć odparzeń.
  • Jeśli używasz kremu ochronnego, nie aplikuj pudru – nadmiar kosmetyków zbija się w grudki.
  • Chusteczki pielęgnacyjne możesz zastąpić wacikami lub płatkami kosmetycznymi zanurzonymi wcześniej w ciepłej wodzie.
  • Mycie pupy nie jest konieczne podczas każdej zmiany pieluszki – jeśli skóra dziecka nie jest zabrudzona kałem, chusteczki nawilżające wystarczą.

Na początku przewijanie dziecka może wydawać ci się niemałym wyzwaniem, ale z czasem nabierzesz wprawy i poczujesz się pewnie. Większe doświadczenie pozwala na sprawne i bezbłędne przewijanie niemowlęcia – umiejętność prawidłowej zmiany pieluszki to efekt powtarzania tej czynności, dlatego nie przejmuj się, gdy pierwsze próby będą nie do końca udane.

Najważniejsze, by stosować się do zaleceń dotyczących higieny okolic intymnych niemowlaka. Zwróć również uwagę na sposób, w jaki obchodzisz się z delikatnym ciałem dziecka – twoje ruchy powinny być zdecydowane, ale łagodne. Cierpliwość naprawdę popłaca – przy odrobinie determinacji nawet nie zauważysz, gdy przewijanie dziecka stanie się całkiem przyjemnym zajęciem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze