Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Przewijanie dziewczynki

Avatar placeholder
05.01.2017 05:05
Przewijanie dziewczynki
Przewijanie dziewczynki

Przewijanie dziewczynki różni się nieco od przewijania chłopca. Chociaż w obu przypadkach należy przestrzegać zasad higieny pupy niemowlaka i stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji pupy maluszka. Niewłaściwa pielęgnacja pupy może spowodować odparzenia skóry i pieluszkowe zapalenie skóry dziecka. U dziewczynek natomiast zagrożeniem są również bakterie z kału, które mogą przedostać się do cewki moczowej i pochwy.

spis treści

1. Technika przewijania dziewczynki

Przewijanie dziewczynki należy zawsze wykonać po zrobieniu kupki, nie rzadziej niż co 3 godziny, a także najlepiej przed każdym karmieniem dziecka. Przewijając dziewczynkę, należy pamiętać o pewnych zasadach przewijania niemowlaka:

  • Zmiana pieluszki powinna być dostosowana do rytmu snu i czuwania niemowlaka.
  • Do mycia pupy dziecka należy używać ciepłej wody i wacika bądź ogrzanych w ręku hipoalergicznych chusteczek nawilżonych.
  • Pupę dziewczynki koniecznie trzeba myć od przodu do tyłu - najpierw wzgórek łonowy, wargi sromowe, pochwę i kończyć w kierunku odbytu. Istotne jest, by bakterie z kału nie przedostały się do cewki moczowej lub pochwy.
  • Przed założeniem pieluszki niemowlakowi i posmarowaniu kremem pupy, należy dokładnie osuszyć pośladki dziecka.
  • Przewijając dziewczynkę, nie można ciągnąć za stópki czy nóżki - należy delikatnie unieść miednicę maluszka, podkładając dłoń pod pośladki bądź przekładając swoją rękę między nóżkami dziecka i chwycić udo przy samych pośladkach.
  • U noworodków płci żeńskiej (w pierwszym miesiącu życia dziecka) nie należy usuwać wydzieliny z pochwy, która stanowi ochronę przed bakteriami.

Znajomość techniki przewijania dziewczynki zapobiega groźnym zakażeniom bakteryjnym układu moczowo-płciowego niemowlęcia.

2. Akcesoria do przewijania

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Przewijak dla niemowlakapowinien być ergonomicznie urządzony, by mama nie musiała się za bardzo schylać, a akcesoria do przewijania były pod ręką. Do pielęgnacji pupy niemowlaka potrzebne są:

  • pieluchy wielorazowe (pieluchy tetrowe lub flanelowe) bądź pieluszki jednorazowe,
  • hipoalergiczne chusteczki nawilżone; zamiast nich wystarczy woda w miseczce i waciki,
  • krem do pupy lub maść do pupy dziecka - najlepiej z alantoiną i pantenolem; zamiast nich można używać zasypki dla niemowląt,
  • krem przeciw odparzeniom z tlenkiem cynku.

Wszystkie produkty do pielęgnacji dzieci powinny mieć atesty Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka.

Aby skóra pupy niemowlaka była zdrowa, należy pamiętać o częstej zmianie pieluszki i jeśli to możliwe, wietrzeniu pośladków dziecka. Zapobiegnie to pieluszkowemu zapaleniu skóry i odparzeniom.

Ważne są też odpowiednie, hipoalergiczne kosmetyki do pupy niemowląt, koniecznie posiadające atesty. Znajomość zasad przewijania dziewczynek jest niezbędna, by nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia pochwy lub cewki moczowej podczas kontaktu tych okolic z kałem. Pamiętając o powyższych zaleceniach, nie należy niepokoić się o delikatną skórę naszego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze