Przejdź na WP

500 plus na pierwsze dziecko - kiedy złożyć wniosek?

Termin składania wniosków 500 plus na pierwsze dziecko został oficjalnie potwierdzony. Rodzice jednego dziecka też powinni zapisać sobie tę datę w kalendarzu. W jakiej formie można złożyć wnioski na 500 plus i w jakim czasie należy to zrobić?

Zobacz film: "500 plus na pierwsze dziecko: "Klasa średnia kupi zegarek, nie kartofle""

1. Kiedy i jak można złożyć wniosek 500 plus na pierwsze dziecko?

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus, również na pierwsze dziecko można składać internetowo od 1 lipca. Natomiast od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski na 500 plus w formie papierowej. Będzie można składać je osobiście lub wysłać pocztą.

Informacja została przedstawiona przez ministra pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską. Po przyjęciu dokumentów samorząd w ciągu trzech miesięcy będzie musiał podjąć decyzję o akceptacji lub odrzuceniu dokumentów.

Jeżeli wniosek zostanie uznany, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 lipca. Rafalska twierdzi, że po rozszerzeniu programu 500 plus pieniądze dostaną dodatkowe 2 miliony dzieci. Warto pamiętać, że znika kryterium dochodowe, według którego wcześniej rozpatrywane były dokumenty.

Obecnie 500 plus na pierwsze dziecko obowiązuje bez względu na wysokość zarobków. Wcześniej dochód rodziców nie mógł przekroczyć 800 złotych na osobę lub 1200 złotych, gdy dziecko było niepełnosprawne.

2. 500 plus na pierwsze dziecko to inwestycja czy nadmierna hojność?

Elżbieta Rafalska poinformowała, że rozszerzenie programu 500 plus to bardzo opłacalna inwestycja, mimo że rocznie państwo przeznaczy na ten cel ponad 41 miliardów złotych. 500 plus na pierwsze dziecko zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, które miało miejsce pod koniec lutego.

Mateusz Morawiecki uważa, że dzieci i młodzież potrzebują środków pieniężnych na zajęcia. Rząd ufa rodzicom, że przeznaczą pieniądze na wakacje, dodatkowe zajęcia dla swoich potomków i zakupią potrzebne im materiały. Morawiecki jest przekonany, że "już za kilka lat ta inwestycja będzie przynosić ogromny zwrot w lepszym wykształceniu, lepszym zdrowiu dzieci, lepszym przygotowaniu do życia zawodowego".

Polityczni konkurenci uważają, że 500 plus na pierwsze dziecko to rozdawnictwo. Natomiast PiS uważa, że to inwestycja w przyszłość Polski. Mimo rozbieżnych zdań, rozszerzenie programu 500 plus zostało zaakceptowane i już za kilka miesięcy możliwe będzie składanie wniosków.

500 plus na pierwsze dziecko to inwestycja w jego rozwój i przyszłość.
500 plus na pierwsze dziecko to inwestycja w jego rozwój i przyszłość. (123rf)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.