Trwa ładowanie...

Przewijak dla niemowląt

Avatar placeholder
27.10.2017 13:29
Przewijak dla niemowląt
Przewijak dla niemowląt

Zmiany pieluch są nieuniknione dla świeżych rodziców, dlatego każdy z nich musi zdecydować, jak i gdzie będzie najwygodniej i dla niego, i dla dziecka. Istnieje wiele rodzajów przewijaków dostępnych na rynku. Przy zakupie należy zastanowić się, czy dany przewijak jest wygodny w użyciu, czy ma wystarczająco dużo miejsca na akcesoria związane z przewijaniem i czy jest na tyle duży, żeby mógł posłużyć dziecku przez okres, gdy będzie pieluch potrzebować.

spis treści

1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie przewijaka

Przed zakupem jakiegokolwiek dziecięcego przewijaka, należy uważnie przyjrzeć się konstrukcji i sprawdzić, czy jest solidny. Można na przykład trochę nim wstrząsnąć i zobaczyć, czy się nie chwieje przy mocniejszych ruchach. Jest to bardzo ważne z perspektywy bezpieczeństwa dziecka, które z czasem zacznie coraz bardziej wierzgać nóżkami i się wiercić. Jeśli przewijak wydaje się chwiejny już w sklepie, to prawdopodobnie będzie tylko gorzej, gdy położy się na nim dziecko w domu. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na wykonanie. Jest wielu rodziców, którzy mają sentyment do starych mebli, na przykład z drewna. Należy w takiej sytuacji bezwzględnie spojrzeć, czy przewijak taki nie posiada wystających elementów lub nawet gwoździ. Najlepsze są plastikowe przewijaki.

Wszystkie przewijaki różnią się kształtem i rozmiarem. Jeśli w pokoju dziecięcym jest mało miejsca, warto wybrać taki sprzęt, który miałby w sobie już wszystko. Jest to rodzaj przewijaka-komody. Oprócz siedziska do przewijania, posiada on wiele różnych szuflad i skrytek, do których można schować pieluchy, kremy, ręczniki, lekarstwa i przygotować ubranka. Ważne jest także, aby sprawdzić wysokość i szerokość przewijaka. Jeśli oczekiwany jest chłopczyk, warto wybrać nieco szerszy sprzęt, gdyż chłopcy zwykle bywają więksi od dziewczynek. Niebagatelną sprawą jest także wysokość siedziska. Na rynku dostępne są już nawet przewijaki z regulowanym siedziskiem. Ta cecha jest ważna z kolei ze względu na rodziców.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Przewijanie dziecka to nie tylko zdjęcie i założenie pieluchy. Do tej czynności zazwyczaj potrzebne są także inne akcesoria, jak na przykład kremy, maści, ubranka, ręczniki, mydełko, nierzadko miseczka z wodą i waciki. Warto rozejrzeć się za takim przewijakiem, który będzie mógł pomieścić większość, jeśli nie wszystkie te akcesoria. Jeśli natomiast rodzice zdecydują się na klasyczny przewijak bez dodatkowych gadżetów, mogą oni dokupić różne pojemniki lub małą komódkę na sprzęt potrzebny przy zmianie pieluchy. Jednak lepiej mieć wszystko przy sobie, gdyż niebezpiecznie jest zostawiać maluszka bez opieki na dosyć wysoko położonym siedzisku.

2. Alternatywne przewijaki

Jeśli natomiast w dziecięcym pokoju jest mało miejsca lub po prostu nie ma odpowiedniego budżetu na zakup mocno wyposażonego przewijaka, można zastąpić go alternatywnym miejscem do przewijania. Za mniejsze pieniądze w niektórych sklepach można kupić stolik do przewijania, który będzie zawierał tylko siedzisko do zmiany pieluchy. Warto wtedy dokupić kilka pudeł na przechowywanie akcesoriów do przewijania. Można także stworzyć samemu przewijak. Wystarczy wybrać niewysoką komodę w domu, na jej blat położyć małe prześcieradło z gumką, aby się nie zsuwało, a na wierzch położyć mały materacyk. Komody zwykle mają półki i szuflady, zatem jest i miejsce na potrzebne do zmiany pieluchy sprzęty.

W przeciwieństwie do łóżeczek czy fotelików samochodowych, przewijaki czy też stoliki do przewijania nie zmieniły się znacznie w ciągu ostatnich kilku dekad. Można zatem spróbować poszukać przewijaków używanych lub tych, z których korzystali nasi rodzice, gdy my byliśmy dziećmi. Niezależnie od mody, wyglądu czy superfunkcjonalności, przewijak musi spełniać przede wszystkim warunki bezpieczeństwa. Nie może się chwiać, nie może być zbyt wąski ani twardy. Warto przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy i dopiero wtedy przystąpić do zmiany pieluchy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze