Zabezpieczenia w domu, w którym mieszka dziecko
Urządzając mieszkanie, wielu rodziców stara się, aby było nie tylko przytulne, ale i bezpieczne dla ich malucha. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są bardzo ciekawe świata i każda przestrzeń czy zakamarek domu może stać się dla nich miejscem do zabawy. Kreatywność najmłodszych potrafi zaskakiwać, dlatego aranżując wnętrze pokoju czy kuchni, trzeba pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach.
1. Zabezpieczenia w kuchni
W pierwszej kolejności należy zamontować odpowiednie nakładki ochronne na stole i blacie kuchennym. Ważnym zabezpieczeniem są także blokady na drzwi wykonane z elastycznego tworzywa, które uniemożliwiają ich zamknięcie.
Można je montować na górze skrzydła lub podłodze. Zamiast tradycyjnej kuchenki można zakupić płytę indukcyjną, która wyłącza się automatycznie, dzięki czemu ryzyko oparzenia jest znacznie mniejsze. Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych.
Wszystkie ostre narzędzia powinny być przechowywane z dala od dzieci w zamkniętej szufladzie. Detergenty oraz różnego rodzaju lekarstwa należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Podobnie zapałki, reklamówki i wszystkie inne przedmioty, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka powinniśmy przechowywać w górnych szafkach.
2. Zabezpieczenia w pokoju
Wybierając meble do salonu czy też pokoju dziecięcego, trzeba poza atrakcyjnym wyglądem zwrócić uwagę na ich bezpieczeństwo. Należy pamiętać o zabezpieczeniu ostrych krawędzi, aby podczas beztroskiej zabawy dziecko nie uległo wypadkowi.
W sklepach meblarskich możemy zakupić specjalne nakładki na narożniki, które występują w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu możemy dopasować je do wnętrza każdego pokoju. Coraz bardziej popularne są meble bez uchwytów, jeżeli jednak posiadamy tradycyjne meblościanki, to należy zadbać o to, żeby uchwyty były odpowiednio zaokrąglone.
Pamiętajmy o solidnym przymocowaniu regałów i witryn. Dobrym pomysłem jest zamontowanie w szafkach i szufladach specjalnych amortyzatorów, które stanowią dodatkową ochronę podczas ich gwałtownego zamykania.
Mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka, powinniśmy również zrezygnować ze szklanych stolików i ozdób. Warto także zwrócić uwagę na rośliny doniczkowe, które posiadamy w naszych pomieszczeniach. Chociaż stanowią piękny dodatek do naszych mieszkań, wiele z nich zawiera toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
3. Zabezpieczenia w łazience
Kosmetyki i środki czystości najlepiej przechowywać w szafce zamykanej na klucz. Nie zapominajmy wyłączać z kontaktu wszelkich urządzeń elektrycznych, jak suszarka, prostownica itp. Bezpieczeństwo malucha na pewno zwiększy również przymocowanie specjalnych uchwytów, które ułatwią dziecku wychodzenie z wanny i uniemożliwią mu poślizgnięcie się. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu WC, np. za pomocą specjalnego haczyka.
Bez względu na to, czy urządzamy wnętrze domu, czy mieszkania, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Dzięki zastosowaniu właściwych rozwiązań technicznych opieka nad dzieckiem stanie się znacznie łatwiejsza.