Trwa ładowanie...

Łóżeczko dla dziecka - rodzaje, kupno

Avatar placeholder
25.08.2017 15:18
Łóżeczko dla dziecka - rodzaje, kupno
Łóżeczko dla dziecka - rodzaje, kupno (Zdjęcie autorstwa anonymous to you / CC BY-SA 2.0)

Dorosły człowiek spędza w łóżku średnio 1/3 życia. Dziecko natomiast w ciągu pierwszego roku od narodzin – aż 300 dni. Dziecięce łóżeczko zatem to jeden z najistotniejszych elementów dziecięcego pokoju. Pierwszy mebel nowo narodzonego dziecka powinien nie tylko cieszyć oczy, ale przede wszystkim być bezpieczny i funkcjonalny. Sytuacja wydaje się idealna, jeśli będzie on przy tym rosnąć razem z dzieckiem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując ten dziecięcy mebel.

1. Łóżeczko dla dziecka - rodzaje

Każdy przyszły rodzic staje przed dylematem, jakie wybrać łóżeczko dla niemowlaka. Jeśli chodzi o oferty sklepów z akcesoriami dla dzieci, propozycji jest mnóstwo. Różnorodność dotyczy rozmiarów, kolorów, kształtów i funkcjonalności łóżek. Generalnie rozróżniamy dwie podstawowe wielkości łóżeczek, a mianowicie 60/120 cm oraz 70/140 cm. Co więcej, drugi z wymienionych typów mebelka dziecięcego można z czasem dostosować dla starszego malucha poprzez jego transformację w tapczanik odpowiedni nawet do 5 roku życia. Oba rodzaje łóżeczek w większości przypadków będą posiadały funkcje 2- lub 3-poziomowej regulacji położenia dna.

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella
Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella [2 zdjęcia]

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny.

zobacz galerię
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Ponadto jest wiele innych rodzajów niemowlęcych łóżeczek. Są takie z opuszczanym bokiem, co jest ciekawą propozycją dla matek, które karmią piersią w nocy. Można łóżeczko postawić obok własnego, opuścić bok i bez wstawania przenosić dziecko na karmienie do siebie. Poza tym są łóżka z wyjmowanymi szczebelkami. Warto sprawdzić, ile potrzeba wysiłku, aby wyjąć szczebelki, żeby dziecko, gdy podrośnie, samo ich nie ruszało. Są także łóżeczka-kołyski. Jest to forma pośrednia między kołyską a stałym łóżkiem, co wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest łóżeczko na kółkach, które łatwo można przesuwać.

Gdy dziecko podrośnie, można usypiać maluszka w łóżeczku zamiast w wózku i trochę je pokołysać. Ostatnio pojawiły się także łóżeczka-dostawki do łóżka rodziców. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko śpi z rodzicami, ale jednak w swoim łóżeczku, co jest dużo korzystniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż spanie pomiędzy dorosłymi. Prawdziwą rewolucją na rynku stały się też łóżeczka wielofunkcyjne. Oprócz materaca, wyjmowanych szczebelków, posiadają one również szuflady, przewijak i półeczkę. Nie jest to najtańszy zakup, ale jednak dosyć praktyczny.

2. Łóżeczko dla dziecka - kupno

Podejmując decyzję, jakie łóżeczko będzie najbardziej odpowiednie dla maleństwa, względy estetyczne należy odłożyć na bok. Najważniejsze kwestie leżą w bezpieczeństwie i funkcjonalności.

Dziecięce łóżeczko musi przede wszystkim być dla dziecka bezpieczne pod wieloma względami. Gdy wybieramy meble do dziecięcego pokoju, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Najlepsze łóżko dla niemowlaka to łóżeczko z sosnowego drewna. Jest ono bardzo wytrzymałe. Warto sprawdzić, jakie farby zostały użyte i czy łóżeczko jest atestowane. Trzeba pamiętać, że dziecko będzie się rozwijać i zaczną np. rosnąć mu zęby. Maluch może wtedy próbować gryźć wszystko, co będzie wokół niego, także elementy łóżeczka. Ważne jest także, aby szczelina między szczeblami nie była większa niż 6 cm, aby maluszek nie mógł wsadzić między nie główki.

Musisz to wiedzieć

Drugim, bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie łóżeczka, jest jego funkcjonalność. Przede wszystkim warto mieć takie łóżko, które będzie rosnąć razem z dzieckiem. Chodzi o to, aby można było tak przerobić mebel, aby spełniał wymogi zarówno dla niemowlaka, jak i dla starszego dziecka. Do każdego łóżeczka warto dokupić szufladę (np. na pościel) lub półeczkę na podręczne rzeczy. Jest to niewątpliwie dobre rozwiązanie dla małych mieszkań, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca. Przy kupnie łóżeczka należy spojrzeć na solidność wykonania mebla. Dziecko bowiem jest bardzo aktywne niemal od początku życia. Ważne, aby sprzęt wytrzymał wszystkie ruchy maleństwa, jego wysiłki, mocowanie się ze szczeblami czy rzucanie twardymi zabawkami.

Łóżeczko dla niemowląt pełni niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Spędza ono w nim większość czasu i to właśnie tam nabywa często cennych umiejętności siadania czy wstawania. Przede wszystkim jednak dziecko w łóżeczku śpi i dobrze by było, aby było mu po prostu wygodnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze