Trwa ładowanie...

Zabawki dla dzieci

Avatar placeholder
31.07.2014 12:03
Zabawki dla dzieci
Zabawki dla dzieci

Rodzice często nie wiedzą, jak wybrać dobre zabawki dla dzieci, tak, by dostarczały dziecku możliwości rozwoju, a równocześnie sprawiły, żeby dziecko bawiło się z radością. Nikt chyba nie chce, by zabawki edukacyjne dla dzieci, wybrane z pełnym zaangażowaniem, zostały rzucone przez dziecko w kąt od razu po ich otrzymaniu. Najważniejsze, aby zabawka dla dziecka budziła w nim zainteresowanie i chęć do zabawy.

Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat
Bezpieczne zabawki dla dzieci do trzech lat

Kupno zabawki dla dziecka poniżej trzeciego roku życia to niemałe wyzwanie. Mimo iż półki sklepowe wręcz

zobacz galerię

1. Jak wybierać zabawki dla dzieci?

Najprostszym sposobem na wybranie zabawki dla dziecka jest wybranie się do sklepu ze swoją pociechą i obserwowanie, na co maluch zwraca uwagę. Rodzic, który bawi się często ze swoim dzieckiem po jakimś czasie już wie, co dziecko lubi, a za czym nie przepada. Oczywiście, takie dziecięce gusta zmieniają się z czasem. Ale kupując coś, co się dziecku od razu spodobało dajemy mu dużo radości, przynajmniej na jakiś czas.

Wybór zabawki dla dzieci nie powinien opierać się wyłącznie na wspomnieniach i guście rodziców. To, że matka dziecka lubiła w dzieciństwie bawić się dużymi lalkami nie znaczy, że jej córka także będzie nimi zachwycona. Może będzie wolała zabawę samochodzikami? Nie ograniczajmy wyboru dziecku. Zachowujmy też rozsądek i dobry smak, nie kupujmy dziecku wszystkiego, do czego tylko wyciągnie rączkę.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Cena nie może być głównym kryterium wyboru zabawek. Czasem proste, niedrogie misie czy lalki stają się ulubionymi zabawkami. Nie trzeba zawsze inwestować w najnowszy i najdroższy krzyk mody.

Pamiętajmy, że zabawki służą dziecku przede wszystkim do zabawy. Nie każda z nich musi być edukacyjna. Rozwój dziecka pobudzany jest także poprzez zwykłą zabawę, kontakt z rodzicami i rówieśnikami. Oczywiście, dobrze, jeśli dziecko ma do dyspozycji także zabawki edukacyjne.

2. Zabawki a rozwój dziecka

Najważniejszą zasadą wyboru zabawek tak, by wspomagały rozwój niemowlęcia i małego dziecka, jest ich bezpieczeństwo. Zawsze czytajmy ulotki dołączone do zabawek i nie kupujmy żadnych zabawek nieodpowiednich dla wieku naszego szkraba. Szukajmy także na metkach znaku CE, oznaczającego, że zabawka spełnia europejskie normy bezpieczeństwa. W bezpiecznym wyborze pomocne są także atesty. Nie są one obowiązkowe, ale dają pewność, że zabawka będzie bezpieczna.

W 1. roku życia dziecka warto zakupić kilka zabawek o różnorodnych fakturach i kolorach, najlepiej wydających dźwięki. Mogą to być proste grzechotki. Będą one stymulowały rozwój zmysłów malucha oraz jego koordynację. Pamiętajmy, że w tym wieku maluch nie będzie bawił się kilkoma zabawkami na raz, skupi uwagę tylko na jednej lub straci zainteresowanie wszystkimi, nie mogąc zdecydować się na żadną z nich.

Dwulatek będzie z radością bawił się klockami. Muszą być kolorowe i duże, aby dziecko było w stanie je układać. Ciekawym pomysłem są także zabawki do kąpieli. Gumowe i piszczące, unoszące się na wodzie, uprzyjemnią kąpiel bobasa i wpłyną pozytywnie na rozwój jego zmysłów. Dla kilkulatka zabawki do wanny mogą mieć formę książeczek z obrazkami.

W sklepie możemy zwracać dziecku uwagę na niektóre, według nas dobre, zabawki dla dzieci. Pokazujmy, jak się nimi bawić i po udanym zakupie bawmy się z dzieckiem. To najlepiej wpłynie na jego rozwój.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze